Váš železničný portál
Registrovať sa

Medzi Prešovom a Košicami budú jazdiť mimoriadne parné vlaky

Tip na výlet 24.4.2019 9:52 Peter Dirga Zobrazené: 1705

Železniční nadšenci a dobrovoľníci z východného Slovenska v týchto dňoch dokončujú prípravy, ktorých cieľom je zavedenie až štyroch parných vlakov na trati medzi Košicami, Prešovom a Veľkým Šarišom. Nostalgické vlaky prevezú cestujúcich po trati, ktorá si v tomto roku pripomína 150 rokov od začatia rokovaní o jej výstavbe.

Historické vlakové súpravy budú po Prešovsko – Tarnowskej železnici premávať presne v deň štátneho sviatku 8. mája a potiahne ich unikátna 93 – ročná parná lokomotíva Ventilovka z roku 1926. Za účelom propagácie a spoznávania východného Slovenska si ju z Českej republiky požičiavajú dobrovoľníci z Detskej železnice Košice a Železničnej kompánie Slovenska. Lokomotívu vyrobili v Rakúsku, väčšinu času však strávila v Nemecku, odkiaľ sa v roku 2016 dostala do rúk nadšencom v Spolku provozovatelů historické techniky u našich západných susedov a o rok 1.mája 2017 bola v Benešove oficiálne predstavená českej verejnosti.

„V Čechách v týchto dňoch vrcholia prípravy na tlakovú skúšku lokomotívy, ktorá je aj po toľkých rokoch vo vynikajúcej kondícii,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice, ktorá podujatie organizuje.

Príprava mimoriadnych historických vlakov nespočíva iba v prácach na samotnej parnej lokomotíve, ale aj vagónoch, cisterne či logistike. „Okrem parnej lokomotívy finišujeme aj na príprave vagónov a cisterny. Za každým vlakom s parným rušňom totiž musí podľa platnej legislatívy vyraziť aj tzv. požiarny vlak s vodou a hasičmi. Nakoľko dnešné železničné stanice už nie sú vybavené na prevádzku parných lokomotív, musíme trasu logisticky pokryť aj zásobovaním vodou prostredníctvom hasičov, či zabezpečiť kvalitné čierne uhlie, ktoré sponzorsky dodala spoločnosť KIMEX,“ dodal Ľ. Lehotský.

Cieľom výpravy nostalgických vlakov nie je len pripomenutie si niekdajšej slávy železníc, ale najmä podpora cestovného ruchu v regiónoch. Aj preto historický expres s príznačným názvom: „Ku sušedom na viľet“  podporili Prešovský samosprávny kraj a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„V každom meste je pripravená originálna a netradičná prehliadka. Návštevníkom sa budú venovať skúsení a mimoriadne populárni lokálpatrioti. Potulkami Košíc prevedie cestujúcich z metropoly Šariša Milan Kolcun a tajomstvá Prešova odhalí záujemcom Andrea Sivaničová,“ vysvetľuje  Tomáš Haviar zo Železničnej kompánie Slovenska, ktorá na podujatí participuje a dodáva, že kapacita vlaku je obmedzená, preto je vhodné si lístky rezervovať včas. Kto sa poponáhľa do konca apríla, môže ich získať za výhodnejšiu cenu.

Jazda je súčasťou celoročného programu Veľký vlakový výlet, ktorého cieľom je objavovanie krás východného Slovenska prostredníctvom nostalgických vlakov.  Informácie a predpredaj cestovných lístkov na www.detskazeleznica.sk ale aj na predajných miestach v Regionálnom informačnom bode v Košiciach a v Mestskom informačnom centre v Prešove. Podujatie podporil Prešovský samosprávny kraj a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Parná lokomotíva 431.032 Ventilovka

Bola vyrobená na prelome rokov 1926 a 1927 rakúsko-uhorskou spoločnosťou St.E.G. – Landesbefugte Maschinenfabrik der privilegierten Österreichisch-ungarischen Staatseisenbahn-Gesellschaft pod výrobným číslom 4779.Do prevádzky bola uvedená v roku 1927 pod označením dopravcu BBO 378.60.

Koniec vojny ju zastihol v depe Wien Nordwest, po tej až do roku 1958 pôsobila v depách Wiener Neustadt a Mistelbach. Až 9. decembra 1955 bola v Mistelbachu preznačenie z ruského kořistnického T93.1360 späť na 93.1360. V Mistelbachu bola videná aj v rokoch 1966 a 1967, neskôr stála odstavená v Marcheggu.

V októbri 1969 prešla veľkou opravou a bola prevedená do depa Gmünd a odtiaľ do meswta Strasshof a tým skončila jej služba v pravidelnej prevádzke a zároveň putovanie po rakúskych koľajniciach.

V roku 1977 ju od rakúskych dráh odkúpila švajčiarska spoločnosť Eurovapor so zámerom nasadiť ju na novo-otvorenej múzejnej železnici Wutachtalbahn. V roku 1987 musela byť odstavená z prevádzky kvôli stavu kotla, najmä medenej pece. Síce ihneď po páde režimu v NDR v roku 1990 prebehlo rokovanie s železničnými dielňami v Meiningen ohľadom výroby nového kotla, ale podvozok lokomotívy bol poslaný do dielní až v roku 1992.

Dlhé roky však stála rozobratá a na koľaje znovu vycestovala až v septembri roku 2001. Bohužiaľ už 15. septembra 2004 bola opäť odstavená.

Až v roku 2009 boli vykonané prvé skúšobné jazdy a od roku 2015 bola lokomotíva umiestnená v železničnom múzeu v bývalom depe Heilbronn. Počas leta 2016 prebehli rokovania o možnom predaji, bola prevezená do mestečka Bečov nad Teplou, kde našla dočasné útočisko. Tam vykonala aj potrebné skúšky, aby sa začiatkom decembra presunula do nového domovského depa Letohrad. Českej verejnosti bola oficiálne predstavená 1.5.2017 v Benešove, kde bola lokomotíva označená Kryšpínovým číslom 431.029.

V roku 2018 dostala lokomotíva nové české označenie s číslom 431.032. Majiteľom lokomotívy je Spolek provozovatelů historické techniky.

Zuzana Lehotská, Detská železnica Košice, občianske združenie

0905 496 426, kezeleznica@gmail.com, www.detskazeleznica.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *