Váš železničný portál
Registrovať sa

Z osláv 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen, diel 2.

AktualityFotoreportážeHistóriaReportáže 19.8.2021 8:36 Altsohler Zobrazené: 2796

Nasledujúci článok je druhou časťou dvojdielnej reportáže, ktorej prvá časť vyšla minulý týždeň a ktorú nájdete tu. Pripomeňme si stručne, že prvú augustovú sobotu roku 2021 prebehli oslavy 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen. Centrom sprievodných podujatí pre verejnosť bol Zvolen, kde bola nachystaná aj výstava v historických objektoch rušňového depa, a Fiľakovo, ktoré bolo cieľovou stanicou dvoch historických vlakov a dejiskom sprievodného programu.  Špeciálne vlaky vypravil Klub historickej techniky (KHT) pri rušňovom depe vo Zvolene a Spolok Výhrevne Vrútky. Oficiálnymi partnermi akcie boli ŽSR, Železničné múzeum SR, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, BBSK a KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Kým v prvej časti sme sa venovali príprave akcie a piatkovému príchodu rušňov, v druhej časti si všimneme sobotňajšie dianie i nedeľňajší rozjazd domov.

Parný vlak z Fiľakova

Parný vlak z Fiľakova, ťahaný vrútockou šľachtičnou, vyložil časť cestujúcich na zvolenskej nákladnej stanici a mieri na stanicu osobnú. Alebo rečou starých Zvolenčanov ide zo starej stanice na novú. Tendrom napred, lebo triangel vo Fiľakove to už má zrejme za sebou. Hoci väčšina ľudí jazdu „čelom vzad“ považuje za chybu krásy, pre mňa je veľmi fotogenická.

Požiarny vlak

Za parným vlakom nasledoval vlak požiarny, ťahaný zvolenským múzejným okuliarnikom 753.109.

Požiarny vlak a St. 5

Požiarny vlak prechádza okolo Stavadla 5. Zásah požiarnikov našťastie nebol potrebný, aj vďaka výdatným dažďom v predošlých dňoch.

Šľachtičná na točni

Po vystúpení cestujúcich a odstavení súpravy vozňov sa Šľachtičná vrátila do areálu depa.

Šľachtičná na točni

Šľachtičná na točni. Hoci sa to nezdá, na točňu sa vojde… hoci pravdou je, že nárazníky už nie.

753.109 na točni

Po Šľachtičnej sa na svoje miesto vrátila aj 753.109 z požiarneho vlaku. Naleštená múzejná lokomotíva, hoci „len“ dieselová, bola na točni predmetom rovnakého obdivu ako jej parná predchodkyňa.

Návštevníci výstavy

Pre návštevníkov výstavy bolo otáčanie rušňov na točni veľkou atrakciou.

Šľachtičná - rušňová čata

Kým návštevníci obdivovali predvádzané rušne, rušňové čaty mohli sledovať návštevníčky. Alebo len tak vychutnať atmosféru podujatia…

Vlak z Fiľakova s cé-nulou

Popoludňajší vlak z Fiľakova priviezla krásna zvolenská cé-nula alebo Pomaranč. Na fotografii už vystupujú na nákladnej stanici spokojní cestujúci.  Kvôli veľkému záujmu o zvezenie sa musela súprava nastavovať o ďalšie vozne, jazdilo všetko, čo mohlo.

Sergej a okuliarnik

Na výstave rušňov sa vedľa seba ocitli Sergej a  Okuliarnik. Pripomenuli časy, keď prvý niesol vo Zvolene hlavnú ťarchu nákladnej dopravy a druhý osobnej…

Šľachtičná odchádza

Všetko pekné raz skončí. Nakoniec, hovorí sa, že hosť a ryba na tretí deň smrdí. A tak sa prenesme do nedeľného rána, v ktorom začal odchod vrútockých rušňov. Prvá opustila lúče točne Šľachtičná.

Štoker odchádza

Po Šľachtičnej nasledoval vrútocký Štoker, v ktorom sa na okamih krásne zaleskli lúče ranného slnka.

Sergej odchádza

Po veľkých parách na točni zažiaril mohutný červený Sergej.

Pilštyk a Rosnička

Zaujímavé porovnanie dvoch kapotových rušňov, červeného Pilštyka T 466.0253 a zelenej Rosničky 710.887, sa naskytlo pred odchodom Rosničky. Zhodu okolností sa oba rušne vyrábali aj na Slovensku, v Turčianskych strojárňach Martin. Pilštyk dostal meno podľa použitého motora Pielstick.

Rosnička na točni

Rosnička 710.887 neodchádzala do Vrútok, ale iba kúsok vedľa, do areálu ŽOS Zvolen, ktoré ju na akciu zapožičali. Jej misia však nespočívala len vo vystavení sa na točni, ale aj v dôležitej úlohe – posune zvolenského Štokra, ktorého hmotnosť by malá mašinka BN 60 z depa asi nezvládla.

Rosnička a Šľachtičná

Kým žoskárska Rosnička čaká na svoj výkon, odzrkadlí sa ešte v naleštenej Šľachtičnej, ktorá definitívne opúšťa depo. Jej levickú sestru, pomenovanú „Žabka“ som fotil pre RP aj nedávno, na pracovnom vlaku, môžete porovnať…

Pán inštruktor

Po opustení depa čakalo vrútocké mašiny zoradenie konvoja. Na stanovišti Šľachtičnej som vyfotografoval pána rušňovodiča, známeho snáď každému fanúšikovi železničnej histórie.

Konvoj do Vrútok

Konvoj do Vrútok čaká na odchod, zoradený na nákladnej stanici.

Dovidenia nabudúce

Akcia skončila, spomienky zostávajú. Snáď ich pomôžu oživiť aj moje fotografie. Bola to krásna a naozaj vydarená akcia, s mimoriadnym záujmom verejnosti. Zostáva poďakovať všetkým, ktorí sa o jej úspech i hladký priebeh pričinili. Dovidenia nabudúce!

Titulná fotografia: Čelo Sergeja T 679.1168

Autor: © Peter Sládek

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Z osláv 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen, diel 2.

dodojozef@imarknet.com zo dňa 19.8.2021 13:41

Dobrý deň aj 2-hý diel sa vydaril krásne zábery je to radosť pozerať, ďakujeme všetkým ktorý túto krásnu akciu zorganizovali a predviedli.

Reagovať

Lukas.k zo dňa 19.8.2021 20:45

Vďaka pán Sládek za aktuality z môjho rodného kraja. Hoc tam už desaťročia nie som, vaše fotky ma vždy prenesú do rodiska.

Reagovať

Altsohler zo dňa 23.8.2021 18:40

Spolupracovník

Ďakujem za pochvalné komentáre, som rád, že sa reportáž páčila.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *