Váš železničný magazín
Registrovať sa

Nové vozne by mali zvýšiť pohodlie a komfort vo vlakoch

Tlačové správy 26.12.2016 10:36 administrator Zobrazené: 1810

Cieľom národného dopravcu je spokojnosť cestujúcich

BRATISLAVA – Dobrá správa pre všetkých cestujúcich, ktorí na prepravu využívajú vlakovú dopravu. Národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plánuje nákup 35 nových osobných klimatizovaných vozňov pre diaľkovú dopravu. Predpokladaná cena za dodanie vozňov je predbežne 69,5 mil. eur (bez DPH). Prvé dodávky ZSSK očakáva začiatkom druhého polroka 2018. Na dodanie všetkých vozňov spoločnosť neuvažuje o využití peňazí Európskej únie.

„Jednou z našich hlavných priorít je pokračovať v modernizácii vozňového parku, aby naši zákazníci cestu vo vlaku strávili v pohodlí a komfortne. Už dnes nám v prímestskej a regionálnej doprave v rámci regiónov Slovenska jazdí 61 nových súprav spolufinancovaných z fondov Európskej Únie. Keďže posledné modernizované vozne pre diaľkovú dopravu boli dodané naposledy v roku 2008, rozhodli sme sa pre nákup nových klimatizovaných vozňov“, informuje Mgr. Filip Hlubocký, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK.

Prvých päť vozňov bude určených pre 2. triedu s veľkopriestorovým oddielom pre cestujúcich. Následná opcia je na nákup desiatich vozňov 2. triedy, desiatich vozňov 2. triedy s troma veľkopriestorovými oddielmi pre cestujúcich a piatich vozňov pre 1. triedu. Všetky tieto vozne budú konštruované na jazdu rýchlosťou 160 km/h. Päť vozňov pre 1. triedu bude uspôsobených na jazdu až na rýchlosť 200 kilometrov za hodinu s tlakotesnou skriňou. ZSSK vyhlásila na dodanie nových vozňov verejnú súťaž. Ako z nej vyplýva, národný dopravca plánuje nakúpiť vozne za dva a pol roka, od 1. júla 2017 do 31. decembra 2019.

Uchádzači môžu predkladať ponuky do 30. januára 2017. Aby sme dokázali zabezpečiť dostatočný čas pre všetkých uchádzačov, lehotu na predkladanie ponúk sme, oproti zákonom predpísanej dobe, predĺžili aj kvôli vianočným sviatkom. O vysvetlenie podmienok môžu záujemcovia požiadať do 13. januára 2017. Ponuky musia byť viazané minimálne do 30. júna budúceho roku. Pri vyhodnotení ponúk bude mať cena relatívnu váhu 80 bodov. ZSSK požaduje, aby uchádzači v ponuke predložili zoznam dodania nových osobných vozňov v predchádzajúcich troch rokoch od vyhlásenia verejného obstarávania v minimálnom objeme 43 mil. eur bez dane.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *