Váš železničný portál
Registrovať sa

Večerné vlaky v meste diamantov

Zahraničie 5.12.2012 13:18 Igor Zobrazené: 1345

Antverpy sú mestom patriacim do Flámskej časti Belgicka a ide tiež o mesto, ktoré je v mnohom zaujímavé. V prvom rade je to s približne polmilónom obyvateľov druhé najväčšie Belgické sídlo. Antverpy sú zároveň druhým najväčším prístavom v Európe. Na okraji mesta je námorný terminál a prakticky priamo v centre aj riečny prístav. Okrem toho sú známe ako mesto diamantov – je tu sústredený celý priemysel spracovania týchto drahých kameňov. Tvrdí sa, že 8 diamantov z 10 na svete pochádza od brusičov z Antverp. Diamanty a zlatnícke dielne sa sústreďujú najmä okolo židovskej komunity, ktorá tu je veľmi silne zastúpená. Aj preto sa Antverpy niekedy nazývajú Jeruzalemom východu.

Ale späť k vlakom. Vzhľadom na moje pracovné povinnosti som mal možnosť fotiť miestnu prevádzku iba počas večerov a skorých rán, preto sú všetky fotografie vyhotovené pri umelom osvetlení. Nebol som jediným fotografujúcim na stanici. Bežne som stretával fotografov vo večerných hodinách v plnej výbave so zrkadlovkami a statívmi, ktorí čakali na odchody a príchody vlakov.

Hlavná železničná stanica sa miestne nazýva Antwerpen Centaal a je situovaná prakticky v centre mesta. Je prístupná z niekoľkých vchodov, automobilom aj z pešej zóny. Štvrtá strana sa priamo dotýka hranice zoologickej záhrady a menšej administratívnej štvrte. Priestor stanice je rozdelený do dvoch viditeľne rozdielnych celkov – starej budovy s odjazdovou halou v secesnom slohu a novou prístavbou, ktorá plynule nadväzuje. Nová prístavba bola vybudovaná v nedávnej minulosti v roku 1998.

Dokumentujú to niekoľké veľkoplošné fotografie na stenách terminálu. Celá odjazdová hala je integrálne prepojená v osi stará-nová časť a pozostáva zo štyroch podlaží. Najvyššie je nadzemné, ostatné sú zapustené v podzemí. Celý priestor je v strednej časti otvorený a jednotlivé podlažia sú prístupné výťahmi a eskalátormi. Nachádzajú sa na nich obchodné pasáže s množstvom spomenutých zlatníctiev a predajní šperkov a diamantov.

Stará časť je pýchou mesta, ktorej prestížny časopis Newsweek pridelil štatút jednej z najkrajších staníc na svete za rok 2009. Všetky mediálne rebríčky sú samozrejme subjektívne. V tomto prípade je ale potrebné konštatovať, že sa trafil. Budova bola postavená v rozpätí rokov 1895 až 1905 s veľkým podielom mramoru. Celá stavba veľmi pripomína katedrálu s polguľovou kopulou v centrálnej časti. Priestory sú bohato zdobené ornamentálnou výzdobou.

Nová prístavba je úplne z iného cesta. Ide o samý chróm, oceľ a veľa skla. Rozhodne sa dá povedať, že ide o pokojnejšiu časť budovy na odľahlejšom konci od centra. V týchto končinách – Belgicko nevynímajúc, je veľmi populárna cyklodoprava úplne všade. Okrem zodpovedajúcej infraštruktúry je tento spôsob dopravy hlboko zakorenený aj v myslení ľudí a považujú ju za úplne plnohodnotný spôsob premiestňovania. Bicykle si je možné aj požičať zo špeciálnych stojanov. Modernú prístavbu zvonka, ale najmä zvnútra, je vidieť na fotografiách. Dych brala najmä hĺbka podlaží, vedľa ktorých je za priehľadnými panelmi zázemie pre parkovanie áut a bicyklov (bavíme sa o stovkách kusov).

Stanica je koncová. Z novej časti prístavby je trať vedená cez značnú časť mesta klenbovým kamenným mostom, bohato vyzdobeným vežičkami a ďalšími architektonickými prvkami. Je na niekoľkých miestach priechodný autami a pešími.

Čo sa týka samotných súprav, vzhľadom na charakter stanice sú prítomné výlučne osobné vlaky, vrátane výsokorýchlostného spojenia s Bruselom. Premávka je veľmi hustá, vrátane večerných hodín. Napríklad také relatívne malé mesto Geel, je prístupné taktom vždy 2x do hodiny, pričom jeden vlak je rýchlik, druhý zberač osobák. Súpravy sú tiež rôzne. Bežné sú elektrické poschodové push-pully (1894) a ucelené elektrické súpravy (241), aj vo viacnásobnom a nesúrodom radení.

Do niektorých oblastí jazdia aj motorové jednotky. Stav súprav je rôzny – od relatívne nových a atraktívnych až po súpravy v zúfalom stave. Počmárané, špinavé, jeden by povedal, že aj v Rusku to je lepšie (nechcem sa nikoho dotknúť). Aj regionálne vlaky sú tvorené oddielmi s prvou triedou. Niekedy to je doslova len oddiel bez vizuálneho rozdielu v komforte.

Na jednej z fotografií je pohľad do oddielu prvej triedy staršej súpravy s číslom 817. Jej druhá trieda bola koženková s kolmými operadlami v dosť zlom stave. Klasické súpravy lokomotíva-vozne som na stanici neregistroval.

Zaujímavými sú súpravy označené na obrázku ako napr. 442. Je to súprava s čelami z gumových okruží, ktoré umožňujú takmer hermetické spájanie jednotiek a následné odklopenie čela pre prechod cestujúcich súpravou. Viac o tom neviem, preto nechcem nikoho mystifikovať a bol by som rád, ak by niekto uviedol k danej téme viac.

Na záver už tradične ďakujem za prečítanie týchto pár riadkov a ak fotografie aspoň trochu rozptýlili posedenie za klávesnicou splnilo účel. Nabudúce snáď niečo viac z mestskej koľajovej dopravy Belgicka a zastavíme sa aj v Nemecku. Všetky vaše komentáre k technike sú vítané!

Igor Bukovinský/Dr.Skipper

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *