Váš železničný portál
Registrovať sa

Železnice v roku 2008 a 8 slovenských TOP udalostí

Reportáže 4.1.2009 23:00 Michal Smalo Zobrazené: 1235

 Rok 2008 priniesol množstvo udalostí, o ktorých sa veľa porozprávalo a popísalo. Odchod bobín do dôchodku by v srdciach fanúšikov mohol „vyliečiť“ príchod 380-tiek na rýchliky, pre ktoré ŽOSky poctivo vyrábajú a modernizujú vozňový park. Nezaháľajú ani súkromní dopravcovia, štátny dopravca osobnej doprave do rušňového parku doplnil nový rad motorových rušňov. Postrachom železníc sa stali nehody na priecestiach.

RailPage.net pripravila pre čitateľov rebríček ôsmych udalostí, ktoré podľa redakcie najviac otriasli železničným zvrškom na Slovensku. Jednotlivé udalosti sú zoradené podľa názoru našich čitateľov, ktorý vyjadrili v ankete na našej stránke.

Dúfame, že Vám tento rebríček pripomenie, čo nám, železničným fanúšikom uplynulý rok dal. Alebo aj vzal.

Bez ďalších zbytočných slov, poďme radšej rovno do rebríčka ôsmych najdôležitejších udalostí roku 2008 v slovenskom železničnom svete.

8. Súkromní prepravcovia modernizujú svoje flotily


Zatiaľ, čo sa štátnym dopravcom vekový priemer hnacích koľajových vozidiel rok od roku zvyšuje a stroje sa stávajú čoraz viac technicky aj morálne zastaralými, súkromní dopravcovia čoraz viac rozmýšľajú o nákupoch alebo prenájme nových rušňov. V tomto roku v železničných kuloároch zarezonoval najmä záujem SŽDS o jedného (alebo dvoch) EuroRunnerov.
Pripomeňme, že práve vďaka súkromným dopravcom bude možné na tratiach stále vídať napríklad bobiny radu 140, Skúter radu 121 a mnoho ďalších zaujímavých rušňov, pre naše zemepisné šírky, už v súčasnej dobe exotických.

7. Nehody na priecestiach – nový fenomén?


V ostatom roku sme zaznamenali až privysoký počet nehôd na železničných priecestiach. Veľkými výkričníkmi môže byť nehoda rušňa 263 s nákladnou Tatrou pri Bernolákove a kolízia Dvojičky s návesom plným piesku pri Považskej Bystrici. Ako zázrakom sa pri ani jednej z týchto nehôd vlak nevykoľajil a tak nedošlo ku veľkému nešťastiu. Vo vlaku bol zranený rušňovodič rušňa radu 131, naopak, pri prvej zo spomínaných nehôd, žiaľ, vodič Tatry zomrel.
Čo je príčinou týchto nešťastí? Uponáhľaná doba? Nerozvážnosť? Podceňovanie stovky ton vážiaceho súpera? Každopádne, nech je už odpoveď akákoľvek, kiež by sa nám takéto nehody v roku končiacom deviatkou vyhýbali.

6. Venice Simplon Orient Express opäť na slovenských tratiach


Slávny vlak si to aj tento rok „strihol“ cez Slovensko, avšak inou trasou ako vlani. Tohtoročná trasa na slovenskom území viedla z Bratislavy – Petržalky cez Žilinu, Čadcu do Krakova. V Bratislave – Petržalke na čelo vlaku po „taurusovi“ 1116.272 nastúpila slovenská 350.003, ktorá 17-vozňovú a 931-tonovú súpravu dotiahla až do Žiliny, kde sa k nej na čelo vlaku dostal žilinský peršing 163.117 a na postrk 162.001. Vlak k nám zavítal aj pri spiatočnej ceste z Poľska do Rakúska. Venice Simplon Orient Express priviezla do Plavča krátko po polnoci poľský dvojdielny elektrický rušeň ET 41-128, po preprahu viedol ďalej vlak košický peršing 163.101 ZSSK a na postrku mu po Štrbu výdatne pomáhal stroj 163.051 ZSSK. Zo Žiliny do Bratislavy vlak úspešne doviezla gorilka 350.020.

5. 362.002 s reklamou Spoločnej zdravotnej poisťovne


Reklamné „suchoty“ na slovenských rušňoch rozptýlila nová modrobiela reklama na bratislavskom Ese 362.002 propagujúca Spoločnú zdravotnú poisťovňu. V kuloároch sa šepká o splatení finančných pohľadávok ZSSK voči poisťovni práve takýmto spôsobom. No nech už je to akokoľvek, pre fotografov ďalší zaujímavý objekt na tratiach vedľa červenej kolegyne 362.015.

4. Na vlakoch vyššej kvality konečne čoraz viac vozňov vyššej kvality


Na základe vyhlásených tendrov z minulých rokov sme sa v tomto roku dočkali ďalších modernizovaných vozňov na našich tratiach. Ako novinku roka v tejto oblasti možno označiť veľkopriestorový vozeň 2. triedy označený Bmpeer. V roku 2009 by malo týchto vozňov pribudnúť ešte 20, a tak ich bude možné stretávať na vlakoch vyššej kvality čoraz častejšie.

3. Na čelo „osobákov“ sa dostávajú somáriky, na nákladné vlaky nové okuliarniky


Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., predstavila nový rušňový rad 736.1 určený na vozbu osobných vlakov nezávislej trakcie. Od belasých „sériových rušňov“ radu 736 pre ZS Cargo Slovensko sa 736.101 ZSSK odlišuje už na prvý pohľad farebne. Rušeň 736.101 zdobí korporátny, tzv. „Blonski lak“ spoločnosti ZSSK. K vizuálnym odchýlkam patria ďalšie madlá na rohoch kapoty a reflektory. Podstatná zmena je ale ukrytá pod kapotou. 736.101 má len jeden motor CAT, avšak s vykurovacím alternátorom. Celkovo by malo byť týchto rušňov dodaných 5 ks.
ZSCS takisto nezaháľala a uviedla nový rušeň 756.001, ktorý sa vzhľadom podobá na známe „okuliarniky“ radov 753 a 754, no v jeho vnútri driemu moderné technológie. Ostáva len dúfať, že nepadne „na držku“ rovnako tvrdo, ako jeho brat – „Tatranský orol“ 755.001.

2. Bobinky v službách štátnych dopravcov zrejme definitívne dojazdili


Stáli pri zrode elektrickej trakcie na slovenských železniciach, poctivo najazdili miliardy kilometrov pre rušňové depá v celom Československu, do cieľa dopravili nespočetné množstvo cestujúcich a tony materiálu. Za neuveriteľných 55 rokov aktívnej prevádzky si, zaslúžene, vybudovali dobré meno nielen medzi železničiarmi, ale aj fanúšikmi. Kapitolu rušňového radu 140 v službách štátnych železníc na Slovensku symbolicky uzatvárala prototypová 140.001. Posledný deň starého roku bol jej posledným dňom v službách ZSCS pred odchodom do zaslúženého dôchodku.
Obľúbené rušne je však stále možné vídať v službách súkromných dopravcov pri vozbe nákladných vlakov.

1. Nové rušne radu 380 zo Škody Plzeň (konečne) uzreli svetlo sveta


24. júl 2008 bol dňom, keď Škoda Transportation pozvala do priestorov svojho podniku v Plzni zástupcov médií z Česka a zo Slovenska a odkryla háremový závoj z trojsystémového rušňa novej generácie 109 E. Je obdivuhodné, ako sa podniku darilo do poslednej chvíle udržať embargo na fotografie. Okrem vizuálneho konceptu sa žiadne snímky rušňa nedostali na verejnosť. Rušne, ktoré si objednali České dráhy majú mať byť označené ako rad 380. Počíta sa s tým, že od GVD 2010 nahradia „veteránov“ radu 350 ZSSK na vlakoch EC na trase Praha – Bratislava – Budapešť. Pripomeňme, že na konci roka boli hotové už obidva prototypy a onedlho by mali skúšky moderných strojov pokračovať aj mimo skúšobného okruhu v Cerheniciach.

Snímky: EOs, Karol Henzély, Bc. Miloš Chomjak, Michal Póňa, Peter Vlček

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Železnice v roku 2008 a 8 slovenských TOP udalostí

Juraj Streber zo dňa 5.1.2009 20:21

Sorry chlapci ale slovenske LTE urcite nedisponuje 2 rusnami ER 20 (2016 Herkules). Jedine co maju spolocne so Slovenskom je, ze tu absolvuju svoje vykony, inak inventarne patria:

LTE Logistik- und Transport-GmbH
Reininghausstrasse 3
A-8020 Graz
: no no no:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *