Váš železničný portál
Registrovať sa

Jánošík konečne doma!

Archív :( 18.10.2010 21:40 Michal Smalo Zobrazené: 1138

Dočkali sme sa! Elektrická jednotka 671.001 prezývaná Jánošík dorazila v prvý deň tohto týždňa konečne na Slovensko. Prototypová jednotka vyrobená v Škoda Vagonke Ostrava, prvá z desaťčlennej flotily pre regionálne vlaky ZSSK bola privezená do Žiliny. Prinášame vám aktuálne zábery!
Jednotka bude počas noci z pondelka na utorok odstavená v železničnej stanici Žilina, kde bude prísne strážená. Zajtra by sa podľa našich informácií mal Jánošík presunúť do opravovne na košickom zhlaví, kde sa pomaly, ale isto začne pripravovať na prvé testovacie jazdy. O ich priebehu vás budeme samozrejme informovať. Vrabce na železničnej stanici v Žiline si dokonca štebocú, že sa Jánošík onedlho pozrie aj do strečnianskych tunelov, kde by sa mala jednotka napriek fámam bez problémov zmestiť.

Pripomeňme, že dvojsystémovú jednotku nesúcu meno po najznámejšom slovenskom zbojníkovi pokrstil 28. mája 2010 v Žiline za sprievodu folklórneho súboru premiér bývalý Robert Fico a dnes tiež už bývalý generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Milan Chúpek. Súčasťou prezentácie bola aj jazda predstaviteľov bývalej vlády, samosprávneho kraja, vedenia zúčastnených spoločností a novinárov zo Žiliny do Varína a späť.

Nové elektrické jednotky vyrába Škoda Vagonka Ostrava v celkovom počte desať kusov, úvodnú lastovičku 671.001 by malo v roku 2011 nasledovať ďalších 5 jednotiek, dodávka by mala byť ukončená v roku 2012 poslednými štyrmi súpravami. Náklad na obstaranie celej dodávky je 96 200 000 eur. Jednotky by mali v budúcnosti slúžiť na regionálnu dopravu v okolí Žiliny (kde budú aj deponované) a Košíc, na tratiach Trenčín – Žilina, Žilina – Košice, Žilina – Čadca, Košice – Prešov a Košice – Čierna nad Tisou.

Jánošík v číslach

Výrobca

Škoda Vagonka Ostrava, a.s.

Napájanie

3 kV DC, 25 kV / 50 Hz

Výkon trakčných motorov

4 x 500 kW

Rozchod

1 435 mm

Dĺžka trojvozňovej súpravy

79 200 mm

Šírka skrine

2 820 mm

Výška vozňa

4 635 mm

Hmotnosť súpravy

166,7 t

Počet miest na sedenie

307

Počet miest na státie

333

Počet miest pre invalidné vozíky

4

Počet miest celkom

640 + 4

Ďalšie vybavenie

vnútorný kamerový systém, zásuvky 230 V pre PC pri každom druhom sedadle, 4 miesta pre invalidné vozíky, miesto pre prapravu bicyklov, 6 x WC

(Zdroj technických informácií: Škoda Vagonka a.s. a Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.)

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *