Plecháč v maďarskej Rajke
Plecháč – takto familiárne pomenované elektrické rušne 242 spestrujú každodennú prevádzku železníc aj na Slovensku. Pri pohľade do minulosti si spomínam, ako sme tento rušeň často obdivovali len v depe na východnom, kde boli po vykonaní dielenskej opravy v ŽOS Vrútky „oživované“, po čom sa stojovo vracali do svojich domovských rušňových dep v Jihlave, Plzni, Českých Budejoviciach a Chebe.
Po presunoch časti rušňov do depa Brno Maloměřice, sme ich chodili obdivovať do Kútov. Dnes je doba iná a stretnúť sa s nimi môžete až v Štúrove, Banskej Bystrici a maďarskej Rajke.
Práve maďarská Rajka ma už dlhší čas „provokovala“ a moja túžba odfotiť si tu rušeň 242 bola zo dňa na deň väčšia. Vedel som, že sem zachádza na R 337 „Báthory“, no nakoľko jeho príchod sem je o 7.04h, netrpezlivo som čakal, kým sa dni nepredĺžia tak, aby sa tu dal popisovaný rušeň odfotografovať. Pondelkové ráno ukazovalo, že bude krásny slnečný, teplotami takmer letný deň a tak som neváhal ani na chvíľku a vycestoval som do Rajky, kam som prišiel o pol siedmej ráno.Slnko bolo ešte nízko a ostré tiene dokresľovali rannú náladu. Pondelková „Báthorička“ mala len pol hodinové meškanie a rozmýšlal som, kde by som mohol plecháča najvhodnejšie odfotografovať. Zvolil som si zhlavie na Hegyeshalom, kde na výťažnej koľaji v tichosti čakala blonski laminátka 240.097 od vlaku R 375 Pannonia. Na zhlaví sú typické staničné nápisy, čo dáva fotografii pravý dokumentačný nádych.
Bol som presvedčený, že urobím jednu-dve fotografie a pôjdem spokojne späť na Slovensko, no situácia, ktorá trvala asi hodinu a pol mi plány zmenila úplne, a tak vznikla táto malá fotoreportáž.Podľa turnusu som vedel, že tu prebehne spojenie laminátky a plecháča, ktoré strojovo ako vlak Rv75502 odídu do Petržalky.Krátko po siedmej hodine som počul dunenie vlaku od Hegyeshalomu a tušil som, že to bude vlak nákladný. To, že bude na jeho čele legenda „Sergej“ M 62.309 som pravdupovediac netušil.
Vlak úctyhodnej dĺžky poriadne ani nestačil zastaviť v stanici a už si pre „Báthoričku“ strojovo prichádzal „Gigant“ V 63.045. Do tretice prišiel aj ďalší vlak, tentokrát osobný s V 43.1286. O pol ôsmej prichádza R 337, z ktorého pomaly posunoval brnenský plecháč 242.219 a na jeho miesto nastúpil V 63.045. Po spriahnutí s laminátkou oba spoločne o 7.35h odchádzajú do Bratislavy Petržalky, krátko na to o 7:43h odchádza popisovaný rýchlik do Budapešti a ja čakám, či sa „Sergej“ vydá na spiatočnú cestu. Toto sa uskutočnilo o 8.10h a ja som sa po jeho odchode vydal taktiež preč, ale opačným smerom…
Na pondelkové ráno budem ešte dlhší čas spomínať v dobrom, nakoľko fotografické šťastie mi bolo naklonené do sýtosti. Som presvedčený, že fotografie napovedia viac a ako hovorím už tradične na záver, ukážu že sa aj do nanápadnej Rajky oplatí na chvíľku vycestovať!

o štyri minúty neskôr, teda o 6.41h prichádza „Gigant“ V 63.045, zachytený s typickými rannými ostrými tieňmi v spoločnosti laminátky 240.097

V 63.045 vchádza do žst. Rajka

Dvojica maďarských elektrických rušňov V 46.029 a V 63.045 v Rajke
Nákladný vlak so „Sergejom“ M 62.309 čakajúci na odchod z Rajky
Posledné minuty mojej návštevy v Rajke spojené s odchodom nákladného vlaku…
Autor: Pavol Kukučík
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Plecháč v maďarskej Rajke
Venca zo dňa 16.5.2007 13:14
Teda s tim sergejem si měl kliku jinak ty maďarský mašiny moc nemusim český a slovenský jsou hezčí ne? :byebye:
Petov zo dňa 16.5.2007 18:26
Tie plecháče jazdia už skoro na všetkých vlakoch Bratislava – Zvolen, ale to, že chodia aj do Maďarska ma trochu zaskočilo. A ešte viac to, že v Maďarsku majú v riadnej prevádzke Sergeje. Tak sa mi zdá, že Maďari majú zastaralejšie rušne ako Slováci. Alebo sa mýlim? 🙂
mano754 zo dňa 16.5.2007 19:04
Z toho Sergeja je pôvodný len pojazd a kasňa. Ostatné je komplet zmodernizované. Caterpilar motor, klimatizácia na stanovisňšti, nová elektrická výzbroj… 💡