Váš železničný portál
Registrovať sa

Pendolino jízdou rychlostí až 211 km/hod. otevřelo rekonstruovaný testovací okruh u Velimi

Tlačové správy 14.12.2006 13:30 Michal Smalo Zobrazené: 1126

Dne 13. 12. 2006 byl za účasti nejvyšších představitelů Českých drah, a. s., a Výzkumného ústavu železničního, a.s., slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný úsek železničního zkušebního okruhu v Cerhenicích u Velimi. Realizací stavby se zlepšily podmínky pro testování kolejových vozidel v areálu VÚŽ v Cerhenicích, zdokonalena byla rovněž infrastruktura u nabízených služeb. Součástí ceremoniálu byla i testovací jízda rychlovlakem – jednotkou řady 680 pendolino, které absolvovalo na okruhu testovací jízdu během níž dosáhlo nejvyšší rychlosti až 211 km/h. Zkušební centrum u Velimi se skládá ze dvou vlastních zkušebních železničních okruhů, které patří k významným zkušebním centrům pro železniční techniku a drážní zařízení v Evropě. Svým technickým vybavením vytváří unikátní areál pro realizaci celé řady jak jízdních zkoušek kolejových vozidel, drážních zařízení a dopravních prostředků, tak i dalších experimentů a laboratorních zkoušek. Velký okruh je dlouhý 13,272 km s dosavadní maximální přípustnou rychlostí 210 km/h, zatímco malý okruh nabízí trať dlouhou 3,951 km s maximální přípustnou rychlostí 90 km/h. K dispozici jsou tři napájecí trakční soustavy a také hala, kterou je možno využít k přípravě na zkoušky, provádění stacionárních zkoušek nebo odstavení zkoušených vozidel v chráněném prostoru mimo čas zkoušek.

Cíl vlastní rekonstrukce „pražského“ oblouku velkého zkušebního okruhu, jejíž zhotovitelem byla firma Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., spočíval v dosažení následujících podmínek v řešeném úseku:
– max. rychlost 230 km/h pro jednotky s naklápěcími skříněmi (max. rychlost 230 km/h (RP 5) při nápravovém tlaku 22,5 t pro jednotky s naklápěcími skříněmi a nedostatku převýšení Ikskut =296mmkm)
– max. rychlost 210 km/h pro jednotky s nenaklápěcími skříněmi. (max. rychlost 210 km/h (RP 5) při nápravovém tlaku 22,5 t pro ostatní vozidla)

Výzkumný ústav železniční, dceřiná společnost Českých drah, je společností s více než padesátiletými zkušenostmi specializovanou na odborné služby a komplexní řešení v oblasti posuzování, zkušebnictví a poradenství pro železniční systémy a drážní dopravu. VUZ nabízí široké portfolio odborných služeb jako např. autorizované činnosti zaměřené na posuzování shody, akreditované činnosti spojené se zkoušením a certifikací výrobků a systémů jakosti či expertní činnosti v oblasti železničních systémů a drážní dopravy.

Zdroj: České dráhy

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Pendolino jízdou rychlostí až 211 km/hod. otevřelo rekonstruovaný testovací okruh u Velimi

swingo zo dňa 15.12.2006 14:56

Prajem dlhú budúcnosť a veľa vyskúšaných železničných vozidiel.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *