Váš železničný portál
Registrovať sa

Z osláv 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen, diel 1.

AktualityHistóriaReportážeSlovenskoSlovensko - História 10.8.2021 10:54 Altsohler Zobrazené: 3076

Prvú augustovú sobotu roku 2021 prebehli oslavy 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen. Centrom sprievodných podujatí boli Zvolen a Fiľakovo. Vo Zvolene bola nachystaná výstava v objektoch starého rušňového depa, Fiľakovo bolo cieľovou stanicou dvoch historických vlakov a dejiskom sprievodného programu pre cestujúcich. Špeciálne vlaky vypravil Klub historickej techniky (KHT) pri rušňovom depe vo Zvolene a Spolok Výhrevne Vrútky. Oficiálnymi partnermi akcie boli ŽSR, Železničné múzeum SR, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, BBSK a KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Nasledujúca reportáž nebude úplným výpočtom vystavených vozidiel, ani zoznamom atrakcií na trase vlaku, ale skôr pokojnou prechádzkou ruchom osláv. Pretože som mal možnosť byť prítomný nielen pri samotnej akcii, ale aj jej príprave, získal som takpovediac zdola aj lepšiu predstavu o množstve práce, ktorá finálnemu výsledku predchádzala. O niekoľko obrazov z týchto pre mňa vzácnych dní sa podelím aj s čitateľmi Railpage. Vybral som fotografie, ktoré dúfam, aspoň trochu priblížia neopakovateľné chvíle aj magickú atmosféru sveta, ktorého fragment dodnes jestvuje. Prekvapivo na celkom malom kúsku Zeme, medzi Východnou remízou zvolenského depa a starou stanicou.

 

Článok som rozdelil na dva diely, aby toho nebolo naraz veľa. Ak nie veľa pre niektorého čitateľa, tak aspoň pre mňa, trávim dovolenku pri vode a úprave fotografií venujem len večery. V dieli prvom sú obrázky z dní, ktoré  predchádzali samotnému dňu D.

Zvolenský štoker

V predstihu pribudol na výstavnú plochu zvolenský Štoker 556.039. Tohto obra sa podarilo zachrániť pred zošrotovaním pre budúce generácie. Či sa raz pohne vlastnou silou, si netrúfnem odhadnúť. Momentálne je cieľom klubu dostať ho do vystavovateľného stavu. To sa aj čiastočne podarilo, po dôkladnom odstránení hrdze a novom nátere prednej časti rušňa i zadnej steny tendra.

Malé pary

Očakávaný príchod konvoja z Vrútok sa omeškal, tak som venoval pozornosť domácim parám. Vo Zvolene sú aj 2 malé pary. Známy „Malý býček“, rušeň 422.0108, a 354.1178.

Rozpracovaná 354.1178

Menšia lokomotíva 354.1178, v Česku prezývaná „všudybylka“, vo Zvolene údajne kedysi volaná „kačica“ sa postupne, krok za krokom dostáva do finálnej podoby. K cieľu, ktorým bude funkčný prevádzkyschopný rušeň, však ešte zostáva veľa práce…

Vagóny Z a Dd6

V poslednom období sa členom KHT Zvolen podarilo pekne zreštaurovať vozne Z a Dd. Vozeň s vyvýšenou brzdárskou búdkou mi vždy pripomenie scénu z filmu Ostro sledované vlaky, v ktorej nemecký vojak zastrelí V. Neckářa. Klub vozeň zaraďuje do historických súprav na prepravu bicyklov.

Služobný vagón

Služobný vagón Dd sa do svojej dnešnej renovovanej podoby dostal len tohto roku. KHT ho zaraďuje do historických súprav ako služobný.

Vagóny Ci3 a Z1

Vagóny Ci a Dd čakajú na lúčoch točne na svoj sobotňajší výkon.

Príchod konvoja

Z diaľky počuteľným pískaním a blížiacim sa hlukom parného stroja upozornil na svoj príchod očakávaný konvoj z Vrútok. Hodinové meškanie žiaľ spôsobilo, že prišiel presne zo smeru zapadajúceho slnka. Tak som radšej urobil čiernobiely záber po slnku, na ktorom vidno Sergeja v čele, za ním Šľachtičnú a Štokra.

Príchod rušňov do depa

Konvoj zanechal svoju dovezenú súpravu na nákladnej stanici. Do rušňového depa tak po obehnutí koľajiska dorazili len samotné mašiny s lôžkovým vozňom pre aktérov podujatia.

Sergej s kocúrikom

Po rozpojení vrútockých rušňov sa ako prvý ocitol na točni Sergej T 679.1168. Tam sa ho ujal zvolenský „kocúrik“, rušník BN 60. Na fotografii ho už zatláča na jeho miesto, kde strávi celú výstavu.

Na lúčoch točne

Sergej zaujal svoje miesto na lúči koľajiska. Napravo od neho vidno pomaranča (cé-nulu), vrútockú bardotku a červeného pilštika. Vedľa seba sa, tak ako kedysi, ocitli dva 6-nápravové dízle.

475.196 na točni

Druhá v poradí vyšla na točňu Šľachtičná, rušeň 475.196. Aj z tejto fotografie je zrejmé, že svoju prezývku dostala elegantná mašina oprávnene.

Šľachtičná na točni

Šľachtičná cúva z točne na svoje miesto. O tejto lokomotíve som písal nedávno, keď májovou jazdou do Zvolena slávila svoju sedemdesiatku.

Šľachtičná

V posledných lúčoch zapadajúceho slnka parkuje vrútocká šľachtičná na lúčoch koľají zvolenskej Východnej točne.

Štoker na točni

Posledný z rušňov sa na točni ocitol Štoker, rušeň 556.036. Vyfotil som ho zozadu, vynikol tak obrovský tender radu 935. Posledné dvojčíslie označuje priamo objem vody v kubických metroch, ktorý je schopný do seba tento pojazdný bazén pojať.

Veľké pary po západe slnka

Veľké pary na svojom mieste, bok po boku. Zľava doprava zvolenský Štoker, vrútocký Štoker a Šľachtičná. Výnimočnú príležitosť podtrhla vzácna chvíľa, kedy na remízu sadá modrastý súmrak a deň prejde do noci.

 

Titulná fotografia: Dymničné dvere zvolenského štokra sa zaskveli v novom nátere.

Autor: © Peter Sládek.

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Z osláv 150. výročia trate Fiľakovo – Zvolen, diel 1.

dodojozef@imarknet.com zo dňa 10.8.2021 11:53

Dobrý deň pán Sládek krásna zbierka fotiek a dobrý komentár ďakujeme. Sú to stále krásne rušne na ktoré sa nezabúda.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *