Váš železničný portál
Registrovať sa

Rekonstrukce hlavního nádraží v Praze bude zahájena v polovině prosince

Tlačové správy 29.11.2006 18:21 Michal Smalo Zobrazené: 867

Společnost Grandi Stazioni Česká republika získala všechna povolení nezbytná pro zahájení rekonstrukce železniční stanice Českých drah – Praha hlavní nádraží (Karlovy Vary a Mariánské Lázně) a dovršila veškeré technické činnosti předcházející zahájení stavebních prací. Oficiální zahájení stavebních prací na hlavním nádraží v Praze je plánováno na 14. prosince 2006, další dvě železniční stanice budou následovat. Práce budou v Praze trvat pět let a v Karlových Varech a Mariánských Lázních dva roky. Doba trvání prací je na jedné straně úzce spojená s nutností zachovat během rekonstrukce plnou provozuschopnost železniční stanice a metra a na druhé straně s nutností provést důkladné restaurátorské práce v historické Fantově budově. Stavební práce budou tedy prováděny v několika samostatných a za sebou následujících etapách s cílem minimalizovat potíže způsobené cestujícím a návštěvníkům stanice.

České dráhy přijmou odpovídající provozní opatření tak, aby během každé ze tří etap rekonstrukce nádraží mohl být zachován co největší rozsah sužeb poskytovaných cestujícím.

„Rekonstrukce pražského hlavního nádraží je pro nás velkou výzvou, neboť se v ní setkává krása secesní architektury s moderní fungováním nádraží jako místa, které budou vyhledávat jak cestující a návštěvníci hlavního města, tak obyvatelé centra Prahy, kvůli příjemnému prostředí a široké nabídce kvalitních služeb. Chceme nádraží nejen opravit, ale především otevřít pro všechny obyvatele a začlenit do života metropole“, říká Enrico Aliotti, generální ředitel Grandi Stazioni S.p. A.

„Pražské hlavní nádraží je se sto tisíci odbavených cestujících denně největším nádražím Českých drah a současně plní důležitou roli vstupní brány do hlavního města České republiky. Je pro nás klíčové, aby první pozitivní výsledky kompletní revitalizace pražského hlavního nádraží zaznamenali právě cestující Českých drah“, říká Petr David, náměstek generálního ředitele Českých drah, a.s., pro dopravní cestu.

Proto právě prostory sloužící k odbavení cestujících a poskytování služeb ČD budou rozšiřovány a modernizovány jako jedny z prvních. Již po první etapě výstavby by České dráhy měly odbavovat své cestující v novém Centru pro odbavení cestujících s moderní koncepcí, která úspěšně funguje na evropských nádražích. V prostorách železniční stanice budou zřízeny nové služby pro cestující, například banky, cestovní agentury nebo poskytování informací. Návštěvníci budou mít možnost nákupů v renovovaných a rozšířených komerčních prostorách.

Grandi Stazioni Česká republika ve spolupráci s radnicí městské části Praha 1 připravují obnovu přilehlých Vrchlických sadů, které jsou vstupní branou k nádražní budově. Cílem této obnovy je zlepšit přístup k ní a posílit bezpečnost a vlídnost prostoru.

Při zpracování tohoto netradičního projektu, a to ve všech jeho fázích, využila společnost Grandi Stazioni Česká republika a její akcionáři zkušeností českých odborníků a společností.

Cena investice je cca 1 miliarda Kč, z toho je cca 50 % financováno Živnostenskou bankou.

Práce bude prováděny společností METROSTAV.

Zdroj: ČD

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *