Váš železničný portál
Registrovať sa

Bratislavskú hlavnú stanicu postihla ,,špeciálna koľajová operácia“

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Pri vjazde na Hlavnú stanicu v Bratislave čaká na rušňovodičov pohľad na samé písmená Z. Nejedná sa o dôsledky špeciálnej operácie, o ktorej žiaľ musíme už viac ako rok a pol počúvať z médií ale na ukážku toho, v akom stave sa nachádza železničná infraštruktúra vo vyspelej krajine Európskej únie v jej hlavnom meste a na koridore medzinárodného významu.

Vo štvrtok 9. 11. 2023 bolo o 12:00 na bratislavskej hlavnej stanici zavedené prechodné obmedzenie traťovej rýchlosti v obvode stanice. Maximálna rýchlosť vlakov bola obmedzená na 10km/h čo spôsobilo veľké komplikácie nie len vlakom osobnej dopravy, ktoré začali naberať ešte vyššie meškania ale aj nákladným vlakom, ktoré cez hlavnú stanicu musia prechádzať.

Denis Dymo z odboru komunikácie ŽSR pre náš web uviedol: „ Obmedzenie rýchlosti vlakov v železničnej stanici Bratislava hlavná stanica na 10 km/h bolo zavedené dňa 09. 11. 2023 o 12:00 h z dôvodu poruchy na infraštruktúre, ktorá bola zistená pri defektoskopickej kontrole. Porucha sa priebežne odstraňuje, čoho dôkazom je, že dňa 14. 11. 2023 od 14:00 h je zhlavie smer Bratislava-Lamač bez obmedzenia.“ Prvotné informácie hovorili o oprave do 31. 3. 2024, nakoľko ŽSR nedisponujú potrebnými dielmi na opravu výhybiek. V priebehu utorka bolo na stanici vidieť pracovný ruch a niektoré POTR boli odstránené a odstránenie celého problému by nemalo zabrať toľko času.

Na obmedzenie sme sa pýtali aj na ministerstve dopravy. Tam nám uviedli, že železničná stanica Bratislava Hlavná stanica sa nachádza vo veľmi stiesnených pomeroch, kde polomery oblúkov vo výhybkách sú veľmi malé a v súčinnosti s veľkou intenzitou dopravy, dochádza k nadmernému opotrebenie súčasti výhybiek oproti podobným staniciam. Či je toto dôvodom, aby nechal správca infraštruktúry zájsť situáciu na hlavnej stanici v strede tranzitného koridoru siete TENT necháme na uvážení čitateľov.

Ani ministerstvo dopravy nám neposkytlo konkrétny údaj, kedy by POTR mali byť odstránené. Podľa vyjadrenia sa analyzujú dostupné materiálové zásoby a možnosti náhradných dielov a snahou bude čo najskoršie odstránenie obmedzení.

Problémom trate Kúty - Bratislava - Štúrovo však nie je iba bratislavská stanica. Na trati prebieha niekoľko výluk naraz a tak je priepustnosť trate pre tranzitnú nákladnú dopravu značne obmedzená a dopravcovia hľadajú iné alternatívy ako tovar dopraviť zo severu na juh a opačne. Ministerstvo uviedlo, že aktuálne je v štádiu rozpracovanosti projekt Uzol Bratislava, ktorý by mal výhľadovo situáciu zlepšiť. Avšak napríklad plánované rušenie autobloku na trati z Bratislavy na Kúty a nahradenie hradlami je presným opakom zvýšenia priepustnosti trate. Ministerstvo však vidí ako jediný možný krok na zlepšenie situácie masívne dofinancovanie železníc. O tom sa hovorí už viac ako desať rokov, zatiaľ však k tomu nedošlo. Uvidíme, či sa v najbližšom období niečo zmení k lepšiemu a Slovensko tak nebudú musieť obchádzať dopravcovia nákladných ale aj osobných vlakov.

Informácie o fotke:

Dátum 15.11.2023
Miesto Bratislava Hlavná stanicaa
Vlak
Autor Foto: Michal Lednár, Text a informácie: Mates Pleško, Tomáš Pašuth
Zobrazené 2832

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Bratislavskú hlavnú stanicu postihla ,,špeciálna koľajová operácia“

Martin zo dňa 18.11.2023 9:36

AutoBlok sa zrusi preto ze sa tam da ETCS-L2.

Reagovať

ludo zo dňa 18.11.2023 19:39

Martin.. Autoblok sa v kľude mohol zachovať. ETCS s tým problém nemá. Takto na vyťaženej trati znížime priepustnosť. A do budúcna budú len problémy.

Reagovať

tratovak zo dňa 19.11.2023 14:11

A na kieho šľaka tam dávať dva typy ZZ? Keď tam bude výhradná prevádzka pod ETCS tak je AB zbytočný…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *