Váš železničný portál
Registrovať sa

Teror v Indii: Vo vlaku desiatky mŕtvych

Tlačové správy 19.2.2007 12:30 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1058

 Dillí – Najmenej 66 mŕtvych si vyžiadala explózia dvoch náloží a následný požiar, ktorý dnes v ranných hodinách zachvátil vlak na severe Indie.

Väčšinu obetí tvoria podľa miestnych úradov Pakistanci, je ale medzi nimi aj niekoľko Indov. Indická vláda incident označila za teroristický čin a minister železníc z neho obvinil moslimských radikálov, ktorí chcú narušiť mierový proces medzi Indiou a Pakistanom.

Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf vyhlásil, že útok nesmie zastaviť mierový proces medzi oboma krajinami. „Tento bezohľadný teroristický čin len viac posilní naše odhodlanie dosiahnuť spoločný cieľ, ktorým je udržateľný mier medzi našimi krajinami,“ citovalo Mušarráfa vyhlásenie vlády.

Mušarráf vyzval Indiu na prísne potrestanie organizátorov útoku. „Očakávame, že indické úrady uskutočnia dôkladné vyšetrovanie a potrestajú tých, ktorí sú zodpovední za tento otrasný teroristický čin,“ povedala hovorkyňa pakistanského ministerstva zahraničia Tasním Aslamová.

Teroristický čin

Oba výbuchy boli podľa polície relatívne malé. Vyšetrovatelia sa preto domnievajú, že ich cieľom bolo vyvolať práve požiar. Na mieste činu našli ešte dve nevybuchnuté, podomácky vyrobené bomby. Zábery miestnej televízie odhalili, že išlo o plastové kufríky, ktoré obsahovali drôty a umelohmotné fľaše s nejakým druhom horľavej tekutiny, pravdepodobne benzínom alebo petrolejom.

„Je to sabotáž, je to teroristický čin, aký spáchali v Bombaji,“ komentoval udalosť indický minister železníc Lalú Prasád Jádav a pripomenul železničné atentáty v Bombaji, pri ktorých vlani v júli zahynulo takmer 200 ľudí.

Z útokov obvinil moslimských povstalcov, ktorí pomocou neho vraj chceli narušiť mierový proces medzi Indiou a Pakistanom. „Bol to pokus, ako vykoľajiť zlepšujúce sa vzťahy medzi oboma krajinami,“ povedal miestnej agentúre PTI a sľúbil, že vinníkov chytia.

Incident sa stal deň pred príchodom pakistanského ministra zahraničia Miana Khuršída Kasúrího, ktorý má v Dillí jednať so zástupcami indickej vlády o rozvíjaní bilaterálnych vzťahov medzi oboma jadrovými mocnosťami.

Pakistanský minister zahraničia Kuršíd Mahmúd Kasuri odsúdil výbuch ako „strašný akt terorizmu“. Kasuri uviedol, že väčšina zo 66 obetí boli Pakistanci a pakistanská vláda už požiadala vládu v Naí Dillí, aby incident dôsledne prešetrila.

Na otázku, či incident ovplyvní súčasný mierový proces medzi Indiou a Pakistanom, Kasuri povedal, že motívy útoku nemožno dopredu odsúdiť a treba počkať na výsledky vyšetrovania.

Minister však svoju návštevu Indie naplánovanú na tento týždeň rušiť nebude.

Dym zabíjal

Expres išiel z indickej metropole Dillí na hranice s Pakistanom, odkiaľ mal ďalej pokračovať do pakistanského mesta Láhaur. Podľa hovorcu železničnej spoločnosti v ňom cestovalo 610 pasažierov. Krátko po polnoci miestneho času pred vjazdom vlaku do stanice v mestečku Dívána, ležiaceho asi 80 kilometrov severne od Dillí v štáte Harijána, v ňom vypukol požiar, ktorý celkom zničil dva vagóny vlakovej súpravy.

Podľa miestnych úradníkov vo vlaku uhorelo najmenej 66 ľudí. Zničené vagóny patrili k vozňom nižšej triedy a tie majú v Indii väčšinou zamrežované okná. Pasažieri teda nemali šancu, ako z horiaceho vlaku uniknúť. Údaje o počte zranených sa zatiaľ rôznia. Hovorca železníc podľa americkej spravodajskej stanice CNN uviedol najmenej 13 zranených, agentúra Reuters hovorí o 50.

Jeden z tých, čo prežili vypovedal, že počul silnú explziu a potom bolo všade plno dymu. „S ohľadom na hustotu dymu, mnoho ľudí sa určite udusilo ešte pred tým, než zhoreli,“ popísal situáciu agentúre Reuters Tárá Čand, ktorý po požiari hľadá troch synov a dve dcéry, s ktorými cestoval.

Odkaz:

http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/azia/clanek.phtml?id=228581

Zdroj: centrum.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *