Tatranský parný expres opäť na Slovensku
Doplnená fotogaléria od tímu fotografov portálu Railpage z 20. – 22. júna 2008.
Cez Slovensko prechádzal uplynulý víkend a v pondelok po trase (Rajka, MÁV) – Bratislava-Petržalka – Bratislava Východ – Kúty – Bratislava Východ – Topoľčany – Trenčín – Žilina, zriaďovacia stanica – Skalité – (Zwardoń, PKP).
Fotogalériu z prvej časti jazdy Tatranského parného expresu cez naše územie si môžete pozrieť na:
Tatranský parný expres
S vlakom budú na Slovensku jazdiť rušne Múzejno dokumentačného centra ŽSR.
Ide o motorový rušeň T466.0254 z Popradu a parné rušne 475.196 „šľachtičná“ a 556.036 „Stocker“ z Vrútok.
Motorový rušeň T466.0254 prezývaný „pielstick“ vzorne opatrujú nadšenci Veterán klubu železníc Poprad.
O parné mašinky 475.196 a 556.036 sa zas vzorne starajú členovia Spolku výhrene Vrútky.
Šesťvozňová súprava luxusného vlaku patrí spoločnosti MÁV Nosztalgia.
Tatranský parný expres
Parný rušeň 556.036 zo Spolku Výhrevne Vrútky viezol v posledný deň Tatranský parný expres na trase Banská Bystrica – Diviaky –
Horná Štubňa – Zvolen – Somoskoújfalu (MÁV). Na snímke v podaní retro prechádza nad starobylou Kremnicou. Foto: Garin
Tatranský parný expres
V deň tohtoročného letného slnovratu začínalo putovanie Tatranského parného expresu na čele so 475.196 v Poprade-Tatrách.
Foto: Garin
Tatranský parný expres sa blíží k zastávke Smižany. Foto: Marosina
Požiarný vlak na čele so „Sergejom“ T679.1168. Foto: Marosina
Šlachtičná 475.196 čaká na prejazd vlaku R 421 v stanici Spišská Nová Ves. Foto: Lubosh
Pred zastávkou Chrasť nad Hornádom. Foto: peto5o
Požiarný vlak. Foto: peto5o
…. neďaleko zastávky Kluknava. Foto: petulko
…. a na rovnakom mieste požiarny vlak … Foto: petulko
Šlachtičná s Tatranským parným expresom prechádza za horúceho dopoludnia pod vrchom Roháčka kúsok za Margecanami a
smeruje na najkrajší úsek svojej jazdy na Slovensku. Foto: Miloš Chomjak
Sergej T678.1168 na čele požiarného vlaku pokračuje hore hnileckou dolinou smerom do Banskej Bystrice.
Foto: Lubosh
Šľachtičná na stúpaní za stanicou Hnilec.
Foto: janina34
475.196 vyšla z tunela pred stanicou Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Foto: janina34
Ako by mohla v našej fotogalérii chýbať klasika, šľachtičná na telgártskom parabolickom viadukte.
Foto: Garin
Šľachtičná pred zastávkou Beňuš, neďaleko Brezna. Foto: Mysxo_SN
Tatranský parný expres
20. júna 2008
a nastupuje na skrátený trojvozňový Tatranský parný expres. Foto: Garin
Tatranský parný expres pod severnými výbežkami Vysokých Tatier odchádza zo Zakopaného do Popradu-Tatier.
V sobotu 21. júna 2008, v deň letného slnovratu, uvidíme vlak pre zmenu
pod nám dôverne známou spišskou kulisou Tatier. Foto: Garin
Na halíčskej transverzále Chabówka – Nowy Sącz ťahala Tatranský parný expres Ty2.911 PKP a na postrku vypomáhala Ty2.953 PKP.
Za vlakovým rušňom sa nachádza historický osobný vozeň, ktorý slúžil doprovodu z PKP.
Na snímke prechádza vlak po známom moste neďaleko stanice Kasina Wielka, kde bola pre cestujúcich fotozastávka.
Foto: Garin
Sputnik ET21.658 PKP priváža Tatranský parný expres z PKP na ŽSR. V pozadí dedinka Ruská Voľa.
V medzihraničných úsekoch na ŽSR i na PKP boli z ekonomických dôvodov nasadené historické elektrické, resp. motorové rušne.
Foto: Michal Póňa
Návoz Pielsticka do Plavča zachytený vo výhybni Studený Potok. Foto: balky
Tatranský parný expres pri zastávke Nižné Ružbachy. Foto: peto5o
Pielstick pomaly vchádza do svojej domovskej stanice Poprad Tatry. Foto: Mysxo_SN
… odchod do depa. Foto: balky
Účastníci nostalgickej jazdy mali zabezečenú aj jazdu s Kométou do St. Smokovca a späť. Foto: balky
Cestovný poriadok
Tatranský parný expres
piatok 20. júna 2008
vlak 30275 (Zakopane) – Muszyna – Plaveč – Poprad-Tatry
Stanica | prích. | odch. |
Muszyna, PKP |
15:17 | 15:25 |
Plaveč, ŽSR |
15:45 | 16:07 |
Stará Ľubovňa |
16:32 | 17.02 |
Poprad-Tatry | 18:02 | 19:27 |
T466.0254 Plaveč – Poprad-Tatry
piatok 20. júna 2008
vlaky 30286/30287
Stanica | prích. | odch. |
Poprad-Tatry |
19:13 | |
Starý Smokovec |
19:44 | 22:21 |
Poprad-Tatry |
22:45 |
sobota 21. júna 2008
vlak 30288
Poprad-Tatry – Červená Skala – Banská Bystrica
Stanica | prích. | odch. |
Poprad-Tatry |
8:15 | |
Spišská Nová Ves |
8:43 | 9:10 |
Margecany |
9:43 | 9.45 |
Prakovce | 10:15 | 10:20 |
Mlynky | 12:15 | 12:20 |
Dobšinská Ľadová Jaskyňa |
13:05 | 13:15 |
Červená Skala | 14:09 | 14:10 |
Polomka | 14:37 | 14:43 |
Brezno | 15:05 | 15:10 |
Chvatimech | 15:15 | 15:24 |
Podbrezová | 15:30 | 19:10 |
Slovenská Ľupča | 19:36 | 19:44 |
Banská Bystrica |
19:55 |
HDV: 475.196
Požiarny vlak: T678.1168
Počas prestávky v Podbrezovej navštívia cestujúci Čiernohronskú železnicu.
nedeľa 22. júna 2008
vlaky 30444/30277
Banská Bystrica – Diviaky – Horná Štubňa – Zvolen, nákl. st. – Somoskújfalu, MÁV
Stanica | prích. | odch. |
Banská Bystrica |
8:10 | |
Čremošné |
8:51 | 9:20 |
Diviaky |
9:37 | 9.57 |
Horná Štubňa | 10:10 | 11:00 |
Zvolen, nákl. st. | 12:36 | 13:30 |
Tomášovce |
14:43 | 14:54 |
Fiľakovo | 15:29 | 15:59 |
Somoskoújfalu, MÁV | 16:19 |
HDV: 556.036
Požiarny vlak: T678.1168
Návozy
(časové údaje sú iba orientačné)piatok 20. júna 2008
RV 30287
Stanica | prích. | odch. |
Poprad-Tatry |
11:00 | |
Plaveč |
14:00 |
HDV: T466.0254
piatok 20. júna 2008
RV 30272
Stanica | prích. | odch. |
Plaveč |
16:22 | |
Muszyna, PKP |
16:42 | 17.07 |
HDV: ET21 PKP
piatok 20. júna 2008
SV 30291
Stanica | prích. | odch. |
Vrútky, nákl. st. |
17:15 | |
Poprad-Tatry |
19:12 |
HDV: T678.1168 a 475.196
sobota/nedeľa 21./22. júna 2008
SV 30292/30293
Stanica | prích. | odch. |
Banská Bystrica |
21:20 | |
Vrútky,nákl. st. |
22:50 | 01:30 |
Banská Bystrica |
03:10 |
HDV do Vrútok: T678.1168 a 475.196
HDV do Banskej Bystrice: T678.1168 a 556.036
nedeľa 22. júna 2008
SV 30276
Stanica | prích. | odch. |
Somoskoújfalu, MÁV |
17:00 | |
Fiľakovo |
17:20 | 17:22 |
Zvolen, os. st. |
19:11 | 19.13 |
Vrútky | 22:01 |
HDV do Vrútok: T678.1168 a 556.036
Foto: 2008
© Marosina, Mysxo_SN, Lubosh, peto5o, balky, petulko, janina34, Michal Póňa, Miloš Chomjak a Garin.
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Tatranský parný expres opäť na Slovensku
Palio zo dňa 20.6.2008 8:49
Na cestách za Tatranským parným expresom prajem dobré svetlo, ostrý záber a veľa šťastia!!! :byebye:
Jirka_p zo dňa 21.6.2008 18:49
Kudy to bral expres ze Zakopaného do Muszyny po polských tratích? Přímo z Chabówky do Nového Sacze, nebo to objel až přes Kraków, Tarnów a Stróže?
hmphoto zo dňa 21.6.2008 21:01
Chlapci pekná práca, len tak ďalej. Petulko pekné fotky nie z Kľuknavy ale Kluknavy. Až ma srdce zabolelo keď som tam zbadal ten mäkčeň.
362.005 zo dňa 22.6.2008 9:49
ad Jirka_p:
Išli priamo z Chabówky do Noweho Saczu.
Garin zo dňa 23.6.2008 0:05
Ad 362.005:
Vo fotogalérii v článku sa nachádza aj záber z trate Chabówka – Nowy Sącz, keď „Tatrzański ekspres parowy“ prechádzal po známom moste neďaleko stanice Kasina Wielka.
🙂
DodikeXXX zo dňa 23.6.2008 5:01
Dik,že ste aspoň Vy o ceste tochto vlaku cez Slovensko informovali-veľmi mi to pomohlo.Ďakujem ! 🙂 :byebye: