Váš železničný portál
Registrovať sa

Rok 2013 alebo prehľad toho naj… za tento fotorok

Fotogalérie 26.1.2014 23:00 mirecsnv Zobrazené: 2792

Opäť ďalší rok za nami. Priniesol na železnicu mnoho mimoriadností, aktualít a pre mňa osobne i veľa spomienok a zážitkov, s ktorými sa chcem prostredníctvom svojho výberu podeliť v nasledujúcej reportáži.

Táto fotografia patrí ešte ku koncu roka 2012, ale rozhodol som sa ju zaradiť do svojho výberu preto, lebo rok 2013 priniesol do spoločnosti ZSSK CARGO, a.s., i prepúšťanie rušňovodičov a ich odchod do predčasného dôchodku. Na tomto zábere odfotená jedna z posledných „šícht“ môjho ocina, ktorý po 35 rokoch, niekoľko tisíc najazdených kilometroch a mnoho miliónoch prepravených ton musel opustiť svoju pracovnú pozíciu.

Píše sa január 2013 a čermeľským údolím znie spaľovací motor Tatra 930 motorových dvojičiek „Janky“ TU 29.002 (v červenom nátere) a „Danky“ TU 29.003 (v modrom nátere) počas prvých zimných jázd roku 2013. Mašinky patriace pod správu združenia Detskej železnice Košice sa koncom roka 2012 stretli po 20 rokoch opäť na svojej domácej úzkorozchodnej trati po tom, čo bola znovuzrodená mašinka TU 29.002.

Začiatok februára priniesol na stred a východ Slovenska snehovú kalamitu. O výške snehovej prikrývky svedčí aj množstvo snehu na novoveskej bobinke E 499.005, ktorá je uložená na podstavci v RD Spišská Nová Ves.

Nasledujúci deň priniesol do oblasti štrbskej rampy jasné ráno, ktoré som využil na zdokumentovanie veľmi sťaženej prevádzkovej situácie pod Tatrami. V stanici Štrba je odfotená odstavená súprava prázdnych Eas vozňov, ktoré boli zasypané počas odpratávania staničných koľají snežnou frézou. Zaujímavosťou je, že táto súprava tu bola prakticky deponovaná skoro mesiac, pretože ju nebolo možné uvoľniť zo zamrznutej snehovej prikrývky. Na ďalšej foto je zachytený novoveský postrk v podobe po EH – čkovej 363.093 pred cieľom svojej cesty v žst. Štrba, našej najvyššej normálnerozchodnej stanice v SR.

Sneženie pokračovalo i v nasledujúcich dňoch a nový mokrý a ťažký sneh komplikoval situáciu nielen na železnici, ale aj v ostatných oblastiach nášho života. Na fotografii sa prediera „pantograf“ v zložení 460.041 + 3 x 063 + 460.042 pred zastávkou Chrasť nad Hornádom. Pre mňa o to vzácnejšia foto, že za klasických podmienok zasahujú do výhľadu vetvy zasneženého stromu.

Výnimočná fotografia pre mňa nie preto, že sa jedná o prepravu súkromného dopravcu PSŽ, ale preto, že sa mi podarilo zachytiť 2 rady rušňov, ktoré už nepatria u štátnych dopravcov k bežnému koloritu v traťovej službe. „Bobinky“ 140.067 a 140.058 spolu s „nulkovým Čmeliakom“ 770.602 zachytené so súpravou „Wapiek“ pri stúpaní v oblúkoch na Petrovskej.

Nastal mesiac marec a východ Slnka sa posúva do čoraz včasnejších hodín, čo som nemohol nevyužiť pri zachytený „Tetrapacku“ 425. 957 – 8 pod tatranskými štítmi pred stanicou Veľký Slavkov.

Rok 2013 priniesol do údolia Hnilca dosť vysokú snehovú prikrývku, ktorá sa udržala ešte i začiatkom apríla. V tomto prípade zachytený výjazd HDV 757.005 na rýchliku „Horehronec“ zo Stratenského tunela.

Rok 2013 bol pravdepodobne úspešný pre súkromného dopravcu AWT, ktorému sa podarilo získať viacero nových prepráv. V tomto prípade sa jedná o prepravu dreva z rôznych staníc v SR do Nemecka. Pri výjazde z Jarabského tunela je zachytený „okuliarnik“ 753.737 s prvou časťou súpravy vozňov naložených drevom zo stanice Mlynky do stanice Červená Skala, kde dôjde k spojeniu súpravy.

Traťový úsek Lipany – Plaveč patrí medzi najkrajšie úseky, kde je možné odfotiť viacero zaujímavostí, akým bol v roku 2013 nedeľňajší osobák v podaní pantografu, poprípade prevádzka poľských dvojičiek na slovenskej strane.

Historická jazda v podaní popradského „Pielsticka“ T 466. 0254 údolím rieky Poprad do stanice Muszyna patrili v roku 2013 pre mňa k top akciám v podaní historických železničných klubov.

Rok 2013 sa niesol v znamení osláv 165. výročia príchodu prvého parného vlaku na územie SR. V tomto duchu osláv sa nieslo viacero akcií a jednou z nich bola i jazda tandemu „šľachtičných“ 475.196 a 475. 179 po viacerých tratiach Slovenska. Tandem týchto strojov zachytený počas výjazdu z Hamrického tunela na brehy Palcmanskej Maše v Slovenskom Raji.

K prevádzke na tratiach ŽSR patria i prepravy rušňov po hlavných opravách do domovského depa. V tomto prípade zachytávajú fotografie prepravu novoveského „favorita“ 731.051 – 9 po MH oprave z RD Zvolen v úseku trate Červená Skala – Mlynky.

Spojenie dvoch motorových vozňov M 262.007 + M 262.004 v kombinácii s prívesným vozňom Bix do motorového rýchlika bol pre mňa počas Dňa detí vo Vrútkach to najväčšie lákadlo. Uvedený rýchlik zachytený pri mimoúrovňovom križovaní tratí pod stanicou Horná Štubňa.

Začiatok júna priniesol na územie Slovenska nielen jazdu maďarského legendárneho rušňa M 61.017 „Nohab“, ale i záplavy na riekach západného Slovenska. Tento rušeň som zachytil spolu so súpravou vozňov MÁV Nosztalgia pri sútoku rozvodneného Dunaja s Hronom pri dedinke Kamenica nad Hronom.

Slanské vrchy, posledné stúpanie v smere do Čiernej nad Tisou od českých hraníc, zdoláva novoveská „dvojica“ 131.079 – 6 pri stanici Slančík ŠRT...

K letným lákadlám, predovšetkým pre deti, patrí návšteva Oravskej lesnej železničky v dedinke Oravská Lesná, kde je prevádzkovaná úzkorozchodná parná mašinka „Gontkulák“. Zachytená počas posunu v úvraťovej stanici Sedlo v sedle Beskyd, kde sa stretáva oravská a kysucká lesná železnička.

Okolie dedinky Hnilec a predovšetkým okolité kopce ponúkajú po vyťažení drevnej hmoty rôzne nové pohľady i na samotnú železnicu.

Čiernobiele prevedenie tejto fotografie mi pripomína doby teraz už dávno minulé, i napriek tomu, že k zvolenskému „pomaranču“ mi tieto dobové vozne z hľadiska histórie prevádzky veľmi nepasujú.

Horúce leto a chladné vody Palcmanskej Maši patrili tohto roku k lákadlám Slovenského raja. Tieto lákadlá si mohli vyskúšať i cestujúci z mimoriadneho vlaku vrútockej výhrevne, ktorý bol zachytený počas výjazdu z Hamrického tunela v čele so „zamračenou“ 749. 248 – 1.

„Hadík“ v podobe novoveských dvojičiek zachytený pred stanicou Kysak z úpätia Čiernej hory.

Moja jediná návšteva do zahraničia kvôli foteniu vlakov viedla tento krát do mekky českých železničných fotografov, do okolia Bezprávi, kde je aj zachytená „ucelenka“ kontajnerov v čele s HDV radu 121.

Pokračujúce prepravy dreva v podaní súkromného dopravcu AWT pokračovali počas celého roka 2013 a priviedli ma k viacerým pre mňa novým tratiam, tak ako táto preprava zo stanice Betliar zachytená pred stanicou Rožňava.

Inverzné počasie a mrznúca hmla vykúzlili v spišských dolinách počas decembra 2013 pekné prírodné scenérie, na foto zachytený IC 501 v čele s HDV 350.017 – 0 pri zastávke Spišský Štiavnik.

Toľko môj pohľad na rok 2013 prostredníctvom železničných fotografií a teším sa na stretnutie pri trati v roku 2014 a prajem veľa úspešne zachytených obrázkov zo železničného prostredia.

Autor: © Ing. Miroslav Belay
http://www.flickr.com/photos/miroslav_belay/

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Rok 2013 alebo prehľad toho naj… za tento fotorok

Matej Jurik zo dňa 27.1.2014 13:13

Čo fotka, to skvost! Paráda Miro! 🙂 :-C

Reagovať

mikojan29 zo dňa 27.1.2014 15:48

Super foto, hlavne tie panoramatické a „had“ s dvojičkami je pre mňa asi top!

Reagovať

thorn zo dňa 28.1.2014 0:20

Paráda! Veď to Slovensko je tak krásne!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *