Váš železničný portál
Registrovať sa

ZSSK CARGO už má certifikát kvality na logistické vlaky

Slovensko 15.5.2006 12:47 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1068

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a. s., (ZSSK CARGO), vlastní certifikát kvality ISO 9001:2000 na viaceré logistické vlaky v medzinárodnej nákladnej preprave. Platí pre segment automotivne vybraných vlakov pre Volkswagen, Porsche Slovakia a Continental Púchov. Certifikát sa vzťahuje aj na prevádzku vlakov prepravujúcich hromadné substráty. Ide o logistické vlaky na prepravu železnorudných peliet z Ľvova cez Čiernu nad Tisou do Linzu a ucelené vlaky pre Slovalco Žiar nad Hronom, ktoré z jadranského prístavu Koper dovážajú na Slovensko oxid hlinitý.

ZSSK CARGO obhájila certifikát kvality na logistické vlaky v novembri 2005 po vykonaní externého auditu. Získala aj ďalší certifikát kvality pre opravárenskú činnosť (údržba koľajových vozidiel).

Vysoké kritériá na organizáciu a prevádzku logistických vlakov sa prejavujú vo výbere vhodných vozňov na prepravu, rýchlosti prepravy, podaní a dodaní zásielky v systéme just in time a sledovaní pohybu vlaku počas jazdy. Hotové automobily značky VW zo Slovenska do Emdemu, Ingolstadu (Nemecko) a Pamplony (Španielsko) sa prepravujú dvojpodlažnými vozňami radu Laeks. Dovoz komponentov pre výrobu VW (Devínska Nová Ves) je načasovaný tak, že tovar nepotrebuje medzisklad a smeruje rovno do výroby. Pneumatiky pre nákladné automobily vyrobené v Púchove sa prepravujú v ucelených vlakoch do Hannoveru (Nemecko) v megaboxoch, ktorými sú vybavené vozne Sgkkms.

Spomínaný systém manažérstva kvality ZSSK CARGO plánuje ešte v roku 2006 rozšíriť o vlaky zásobovania a kombinovanej dopravy. Pôjde o 18 vlakov kombinovanej dopravy, z ktorých 15 jazdí pravidelne a tri podľa potreby. Ide o vlaky spájajúce Dunajskú Stredu s Prahou a Hamburgom, Bratislavu s Bremerhavenom, Hamburgom a Mělníkom a Sládkovičovo s Rotterdamom a Mělníkom. Ďalšie vlaky sú vedené na trasách z Bremerhavenu, Hamburgu, Maschenu a Mělníka do Budapešti. Ich prevádzku zabezpečuje ZSSK CARGO a piati operátori kombinovanej dopravy Metrans Praha, Metrans (Danubia) Dunajská Streda, European Rail Suttle Rotterdam, Kombiverkehr Frankfurt, Intercontainer Austria).

Externý certifikačný audit na ďalšie logistické prepravy by sa mal uskutočniť v novembri 2006.

ZDROJ: www.zscargo.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *