Váš železničný portál
Registrovať sa

Parná jar 2019

HistóriaReportáže 14.5.2019 16:00 Pavel Chomjak Zobrazené: 2009

Tak, ako po minulé roky, aj v roku 2019 sa s príchodom jari otvorili brány rušňového depa v Košiciach, kde bola pre verejnosť usporiadaná známa akcia Rušňoparáda. Z množstva predvádzaných koľajových vozidiel, jázd mimoriadnych historických vlakov a bohatého programu ma najviac priťahovala jazda parných lokomotív 486.007 z Popradu a 498.104 z Prešova do Košíc. Pripravil som si plán, kde a ktorú mašinku vyfotografujem a štvrtého mája ráno vyrazil ku trati.

Po príchode na železničnú stanicu som zistil, že k prvému nástupišťu práve pristavujú súpravu troch vozňov určených pre mimoriadny parný vlak do Košíc s odchodom o 8.20 h. Po albatrosovi 498.104, ktorý ho mal dopravovať, však nebolo ani vidu ani slychu, takže zdokumentovanie jeho raňajšieho pobytu v Prešove sa nekonalo. Nasadol som teda podľa pôvodného zámeru do osobného vlaku, ktorý ma dopravil do železničnej zastávky Trebejov a v okolí obce následne uplynuli veľmi príjemne prežité necelé dve hodiny. Asi desať, možno pätnásť minút po vystúpení z vlaku sa nič nedialo, no po určitej dobe sa za rýchlikom do Bratislavy začal znova ozývať šum a klepot kolies idúceho vlaku. Krátko na to sa v oblúku objavila najmä v Prešove netrpezlivo očakávaná súprava – gorilka 350 005 ťahajúca albatrosa s cisternovým vozňom. V čerstvé ranné ovzdušie zrazu ovládla na krátku chvíľu vôňa dymu ako za čias parnej premávky.

 

O tom, že mimoriadny vlak z Prešova bude výrazne meškať, už nebolo pochýb. Keďže sa pomaly blížil čas prechodu parného vlaku z Popradu, odobral som sa na vyvýšené stanovište za zastávkou pri cintoríne na okraji obce a očakával vrútocký stroj 486.007 so svojím vlakom. Medzičasom v miestach, kde som chcel pôvodne vyfotografovať rušeň 498.104, objektívu neunikol peršing 163 111 rozbiehajúci pravidelný osobný vlak do Košíc. Za ním idúca lokomotíva 742 348 bola milým spestrením čakania na pary.

 

 

Neprešlo ani desať minút od prechodu tranzistora, keď parná píšťala a hluk idúceho vlaku po oceľovom moste ponad rieku Hornád za Kysakom narušili clivú náladu, ktorá panovala pod mračnami v údolí. Mohutné výfuky z komína silnej lokomotívy sa rozliehali po širokom okolí, už z diaľky zvestovali svižnú jazdu a rovnako pôsobivé zvuky bolo ešte dlho počuť po prejdení súpravy oblúkom za zárez mimo dohľad. Príjemný zážitok z prejazdu excelentnej súpravy! Kolekciu rôznych muzeálnych vozňov smerujúcich na výstavu v košickom depe uzatvárali na konci súpravy reštauračný s lôžkovým vozňom.

 

Čitatelia, ktorí predpokladajú, že budú nasledovať zábery požiarneho vlaku, sa nemýlia. Vedúcim hnacím vozidlom bola ako takmer vždy na podobných akciách elegantná vrútocká bobina E 499.047, za ktorou bol radený cisternový vozeň a súpravu uzatváral popradský rušeň T 466.0254.

 

Keďže požiarny vlak prechádzal v čase, keď už slabo pršalo, vrátil som sa ukryť pred dažďom na zastávku pod prístrešok, kde som vyčkával parný vlak z Prešova. Lenže ten neprichádzal a keďže prehánka netrvala dlho, rozhodol som sa ísť po chodníčku pri trati smerom ku stanici Kysak, odkiaľ mi odchádzal vlak späť domov. Bez toho, aby akýkoľvek vlak prešiel okolo mňa, došiel som až na košické zhlavie stanice a vyhliadol som si miesto na fotografovanie. Keď už mi dochádzala trpezlivosť a chcel odísť na vlak, ozvala sa v diaľke nezameniteľný hlas píšťaly parnej mašiny. V ten moment bolo rozhodnuté, ostal som v Kysaku a veru, oplatilo sa!

Z mojej pozície na svahu nebolo na nástupištia a ani na vlaky v stanici vidieť, no akustický prejav  rozliehajúci sa po okolí počas rozjazdu albatrosa 498.104 bol impozantný. Ale ani pri jazde cez výhybky na košickom zhlaví nebol rušeň počas jazdy výbehom nijako tichý, pretože zaúčinkovali poistné ventily parného kotla, cez ktoré prebytočná para hlasito unikala do ovzdušia. Za niekoľko okamihov bolo po všetkom, mimoriadny vlak odišiel, dym a para sa rozplynuli, no ostali nezabudnuteľné spomienky a na čipe vo foťáku pribudlo niekoľko nových fotografií. Mojou poslednou fotografonou lokomotívou sobotňajšieho dopoludnia bola opäť gorilka 350 005 v roli vlakového rušňa požiarneho vlaku.

 

 

Popoludní sa počasie na niekoľko hodín podstatne zlepšilo a za dobrých svetelných podmienok na fotografovanie zavítal do Prešova ďalší rušeň z kategórie silákov, tento raz elektrický vectron 383 110 v službách ZSSK a.s. pýšiaci sa fóliami propagujúcimi majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji na Slovenku. Na hornom zábere je zdokumentovaný v prešovskej stanici pri vchádzaní s mimoriadnym vlakom z Košíc, spodná snímka zachytáva spomínanú lokomotívu počas posunu pri obiehaní súpravy.

 

 

Posledným záberom „Macejka“ pre mňa Rušňoparáda 2019 skončila a tešil som sa na ďalšiu akciu s názvom „Ku sušedom na viľet“, počas ktorej mi mala parná mašinka jazdiť doslova „za blokom“.

Na prvé stretnutie s ventilovkou 431.032, ktorá 8. mája 2019 dopravovala mimoriadne osobné vlaky medzi Košicami, Prešovom a Veľkým Šarišom, som si počkal na železničnej zastávke Prešov – mesto. Keď som v hľadáčiku fotoaparátu uvidel zloženie súpravy, neveril som vlastným očiam. No vzápätí som si uvedomil, že neide o historickú vernosť súpravy, ale o jazdenie pre ľudí a o atraktívny spôsob, ako dostať ľudí  „na vilet“, teda o podporu cestovného ruchu. Že sa vec podarila dokladujú zábery slušne obsadených vlakov, mnoho rodičov s deťmi si  prišli obzrieť na stanice a k trati parnú mašinku a na svoje si prišli aj fotografi. Nasledujúcich päť záberov bolo zhotovených na uvedenej zastávke:

431.032 rozbieha vlak zo zastávky smerom do Veľkého Šariša

431.032 rozbieha vlak zo zastávky smerom do Veľkého Šariša

Aspoň trocha dymu pri rozjazde ...

Aspoň trocha dymu pri rozjazde …

 

Malý hektor 720 039-7 s požiarnym vlakom prechádza okolo brány do zrušenej vlečky Fragopolis, kedysi známej pod menom Frocona

Malý hektor 720 039-7 s požiarnym vlakom prechádza okolo brány do zrušenej vlečky Fragopolis, kedysi známej pod menom Frocona

 

Pred ďalším dopoludňajším fotografovaním som sa presunul blízko k domovu a vyčkával na príjazd najprv osobného a o čosi neskôr aj požiarneho vlaku. Aktivácia neďalekého priecestného zabezpečovacieho zariadenia, teda ľudovo povedané závor, včas upozorňovala na blížiace sa vlaky, ktoré jazdili celý deň bez meškania.

 

 

Na ďalších fotografiách je zaznamenaný príchod popoludňajšieho mimoriadneho vlaku z Košíc do Prešova k prvému nástupišti, z ktorého vystúpil celkom slušný počet cestujúcich. Samozrejme, že stredobodom pozornosti bola parná mašinka.

 

 

Aby mohli byť vlaky vypravené naspäť do Košíc, boli rušne v priebehu niekoľkých minút preposunované na opačný koniec súprav a zároveň patrične fotograficky zdokumentované.

Zatiaľ čo parný rušeň 431.032 počas obiehania súpravy vyčkáva na odchod osobného vlaku do Košíc z vedľajšej koľaje, požiarny vlak, ktorý práve vošiel do stanice, ukončí svoju jazdu pred odchodovým návestidlom na opačnej strane stanice.

Zatiaľ čo parný rušeň 431.032 počas obiehania súpravy vyčkáva na odchod osobného vlaku do Košíc z vedľajšej koľaje, požiarny vlak, ktorý práve vošiel do stanice, ukončí svoju jazdu pred odchodovým návestidlom na opačnej strane stanice.

Hviezda dňa 431.032 posunuje na deviatu koľaj.

Hviezda dňa 431.032 posunuje na deviatu koľaj.

Je to už veľmi dávno, kedy na staničných zálohách v Prešove slúžili loko rady T 435.0 (720). Boli však otočené opačne ako rušeň na snímke.

Je to už veľmi dávno, kedy na staničných zálohách v Prešove slúžili loko rady T 435.0 (720). Boli však otočené opačne ako rušeň na snímke.

Vzácny hosť pri Prešove

Vzácny hosť v Prešove

Blížilo sa finále – záverečná jazda parného vlaku do Košíc. Rozhodnutie, kam ísť zhotoviť posledné snímky padlo na opustenú časť koľajiska stanice, kadiaľ vchádzali rušne do bývalého depa. Koľajisko v depe je znesené a budovy slúžia, prípadne čoskoro po rekonštrukcii budú slúžiť inému účelu. V tomto priestore nie je toľko stožiarov s osvetlením a naviac „v šturci“ postával odstavený Siemens E 189 157. Lenže v neudržiavanom koľajisku narástli náletové dreviny, takže chvíľu trvalo, než som našiel vhodné miesto na fotografické zdokumentovanie odchádzajúcich súprav. Prekvapilo ma, aké sú kríky už vysoké a mohutné, pretože pri pohľade z vlaku idúceho okolo to až tak zle nevyzerá.

 

Chvíľu som pozeral za odchádzajúcim požiarnym vlakom. Než sa stratil v oblúku za halou, postupne utíchal aj chrapľavý zvuk spaľovacieho motora hektora 720 039-7 a aj zápach spáleného motorového oleja vetrík čoskoro rozfúkal. Odložil som foťák do brašne a pobral sa domov. No ani nie po sto metroch chôdze zaplavil okolie slnečný svit, práve vo chvíli, keď som mal  v úmysle opustiť koľajisko a tak som sa otočil, či neide vlak. No zbadal som scénu so zarastenými a hrdzavými koľajami, kadiaľ už žiaden rušeň nepôjde, budovy bývalého depa, ktoré už neslúžia svojmu pôvodnému účelu a ako protiklad vedľa toho všetkého stála moderná elektrická lokomotíva s novým cestným nadjazdom v pozadí.

Minulosť a prítomnosť

Minulosť a prítomnosť

Ešte pred odchodom domov po krátkom nostalgickom zamyslení mi osud  nachystal malý bonus. Bol ním nákladný vlak dopravovaný rakaňami 182 072 (vlaková) a 096 (postrková), ktoré na odhlášku za požiarnym vlakom odchádzali z Prešova s cisternovými vozňami.

 

182 072, Prešov, 4.5.2019

182 072, Prešov, 4.5.2019

Odstavený Siemens 189 157 a postrková rakaňa 182 096, Prešov, 4.5.2019

Odstavený Siemens 189 157 a postrková rakaňa 182 096, Prešov, 4.5.2019

S uznaním a obdivom ďakujem všetkým, ktorí sa starajú o historické vozidlá.

Text a foto: Pavel Chomjak

Súvisiace články:

Rušňoparáda 2019

Medzi Prešovom a Košicami budú jazdiť mimoriadne parné vlaky

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Parná jar 2019

Ladislav Fiala zo dňa 14.5.2019 16:56

Pěkný report, fotky i přes nepřející počasí super, díky.

Reagovať

Rasťo Vozník zo dňa 15.5.2019 20:55

Pali jako obvykle super článok. Tie krabičky zo žltým pruhom vyzeraju super. Kedysi sme na to nadavali,že aký nepohodlný motor a prívešák,a v dnešnej době sme radi že to ešte jazdí,že to není nahradené niečim moderným nespolahlivým.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *