Váš železničný portál
Registrovať sa

Najznámejšia železničná rozprávka – Thomas and friends

Zahraničie 2.1.2007 15:30 Michal Smalo Zobrazené: 3818

Sú rozprávky, na ktoré sa nezabúda. Ak by sme mali vybrať rozprávku, ktorá určite zaujme a zároveň je z prostredia železnice, jednoznačne by sme siahli po titule Thomas and Friends, alebo ak chcete po slovensky, Rušeň Tomáš. Príbeh tejto rozprávky sa začal písať v roku 1917 v nenápadnej dedine v Anglicku. Bola noc a malý chlapec počúval zvuky parných lokomotív na neďalekej železničnej stanici. V okolitej krajine, kde hlavná trasa Veľkej západnej železnice prekonávala stúpania dlhé aj dve míle, lokomotívy pomáhali stúpať hore kopcami s ťažkými nákladmi. Pre malého chlapca bolo odfukovanie lokomotív cestou po trati niečo ako rozhovor medzi nimi.


Ten chlapec sa volá Wilbert Awdry – neskôr sa stal Reverndom W. Awdrym, vynálezcom najslávnejšieho rušňa na svete – Thomasa. Awdryho zdieľal záujem o vlaku so svojim otcom. „Železničný kňaz“ zvykol chodiť okolo svojej farnosti so synom Wilbertom a miestnym železničiarom rozprávajúc o rušňoch a železnici. Spolu postavili modelovú železnicu pre Wilberta v ich záhrade. O mnoho rokov neskôr, v roku 1940, keď bol Wilbert už ženatý, našiel akoby sám seba a jeho lásku k železnici v jeho synovi Christopherovi Awdrym. Bolo to roku 1943, kedy dostal Wilbert nápad nakresliť príbehy o parných rušňoch pre jeho syna.


Tak sa prvýkrát dostali „rušňové“ postavičky do ich života. Dobrodružstvá Edwarda a dvoch ďalších rušňov – Gordona a Henryho boli rozprávané stále dookola, stále dopĺňané Christopherom mnohými detailami. Napokon ich Wilbert všetký spísal a dostal nápad vytlačiť knižku s týmito rozprávkami pre rodinu. Awdryho žena Margaret dostala nápad ponúknuť jeho príbehy vydavateľovi. Tak bola Awdryho prvá kniha s názvom „Tri parné rušne“ publikovaná Edmundom Wardom v roku 1945. Na Vianoce toho roku, Awdry s Christopherom vytvorili jednoduchý drevený model rušňa, ktorý bol neskôr pokrstený ako Thomas. A tak sa narodil rušeň Thomas. Na Christopherove prosenie začal jeho otec písať príbehy aj o Thomasovi.


„Rušeň Tomáš“ bola kniha publikovaná v ďalšom roku. Awdry vymyslel prostredie pre rozprávky – Ostrov Sodor a napísal novú knihu každý rok, až dokým nevyšlo dvadsiatešieste pokračovanie v roku 1972. V tomto čase sa stal Thomas so svojimi železničnými priateľmi vydavateľským fenoménom. V nasledujúcich rokoch odišiel Reverend Awdry na polovičný dôchodok a dostával tisícky listov od svojich fanúšikov. Ďalšia kniha bola publikovaná až v roku 1983, ale už jeho synom Christopherom. Pokračoval v šľapajách svojho otca a napísal ďalšie príbehy. „Skutočne užitočné rušne“ bola prvá z jeho štrnástich kníh, ktoré zabávali druhú generáciu Thomasovich fanúšikov.


Britt Allcroft, televízny producent práve vtedy natáčal dokumentárny film o parných rušňoch. Spomenul si na svoje detstvo a rozhodol sa priniesť Thomasa a jeho priateľov aj na televíznu obrazovku. „Rušeň Thomas a priatelia“ sa dostali prvýkrát na televíznu obrazovku v Británií, v októbri 1984 a seriál sa stal okamžite veľkým hitom. Len za pár mesiacov si zvyklo príbehy pozerať až 8,5 milióna divákov. Viac ľudí pozeralo Thomasa radšej ako športové programy na iných kanáloch. Deti a dospelí boli okúzlení malým parným rušňom a zbožňovali krásne modely v seriáli. Skoro každý chcel mať Thomasove videá, modelové vláčiky a hry. Jedno malé dievča raz napísalo Brittovi Allcroftovi, či by mohol urobiť príbor s motívom rozprávky, aby mohla večerať s Thomasom.


Ďalšou zastávkou pre Thomasa bola Amerika v roku 1989, neskôr si ho obľúbili aj v Kanade, Japonsku, Nemecku a nakoniec sa dostal až do 130-tich krajín na celom svete. V roku 2000 sa stal Thomas prvým parným rušňom, ktorý hral hlavnú úlohu v celovečernom filme. „Thomas a čarovná železnica“ bol film, ktorý zabavil divákov v kinách snáď všade.


Dnes Thomas zabáva už tretiu generáciu detí s novým seriálom „Thomas a priatelia“. S jeho zábavným parkom v Japonsku, hrami a hračkami, špeciálnou webstránkou, malými drevenými modelmi sa stal celosvetovou hviezdou. Každý, kto pozná tento seriál, isto dúfa, že Thomas má stále dostatok pary na niekoľko dlhých rokov pre všetky deti.

Videá:
Thomas and friends – Happy Ever After
Thomas and friends – Thomas and Gordon
Thomas and friends – Old slow coach

Na stránke www.youtube.com nájdete mnoho ďalších epizód tohto seriálu.

Zdroj: Thomas and friends
Preklad a úprava textu: Mernoše

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Najznámejšia železničná rozprávka – Thomas and friends

janicok zo dňa 2.1.2007 17:40

Nemáte to niekto alebo neviete kde by sa to dalo stiahnuť – CZ, SK alebo s titulkami?

Reagovať

swingo zo dňa 2.1.2007 18:41

Pekná reportáž. Foto treba dať aj do galérie.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 2.1.2007 19:01

hej? ale to neni také lahké … 😀 či modrú lokomotívu k albatrosom, zelenu k antonom atd? 😀 inak ten dizlak vyzera ako 755

Reagovať

Rocker zo dňa 2.1.2007 22:46

Inak ak ide o rozpravky tak pred rokom som nahodou videl na ČT1 jednu železniciarsku.Bohuzial nazov vam nepoviem lebo nepamatam ale bola tam para zelenej farby,neviem ci to nahodou nebol Anton 😀 .Akurat viem ze v tej epizodke bol rychlik z Plzne do Prahy 😎
Dalej si nepamatam.Skoda.Ale ak niekto vie o com kecam tak napiste,potesim sa aj ja 😀

P.S.Ja bych to prelozil Tomáš a Priatelia :-D…

Reagovať

demo zo dňa 3.1.2007 8:12

Tuto rozpravku som rad sledoval v telke. Len skoda ze to bolo na zahranicnej stanici a nedostala sa aj na CZ/SK stanice.

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 3.1.2007 9:02

Ja som sa tiež dosť čudoval tomu prekladu, ale knihy v slovenčine sa volajú „Rušeň Tomáš“.

Reagovať

Brejle98 zo dňa 3.1.2007 14:08

Pekný článok! 🙂 Naposledy som o tejto rozprávke počul pred 10-11-mi rokmi, keď to dávali na Cartoon Network-u, ktorý nám z káblovky vypli. Ale zvučku seriálu si ešte stále pamätám 🙂

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 3.1.2007 14:17

Ak doma mate program MiniMax tak tam to chodi pravidelne 🙂

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 3.1.2007 14:25

ja som tiež po nej pátral, ale na youtube je kopu epizód, ako už djexpres poznamenal, mašinky tam jazdia na výstrahu :D, ale inak je to dosť realistické miestami, v jednej železničiar kyval červenou vlajkou aby zastavili atd. pekný seriál.

Reagovať

Martin Betak zo dňa 4.1.2007 6:19

Ja si pammatam aj inu rozpravku tiez na tomto principe ale bola cela animovana.. toto je skor realny model…

tiez islo o maly statocny rusen… asi mali nedostatok HRV (hnacich rozpravkovych vozidiel) tak musl maly posunovac dovieztvelkou dialkou vlak plny hraciek pre deti do nejakej vesnice 😀

Reagovať

matokr zo dňa 5.1.2007 10:12

Hoci som ju nikdy pred tým nevidel, ale naozaj je spravená dobre. Len by som chcel vedieť čo je tam použitá za mierka. 😆

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *