Váš železničný portál
Registrovať sa

Řecko I. – Patra, zašlá sláva úzkého provozu

Zahraničie 19.2.2016 0:00 Martin Šarman Zobrazené: 3691

V Řecku bylo v minulosti vybudováno přes 1100 km úzkorozchodných tratí o rozchodech 600, 750 a 1000 mm. Nejrozsáhlejší síť úzkokolejných drah v Evropě vzniká v roce 1882 na Peloponéském poloostrově. Začíná výstavba tří tratí Piraeus-Patra, Korinthos-Argos a Argos-Mili. O pár let později vzniká trať Kalamata-Tripolis, následně prodloužená do Mili a vzniká odbočka Asprochoma-Messini. Výstavba tratí plynule pokračovala, v roce 1890 dosáhla Pyrgosu a krátce po přelomu století, v roce 1902, byla výstavba dokončena otevřením úseku Alfios-Kiparissia-Zevgholatio. Tím byla dokončena okružní trať vedoucí převážně podél pobřeží Peloponéského poloostrova.

Železnice zde zajišťovala důležitou roli v osobní dopravě, především v letní sezónu. Nákladní doprava postupně klesala na minimum, až byla v podstatě zastavena. Do poslední chvíle přežívaly už jen sběrné vlaky v okolí přístavu Patra. Zajímavou a pravidelnou přepravou byly soupravy kotlových vozů směřujících z přístavu Aspropyrgos do elektrárny v Megalopolis. Provoz osobních vlaků na poloostrovu nebyl nikterak rozsáhlý, ale v počtu několika spojů ve dne (i v noci) si své zájemce našel. Smrtící ránou byl ovšem 10. prosinec 2010. V ten den TrainOSE v tiskové zprávě oznámili zastavení osobní dopravy na většině tratí z důvodu špatného hospodaření. Ročně činial ztráta podníku až 230 milionů eur. Na konci roku 2010 atakovaly celkové dluhy částku 700 milionů eur.  Začaly proto úspory spojené s omezováním provozu a postupnou reorganizací železniční dopravy a v podstatě celé železniční společnosti. Od 1. ledna 2011 se zkrátila obsluha tratí z 2 500 na cca 1 250 km.  Došlo ke snížení stavu zaměstnanců z 9 350 na 6 000. Zaměstnancům byly sníženy mzdy až o 50 % a odebrány veškeré benefity. Následovala vlna odporu v podobě opakujících se celodenních stávek. Tolik stručně k vzniku a zániku železnice na Peloponéském poloostrově.

Naše kroky vedou k posledním kilometrům pravidelného provozu  metrového rozchodu na Peloponéském poloostrově.  Řeč je o aglomeraci Patra, která je s 260 tisíci obyvateli třetím největším městem v Řecku. Po velkém omezení provozu ve celém státě zde byla doprava vzápětí obnovena. Plní zde totiž páteřní spojení jednotlivých městských částí aglomerace. Patra se rozkládá se v severní části Peloponéského poloostrova, 215 km na západ od Atén.  Je to důležité obchodní centrum s klíčovým přístavem, který je důležitým uzlovým bodem pro obchod a komunikaci s Itálií a zbytkem západní Evropy.

Pohled na aglomeraci ze zříceniny hradu Patra. V pozadí lze spatřit pohoří ležící na pevninské části Řecka.

Zdoj: www.trainose.gr

Schéma vedení příměstské železnice v Patra.

Dopravní obslužnost zde zajišťují vlaky vedeny dvojicí Stadlerů pendlujících v hodinovém intervalu mezi konečnými zastávkami Agios Andreas a Agios Vasilios. V roce 1999 objednala Organizace řeckých železnic (OSE) u výrobce Stadler Rail celkem 12 jednotek typu GTW 2/6 s metrovým rozchodem. V roce 2003 byly dodány a ihned zařazeny do provozu na Peloponéském poloostrově.

Pohled na odstavenou jednotku 4407 v místním depu v centru Patra. Odtud každé ráno vyjíždí dvojice jednotek do provozu v aglomeraci.

Pohled ze stanoviště strojvedoucího jednotky 4403 na souběžné vedení železnice a silnice v centru Patra.

Patra, hlavní nádraží aglomerace. Přijíždějí a odjíždějí zde také autobusy OSE směřující z/do Kiata.

V každé větší stanici jsou informační tabule, ale snad v žádné stanici v Řecku nejsou funkční. Na snímku je zachycena odbavovací hala s pokladnami v Patra.

Na hlavním nádraží v Patra jsou připraveny odjezdu jednotky 4403+4412.

Na snímku je zvěčněna dvojice jednotek 4403+4412 při průjezdu rušnou křižovatkou centra Patra.

Centrem města projíždí dvojice 4403+4412, aby za několik metrů zastavila na hlavním nádraží v Patra.

Pohled ze stanoviště 4412 na trať mezi Patra a Agios Vasilios. Rychlost zde dostahuje až 70 km/h.

Jedna z konečných zastávek -Agios Vasilios – k odjezdu jsou připraveny jednotky 4403+4412.

Rio je původně nejsevernější obec Peloponéského poloostrova. To se táhne podél jihovýchodního pobřeží zálivu Patra, asi 7 km severovýchodně od centra města Patra. Od roku 2011 je Rio součástí aglomerace Patra. Na snímku opouští zastávku (bývalou stanici) Rio dvojice jednotek 4403+4412.

DSC_3986 kopie

Čtvrť Rio a na opačném břehu město Antirio spojuje impozantní most pojmenovaný po řeckém předsedovi vlády (1875-1895), který se jmenoval Charilaos Trikoupis.

Dvojice jednotek 4406+4404 zastavuje na zastávce Rio. Vpravo si nelze nevšimnout kavárny, které jsou v Řecku doslova na každém rohu.

Agios Andreas. Pro městskou linkuje to koncová stanice. V kdysi velmi rušném nádraží dnes jen zarůstají koleje a chátrají odstavené vozy a lokomotivy.

Lokomotiva 9204 (výrobce Alsthom) odstavena spolu s dalšími stroji a desítkami vozů v koncové stanici Agios Andreas.

Tím naše krátká reportáž o tomto odděleném provozu od zbylé sítě OSE končí. Nezbývá nic jiného, než popřát místním velmi přátelským zaměstnancům pevní nervy a lepší budoucnost v této pro ně těžké době. A obecně celému systému řecké železnice dostatek finančních prostředků na zajištění základního provozu pro obyvatele a turisty. I když dráha je místními vnímána spíše jako nepotřebná a překážející. Bohužel.

Pro zájemce doporučuji webové stránky řeckých „trainspotterů“, kde jsou k vidění velmi pěkné fotky i videa nejen z Peloponéského poloostrova. Kolegům z „The Hellenic Trainspotters´site“ děkuji za setkání, pomoc a informace.

Všechny snímky byly pořízeny 22. a 23. ledna 2016.

Foto: Martin Šarman

Text: Martin Šarman (s využitím informací Želpage.czTrainOSE.gr a magazínu Dráha 2/99)

 

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Řecko I. – Patra, zašlá sláva úzkého provozu

Nitran840 zo dňa 19.2.2016 10:37

Velmi obsirne spracovane! dakujem. Kedy sa mozem tesit na dalsi diel?

Reagovať

Martin Šarman zo dňa 19.2.2016 21:42

Bude, řekneme do měsíce cca. Než nachystam fotky a dam to dohromady.

Reagovať

volod zo dňa 20.2.2016 18:11

No ten web je hodne zaujímavý, pre mňa osobne teda áno, fotky z pre mňa neznámeho prostredia a zaujímavé rušne k tomu….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *