Váš železničný portál
Registrovať sa

Na trati Čermeľ – Alpinka 8. mája 2020

HistóriaReportáže 10.5.2020 8:26 Pavel Chomjak Zobrazené: 2359

Otvorenie sezóny na Košickej detskej historickej železnici prebehlo 18. apríla 2020 vypravením vlaku bez účasti verejnosti, ktorého jazdu mohli záujemcovia sledovať na Facebooku. Keď som si prečítal správu, že od ôsmeho mája 2020 začína premávka s cestujúcimi, bolo jasné, kde sa budem v uvedený deň pohybovať. Cestovný poriadok sľuboval medzi stanicami Čermeľ a Alpinka jazdu šiestich párov vlakov, meteorológovia lepšie počasie snáď ani predpovedať nemohli, na skoré budíčky som zvyknutý z nástupov do služby a tak som sa v piatok ráno do Košíc vypravil.

O ôsmej som bol na mieste a už po výstupe z autobusu mestskej hromadnej dopravy bol dôvod na vybratie fotoaparátu z brašne. Okrem vkusného nápisu vítala prichádzajúcich zvedavých návštevníkov tiež motorová lokomotíva TU 29.2003 (701 953-2),  ktorá vlastne postávala na začiatku trate. Trpezlivo vyčkala do podvečerných hodín, aby sa o 17.30 h vydala na cestu do Alpinky a späť s posledným párom vlakov.

  Pre pandémiu je zrušených alebo na neskôr preložených viacero akcií.

Presunul som sa okolo staničnej budovy a niekoľkých predajných stánkov s občerstvením či suvenírmi na opačnú stranu stanice k remíze, kde postávali zakúrené parné lokomotívy. Na mašinkách prebiehali posledné prípravy pred jazdami vlakov. Jednou z nevyhnutných činností pri tom je samozrejme aj posun.

  Motorový rušeň TU 29.2004 (701 645-4) do prevádzky 8. mája nezasiahol. Postával na odstavnej koľaji spolu s ďalšími vozidlami.

   Posun s parami pre vyhnutie sa drezíne, aby mohla byť prestavená na požadovanú koľaj.

 Dočasné odstavenie loko U 29.101 k remíze pred výkonom na vlaku.

    Spoločná fotografia lokomotív TU 29.2002 a U 36.003 v Čermeli pred odchodom prvého vlaku s cestujúcimi v sezóne 2020.

Nasledovalo oficiálne privítanie hostí riaditeľom KDHŽ, príhovory hostí, krátky kultúrny program a požehnanie železničke. Skôr, než sa dal do pohybu prvý vlak, našiel som si stanovište na fotografovanie a po prechode súpravy som sa vybral okolo trate smerom ku koncovej stanici Alpinka.

  Úloha viesť prvý pár vlakov dňa pripadla parnej lokomotíve U 36.003 známej pod menom „Katka“. Na snímke je zdokumentovaná počas odchodu z Čermeľa okolo rušňa TU 29.2004 a odstavenou skupinou vozňov.

  V km 1,7 sa nachádza skloník, ktorý oznamuje 10 promilové stúpanie trati na najbližších štyristodvadsiatich metroch trate smerom k Alpinke. Na snímke je zachytený vlak idúci opačným smerom, teda po spáde 10 promile, ktoré …

   … ktoré vystrieda ešte strmší spád 25 promile na ďalších 230-tich metroch smerom k Čermeľu.

   Po spáde vyznačenom skloníkom na predchádzajúcej fotografii práve prechádza súprava vracajúca sa z Alpinky do Čermeľa dopravovaná rušňom U 36.003.

  Drezína s posádkou v roli požiarneho vlaku.

  Obnovená stanica Vpred.

  bez textu

  Na druhom páre vlakov sa predstavila para U29.101 Krutwig. Zachytená je so súpravou medzi stanicami Vpred a Alpinka …

  … a idúca opačným smerom za Alpinkou smerujúc do Čermeľa.

Po príchode na Alpinku som ostal chvíľu prekvapený stáť a pozeral po okolí neveriac vlastným očiam. Dve lokomotívy, cisternový vozeň, hneď tri kabíny zo zrušených rušňov (750, resp.753), veľa iných vystavených železničných artefaktov a samozrejme koľajisko stanice so svetelnými návestidlami (zatiaľ zhasnutými) dávalo tomuto miestu celkom inú podobu, než na akú sa pamätám z predchádzajúceho výletu v minulosti.

   bez textu

   bez textu

  Elektrický rušeň Ge 4/4 126 bol vyrobený v roku 1917 vo Švajčiarsku.

   Koniec trate stráži cestové návestidlo Sc 8.

   Čelo kabíny pochádza z riadiaceho vozňa 134 jazdiaceho vo Švajčiarsku na trati Aigle – Champéry (AOMC).

Krátko pred trinástou hodinou prišiel so stanice Alpinka tretí vlak, ktorý pre zmenu doviezla opäť „Katka“, teda para U36.003. Na nasledujúcich záberoch je mašinka zdokumentovaná počas vchodu do stanice okolo vchodového návestidla inštalovaného v septembri minulého roku, počas obiehania súpravy a dva detailnejšie zábery patria drezíne.

 

Chôdza naspäť do Čermeľa mi ubehla veľmi rýchlo. Stretol som sa s kolegom na dôchodku a keďže sme mali plány „čo ďalej“ po odchode parného vlaku z Alpinky takmer rovnaké, časť cesty po stanicu Vpred sme absolvovali spoločne. Pretože sme sa dlho nevideli a mali si čo povedať, takmer sme ani neregistrovali, ako plynie čas. V stanici Vpred som zhotovil niekoľko dokumentačných záberov a vrátil som sa kúsok späť za oblúk na miesto, ktoré som si na fotografovanie vyhliadol dopoludnia.

   V oblúku pred vchodovým návestidlom do žst. Alpinka ostalo niekoľko úchytov a dier v podvaloch ako svedectvo o niekdajšej prítomnosti prídržnice.

   Výsypný vozeň na odstavnej koľaji v stanici Vpred pochádza z vagónky Poprad.

  Štvrtý a piaty pár osobných vlakov dopravovala opäť parná mašinka U 29.101, na tejto snímke bola vyfotografovaná v oblúku tesne za stanicou Vpred.

Po návrate do Čermeľa nasledovalo vytúžené občerstvenie dobrou kávou a následne obrazové dokumentovanie niektorých vozidiel na odstavnej koľaji. Neskôr bolo zaujímavé zvečniť príjazd vlaku a následný posun hnacích vozidiel v stanici.

   Odstavené vozidlá pod novými zvodidlami u cesty. Staré prerazilo 14. augusta 2019 nákladné auto a spadlo na dva historické vozne.

 TU 29.2004

  TU 29.2002

  Ba/ú 132 a 134 boli vyrobené švajčiarskou firmou Schindler/BBC v roku 1966 a po rekonštrukcii v roku 1985 jazdili na AOMC do roku 2018. Prerobené do dnešnej podoby boli v rumunskom meste Brad, prvý pribudol v Čermeli 22. decembra 2018 a druhý 8. apríla 2020.

 Príchod vlaku do železničnej stanice Čermeľ.

   Pred ďalšou jazdou s piatym párom vlakov do Alpinky bolo potrebné doplniť zásobu vody a uhlia.

  „Posilnená“ mašina prevádzkovými hmotami zachádza na súpravu.

   bez textu

Piatym párom vlakov som sa zviezol do Alpinky a späť. Po toľkom chodení ma už boleli nohy, nuž som ich nechal oddýchnuť a zároveň som si užíval jazdu parným vláčikom jarnou prírodou. To už som ale vedel, že na posledný pár vlakov pôjde motorová mašina. Bolo mi jedno, ktorá to bude. Mal som z toho radosť, pretože tento typ som na úzkom rozchode ešte nikdy nemal možnosť fotografovať.

   Stanica Alpinka. Rušeň U 29.101 Krutwig počas obiehania súpravy takmer na  konci trate.

Po návrate do Čermeľa opäť prebiehal posun. Zatiaľ čo trakciu pre historickú súpravu odteraz obstarávala motorová mašina TU 29.2003, parný rušeň U 29.101 pomaly posunoval k remíze, kde na ňom bola po službe vykonaná náležitá údržba.

  TU 29.2003 počas posunu.

   TU 29.2003 zachádza na súpravu.

   U29.101 pomaly posunuje do remízy.

  Posledný vláčik na trati z Čermeľa do Alpinky dňa 8.mája 2020.

   bez textu

Domov som odchádzal unavený, ale spokojný! Organizátori pre spokojnosť návštevníkov urobili všetko, čo bolo v rámci pandemických opatrení možné.  Zároveň som presvedčený, že každý, kto do Čermeľa v piatok 8. mája na KDHŽ zavítal, určite nebol sklamaný. Jazdu vláčikom si užívali ako deti, tak dospelí, bolo zabezpečené občerstvenie aj predaj upomienkových predmetov. Nasadením troch typov lokomotív do prevádzky v jeden deň boli uspokojení i železniční fotografi.

Prajem celému kolektívu KDHŽ veľa zdravia, tvorivých síl, splnených plánov a predsavzatí!

Text a foto: Pavel Chomjak

Viac informácií

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Na trati Čermeľ – Alpinka 8. mája 2020

adamujhazi zo dňa 11.5.2020 12:34

Návštevník

Sakra, štvrtým rokom tam s kolegom obnovujeme návestidlá, a teraz, keď konečne ich dakto spomenul v reportáži sme tam neboli a nemali ich spustené -_- Zápočty v plnom prúde a blížiace sa skúškové však nepustia. Toto leto sa bude ešte dorábať ovládací pult, namaľujú a preznačia sa niektoré návestidlá (Sc 8 je pôvodná tabuľka, nesedí so značením, takisto cestový trpaslík v strede koľajiska nie je dokončený), nahradia sa niektoré žiarovky LEDkami a po 4 rokoch práce budú návestidlá konečne uvedené do plnej prevádzky. Takisto v lete plánujeme vybudovanie reléového priecestia k VÚD výstražníku na výstavke na Alpinke + ešte jednému AŽD 71 čo tam pribudne. Snáď sa ešte niekto so záujmom o spracovanie tejto problematiky do reportáže (možno sa k tomu odhodlám nakoniec aj ja) zastaví. Každopádne ďakujem za spomenutie zabezpečovačky v článku 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *