Váš železničný portál
Registrovať sa

Martin Marčaník – Čo som vyfotil v roku 2014

Fotogalérie 14.1.2015 23:00 johnySK Zobrazené: 2041

Uplynulý rok bol pre mňa dosť náročný, zmeny doma i v práci, ale našťastie sa našlo aj trochu času na koníček, ktorým je fotenie vlakov. Takže tu je malá ukážka toho, čo som minulý rok zachytil ja. Ale nenazval by som to ako nejaké „TOP“, ale je to výber fotografií, ktoré si myslím, že sú niečim zaujímavé.


Prvé foto sa mi podarilo až vo februári a to keď ma v čele EC 171 Hungaria potešila namiesto „gorily“ modré „eso“ 362.011. Vlak je zachytený pri zast. Žabčice.


V marci som vyrazil na Hřensko, chcel som pofotiť nejaké bastardy, hlavne tie nemecké, ale nevyšlo počasie a celkovo sa vôbec nedarilo. Tak mam len jedno ako-tak slušné foto. Na fotke sa predstavuje „bastard“ 372.006 ČDC so súpravou prázdnych autovozňov za žst. Dolní Žleb smerujúci do českého vnútrozemia.


Pri jednej z prechádzok s kočíkom okolo trati sa mi neďaleko Žabčic podarilo vyfotiť „Catry“ AWT s ucelenkou drôtov. Na čele bol stroj 753.734.


Pri návšteve rodiny na Kroměřížsku som si odskočil ráno k trati vyfotiť aspoň osobák kde potešil zelený třebovský „Pershing“ 163.248. Väčšina vlakov bola v minulom GVD na trati Nezamyslice – Přerov – Olomouc v tomto radení – ako zachytáva táto fotka. Bohužiaľ kvôli prestavbe žst. Olomouc hl.n. sú v tomto GVD takmer všetky Os na tomto ramene vedené radou 460. Je to škoda pretože veľa třebovských mašín je stále ešte v tomto starom laku a len minimum v novom korporátnom a nie moc obľúbenom „najbrte“…


V júni opäť prechádzal cez ČR známy Orient-Expres a keďže hlásili jasno, tak som na neho vyrazil a konečne na piaty pokus (!!!) sa mi ho podarilo vyfotiť tak, aby som bol spokojný. Predtým vždy haprovalo počasie, alebo keď bolo pekne tak som nemohol… Snímka zachytáva plzenské „bleskové štvorky“ č.19+57 v čele asi 40min. zmeškaného OEx na známom mieste za zast. Osvračín…


… a keďže kamarát tam bol autom, skúsili sme OEx vyfotiť aj v Nemecku v čele s „ragulinom“. Vlak je zachytený u zast. Arnschwang v čele s nalešteným „ragulinom“ 232.259.


A v Nemecku ešte ostaneme, pri čakaní na OEx sme zachytili aj motorák od „štádlera“ idúci ako osobák spol. Oberpfalzbahn.


V lete prebehlo aj presťahovanie sa na už spomínané Kroměřížsko a tak som začal fotiť po okolí. Prvé foto zachytáva Mn vlak na trati Kojetín-Kroměříž v čele s turnusovým „traktorom“ 742.102.


Ďalší záber je z trate Přerov – Břeclav, kde sa dajú tiež zachytiť „potkany“ a to na rýchlikoch do Luhačovíc. Neďaleko Otrokovíc ide v čele jedného takého vlaku lok. 150.205


Ďalší flek, ktorý som skúšal v okolí bol neďaleko zast. Rokytnice u Přerova, avšak v plnej „kráse“ tu vyniká „hanácka placka“ – teda bohužiaľ za vlakom nie je žiadne pozadie, len obloha… To ale nič nezmenilo na radosti zo zelenej „ústeckej uhelky“ zachytenej s prázdnymi autovozňami smerujúcimi niekam na východ.


V jedno letné sobotné ráno prišlo echo že ide na Sp do Frenštátu p.R. „dvanáctka“. Tak som nelenil a vyrazil na ňu, avšak kvôli iným povinnostiam som nemohol ísť ďaleko z domu, ale i tak som rád že ju mám, predsa len, 754.012 jazdí na trati málo. Zachytená je v čele Sp1643 krátko po odchode zo žst. Kojetín.


Pri výlete do Maďarska sa mi podarilo vyfotiť aj Ragulina 651.003 fi. Gysev v čele IC vlaku Budapešť – Szombathely krátko po odchode zo žst. Csorna. Bohužiaľ sa už ale na tejto trati elektrifikuje a stoja tu taktiež už aj stĺpy trakčného vedenia, a tak tam asi tento rok Raguliny nevyfotíme…


Na jeseň sa mi konečne podarilo pozrieť sa po rokoch aj do okolia Prievidze a na Pn vlaku na H.Štubňu ma potešili čisté „cecule“ 751.035+047. Zachytené sú na známom meste za zast. Ráztočno.


Na jeseň sa konali aj každoročné jazdy zvláštnych vlakov na trati Kojetín – Tovačov kde je os. doprava už dlho zastavená. Prvý záber zachytáva „retromotorák“ 810.002 neďaleko Uhřičič…


… a ďalšie foto predstavuje „rumuna“ 748.538 pri nasledujúcej akcii, taktiež neďaleko obce Uhřičice.


Tak ako asi každý, aj ja som mal zálusk na „Huga“. Podarilo sa mi ho vyfotiť pri jednej ceste na východ, počasie síce nebolo ideálne, ale slnko nakoniec vyšlo a tak ho mám neďaleko zast. Štrba v čele IC 504.

Text a foto: © Martin Marčaník (johnySK)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Martin Marčaník – Čo som vyfotil v roku 2014

hmphoto zo dňa 15.1.2015 5:51

Martin, myslím si, že si zvolil veľmi pestrý výber zaujímavých fotografií. Osobne by som niektoré z nich zvolil aj do železničného kalendára, napr. rumuna, ragulina a taktiež plzenské bleskové štvorky na Orient Exprese. Veľmi pekný výber a z miest, ktoré som ešte nezhliadol. Ďakujem za pozitívne naladenie do dnešného pracovného dňa.

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 15.1.2015 5:57

TOP :-C mne sa najviac páči VSOE so 754 a Mn v Kojetíne. ozaj ostali im v Plzni ešte 2 bleskovky?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *