Váš železničný portál
Registrovať sa

ŽMR – september 2006

Železničné modelárstvo 9.9.2006 17:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 2535

 V nasledujúcej reportáži Vám priblížime železničné koľajisko v modelovej mierke „N“ 1:160. Reč je konkrétne o koľajisku, ktoré je známe pod skratkou ŽMR, ako Železnica Michala Repka. Bližšie informácie vrátanie fotodokumentácie nájdete po stlačení tlačidla „Viac…“

Logo

História a vznik

Železničné modelárstvo v tejto rodine sa už datuje od roku 1995. V tento rok začal môj otec stavať svoje prvé koľajisko, ktoré bolo na ploche 2,5 x 1,3 m v modelovej mierke N (1:160). Keďže toto koľajisko bolo umiestnené v paneláku detskej izby a zaberalo dosť veľkú časť priestoru, tak sa vyrobila špeciálna detská stena v ktorej bolo zabudované sklápacie koľajisko, obkolesené skrinkami a vitrínami.

Za položenie prvej novej koľaje, čiže zahájenie stavby koľajiska, sa považuje rok 1996. Stavbu tohto nového koľajiska zahájil otec. Keďže otec ako hlava rodiny sa musel starať aj o rodinné záujmy, tak na toto koľajisko nezostával čas a ani finančné prostriedky. Videl že mám vzťah k modelovej železnici a rád by som chcel stavať nové koľajisko, tak mi ukázal čo a ako robiť. Takto som začal svojou prácou prispievať k stavbe tohto koľajiska aj ja. Časom som sa priučil aj k viacerým postupom práce na tomto koľajisku. Takýmito spoločnými silami sa začalo stavanie koľajiska, ktoré aj s prestávkami trvá do dnes.

Opis

Na ploche 3,3 m sa nachádza necelých 45 m koľají. Hlavným motívom koľajiska je stredne veľká stanica na dvojkoľajovej trati, z ktorej vychádzajú dve samostatné okruhy. Napriek tomu že je na pomerne malom priestore položené veľké množstvo koľají, nepôsobí celok ako veľká spleť koľajníc, ale naopak svojou pestrosťou i napriek drobným architektonickým chybičkám priťahuje zrak ne jedného návštevníka.

Hlavná stanica

Sama hlavná stanica „Spiš“ je spracovaná so zvláštnou starostlivosťou a zmyslom pre drobné detaily, dokonale dotvárajú realistickú atmosféru každého koľajiska. Staničná budova svojou typickou architektúrou nápadne pripomína veľa staníc na našich tratiach. Podľa názvu sa nedá usúdiť vzhľad stanice, pretože názov k tejto stanici bol odvodený podľa názvu regiónu a mesta kde toto koľajisko vzniklo. Pred staničnou budovou sa rozprestierajú tri nástupištia, na ktorých sa v súčasnosti dorábajú detaily akými sú bufet, lavičky či lampy. Pri staničnej budove sa nachádza aj podateľňa batožiny a neďaleko taktiež aj parkovisko a sklad. Neodmysliteľnou súčasťou stanice je rušňové depo ktoré sa nachádza na pravo od staničnej budovy. Depo ma tri koľaje z ktorých dve sú kryté dielňou a nachádza sa v nej aj kanál na opravu lokomotív.

Koľaje

Koľaje sú na koľajisku z 96 % od firmy Roco a zvyšných 4 % tvoria staré koľaje od firmy Piko. Jedna tretina trate sa nachádza v tuneloch. Na trati sa nachádzajú všetky druhy výhybiek (obyčajné, oblúkové, križovatkové, trojcestné a štíhle), ktoré sú od firmy Roco a sú elektricky riadene z ovládacieho pultu.

Ovládanie

Železnica je rozdelená na dve elektrické obvody. Prvý obvod je napájaný z hlavného regulátora, ktorý riadi hlavný okruh koľajiska. Druhý obvod napája manipulačnú koľaj v zriaďovacej stanici spolu s depom a jednokoľajnou lokálnou traťou na poschodí koľajiska. Tento obvod napája aj trate smerujúce od skrinky, kde sa súpravy uskladňujú. Tento spôsob prispel aj k rýchlejšiemu spôsobu odstavovaniu súprav. Obidve obvody majú vlastný regulátor napätia.

Koľajisko v číslach

Záver

V najbližšej dobe je na ŽMR naplánovaná dostavba mestečka Spiš a parkoviska pri staničnej budove. V ďalšej fáze ja naplánovaná výsadba stromčekov a krov. V neposlednom rade osadenie zvyšných návestidiel a ich zapojenie na autoblok. Taktiež viacero drobných detailov akými sú kryté nástupištia, lavičky či bufet. O aktuálnych zmenách na ŽMR Vás budem informovať.

S pozdravom generálny riaditeľ ŽMR, Michal Repko.

Text: Michal REPKO (Mysxo_SN) ©
Fotodokumentácia: Michal REPKO (Mysxo_SN) ©

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: ŽMR – september 2006

Michal Smalo zo dňa 9.9.2006 17:17

No krása Michale…
Ale chcem sa opýtať, tie domčeky, videl som tam nejaké Auhagen, ten zvyšok je od akých výrobcov?
Inakšie šikla by sa ti tam Renátka s nejakými tromi vagónikmi ZSSK 😀

Reagovať

Peter Vlcek zo dňa 9.9.2006 17:34

Nadherne kolajisko,super!!! 😎

Reagovať

A-jeto zo dňa 10.9.2006 8:03

Je to krasne 😆

Reagovať

362.005 zo dňa 18.9.2006 15:01

Chlapi! Nie len že krása ale aj to perfekne jazdí.

Reagovať

matokr zo dňa 5.1.2007 10:02

Veľmi pekné koľajisko a hlavne veľa elánu do ďalších prác. 😆 😆

Reagovať

juroH0 zo dňa 29.6.2007 8:05

velmi pekne kolajisko akurat mi nico chyba v krajne……….vieto co je to ?????????……….no predsta sem tam nejaky ten stromcek 😆

Reagovať

Michal Repko zo dňa 10.7.2007 8:24

Ad.: juroHO

Tak to mas pravdu, ale toto kolajisko bolo predstavene ako este nedokoncene. Stromceky a navestidla to je to, co tam v blizskej buducnost bude…
Ked bude na ZMR nieco nove tak budem o tom citatelov na RAILPAGE.NET informovat.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *