Váš železničný portál
Registrovať sa

Plochá ako doska – časť I.

Zahraničie 20.3.2011 23:00 Juraj Streber Zobrazené: 1402

Pri tejto fráze zvyknú muži krútiť nosom, avšak keď príde na prirovnanie k Dánsku, všetky klišé idú bokom. Škandinávske krajiny ma vždy fascinovali. Či už to bolo tamojšou krajinou, ľuďmi alebo spôsobom života, vždy som sa tam rád vracal. O to viac ma potešilo keď som sa dozvedel, že ma služobné povinnosti opäť zavedú opäť do Kodane. Nebudem vás unavovať množstvom geografických údajov, ale pozývam vás nahliadnuť mojimi očami do mesta, ktoré mi učarovalo už pri mojej prvej návšteve.

Je nedeľa niečo krátko pred 12 hodinou a ja nastupujem do lietadla na viedenskom Schwechate. Lúčim sa s jarným počasím, ktoré zavládlo v strednej Európe a vydávam sa smer sever. Aj keď v Dánsku je o polovicu slnečných dní menej ako u nás a maximálne teploty v lete dosahujú v priemere 21 stupňov Celzia, predpoveď počasia pre Kodaň sľubovala prvé tri slnečné dni po dlhej a nezvykle výdatnej zime.


Embraer E190 leteckej spoločnosti Fly Niki krátko po pristátí na letisku Kastrup v Kodani

Po krátkom hodine a pol dlhom lete som rozmýšľal ako naložím s načatým dňom. Keďže mám rád more a letisko s Kodaňou spája aj cesta vedúca popri mori, rozhodol som sa navštíviť tamojšiu mestskú pláž. Amager Strandpark pomenovaný podľa ostrova Amager, na ktorom Kodaň leží, ponúka celkovo 4,6 km pláží a je jedným z najoblúbenejších miest Kodančanov počas slnečných dní.


Všadeprítomné bicykle nájdete aj na obľúbenom Amager Strandpark

To, že Baltské more je niečo iné ako teplé Stredozemné som spozoroval už z lietadla pri pohľade na nespočetné polia ľadových krýh plávajúcich v Øresundskej úžine medzi Kodaňou a švédskym Malmö. Tieto dve mestá spája od roku 2000 fenomenálny železnično-cestný most Øresund link, ktorý sa stal popri slávnej morskej panne novým symbolom Kodane.


Ľadové kryhy lemujú kodanskú pláž, v pozadí most Øresund link

Z pláže som sa vybral rovno do centra mesta. Namiesto taxíka som sa rozhodol vyskúšať tamojšie metro. Aj keď má len dve linky M1 a M2 a jeho súpravy sú všetko len nie vysokokapacitné, stalo sa neoddeliteľnou súčasťou dopravnej kostry Kodane.


Jednotka metra linky M2 vchádza do stanice Øresund

Fakt, že kodanské metro naozaj patrí k najmodernejším na svete pochopíte, keď sa pozriete kde sedí vodič metra. Namiesto neho však nájdete len čelné sklo s výhľadom na šíru trať pred vami, keďže metro je celé riadené diaľkovo. Zaujímavo sú riešené aj stanice s vysokým pohybom cestujúcich, kde padnúť pod kolesá súpravy je vďaka preskleným stenám takmer nemožné.

Moje ďalšie kroky viedli do časti centra nesúcej meno Nyhavn (slov. Nový prístav). V skutočnosti ide o morský kanál, ktorý bol postavený v roku 1671 a mal umožňovať tamojším obchodníkom prístup s loďami až do srdca Kodane. Dnes má už skôr symbolický charakter a je najnavštevovanejším miestom v Kodani. Prístav lemuje nespočetné množstvo štýlových reštaurácií a kaviarní, v ktorých môžete ochutnať miestne špeciality ako tradičnú krabiu polievku či heringy na rôzne spôsoby.

S Kodaňou v ten deň sa lúčim pohľadom na Christianiu. Keď v roku 1971 opustili dánski vojaci tamojšie kasárne a kodanská samospráva sa rozhodla zrovnať opustené budovy so zemou, obsadili tieto ľudia prezývaní aj „squatters“ vyznávajúci alternatívny spôsob života, odpadlíci a hippies. Títo ľudia tu vyhlásili „nezávislý“ štát založený na princípoch komunity a realizovali tu svoje predstavy o spoločenskom živote. V roku 1987 dánska vláda udelila Christianii právo na vlastnú samosprávu výmenou za povinnosť rešpektovať dánske zákony, okrem povinnosti platiť dane.

Chýbala vám v tomto článku železnica? Na tú a to či sa mi podarilo opäť stretnúť obľúbený švédsky rýchlovlak X2000 sa dozviete v ďalšej časti.


Autor text a foto:
Juraj Streber, www.jstrains.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Plochá ako doska – časť I.

tiger zo dňa 21.3.2011 8:39

palec hore
teším sa na pokračovanie

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *