Váš železničný portál
Registrovať sa

Novinky v osobní přepravě

Česká republika 25.5.2006 21:20 Juraj Streber Zobrazené: 1152

České dráhy od 28. května optimalizují zpáteční slevu a zvýhodní cestování v mezinárodní přepravě na Slovensko. Od 1. června budou vydávány nové In-karty, které nahradí stávající průkazy karta Z, senior pas a junior pas. Úprava zpáteční slevy

Pro zjednodušení orientace zákazníků v tarifu optimalizují České dráhy nabídku zpáteční sleva. Ta bude ve všech kilometrických pásmech jednotně stanovena na 5 % proti zákaznickému jízdnému. Ani tímto krokem však nedojde k růstu průměrného jízdného ve vlacích ČD. Změna ceny nabídky znamená v některých případech zlevnění zpáteční cesty až o 20 Kč, zatímco maximální navýšení ceny dosahuje pouhých 10 Kč. Například za obousměrnou cestu v trase Praha – Kralupy zaplatí cestující o 3 Kč více, při cestě Praha – Ostrava však ušetří 6 Kč.

Nová In-karta znamená snadné cestování

Od 1. června budou místo stávajících průkazů používány nové In-karty. Jejich aplikace In-zákazník, In-junior a In-senior nově nabídnou i mezinárodní slevu Rail plus a plynule nahradí stávající jednoroční papírové průkazy karta Z, junior pas a senior pas. Cena aplikace In-junior je nově 600 Kč za rok, což je o 100 Kč méně než cena junior pasu, In-senior přijde na 600 Kč za rok a In-zákazník stojí 600 Kč na tři roky. V obou posledních případech je tedy zachován stávající roční poplatek v nezměněné výši. Zmíněné aplikace In-karty budou cestujícímu vystaveny na počkání v kterékoliv výdejně jízdenek vybavené zařízením pro elektronický výdej jízdenek UNIPOK (ve větších stanicích v pokladně vyhrazené pro vystavování průkazů).

Úplnou novinkou je zavedení aplikace roční síťové jízdenky In-gold . Jedná se o elektronický jízdní doklad pro 1. třídu všech vlaků ČD, platný i pro jízdu na lanovce Liberec – Horní Hanychov – Ještěd a pro bezplatnou přepravu spoluzavazadla. Za cenu 22 000 Kč, odpovídající zhruba třem stávajícím čtvrtletním síťovým jízdenkám pro 2. vozovou třídu, získá navíc zákazník možnost používat mezinárodní slevu Rail plus platnou u evropských železnic. O vystavení karty In-gold lze požádat a vyzvednout si ji pouze ve vybraných výdejnách jízdenek s prodejem mezinárodních jízdních dokladů. Žádanku v elektronické podobě a další informace o In-kartě naleznete na internetové stránce www.inkarta.cz .

Výhodné cestování na Slovensko

Doba platnosti všech zpátečních jízdenek v rámci sousedské přepravy na Slovensko se prodlužuje z původních 4 dnů na 1 měsíc. Platnost jednosměrných jízdenek zůstává i nadále 2 dny. Výhodné jízdenky City Star Slovensko , které jsou určeny pro zpáteční jízdy jednotlivců i malých skupin cestujících (do 5 spolucestujících), nyní zlevňují. První cestující zaplatí za úsek ČD zákaznické jízdné se slevou 5 % a za vlaky na Slovensku obyčejné jízdné slovenských železnic (ZSSK) se slevou 25 %. Sleva platí pro 1. i 2. vozovou třídu. Rovněž cena skupinových jízdenek na Slovensko se snižuje. V 1. i 2. vozové třídě zaplatí nyní cestující za slovenský úsek obyčejné jízdné ZSSK se slevou 30 %. Na nové In-karty s logem RAIL PLUS je nyní v 1. i 2. vozové třídě ve vlacích na Slovensku poskytována sleva 20 % z obyčejného jízdného ZSSK na přímé jízdenky. Informace o slevách při cestě na Slovensko naleznete na internetové stránce www.cd.cz/slovensko .

Úplnou novinkou pro mladé cestující do 26 let na Slovensku je síťová jízdenka na léto SLOVAK 26 . Jízdenka platí jeden měsíc v období od 1. července do 31. srpna 2006 (např. od 12. 7. do 11. 8.). Cena pro cestujícího do 26 let je 39,90 EUR.

Další novinkou je rozšíření platnosti jízdenky SONE+ i za hranice se Slovenskem. Na jízdenky lze nyní cestovat v osobních vlacích na těchto slovenských tratích Skalica na Slovensku st.hr. – Skalica na Slovensku, Vrbovce st.hr. – Vrbovce, Čadca st.hr. – Čadca, Horní Lideč st.hr.. – Strelenka, Nemšová st.hr. – Horné Srnie, Kúty st.hr. – Kúty.

Zdroj: ČD

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *