Váš železničný portál
Registrovať sa

Fototipy: XI. časť – Považská Bystrica

Tip na výlet 12.8.2007 22:00 Ján Kandrik Zobrazené: 3591

V dnešnom dieli seriálu zájdeme na mierne netradičné miesto, z ktorého sa neobjavujú fotografie v každom dieli ŽM či rôznych knihách. Ostatne, čo zaujímavé môže byť na takej Považskej Bystrici (a Považskej Teplej)?

Základné údaje

Považská Bystica (a jej administratívne pričlenené územie Považská Teplá) sa nachádza na trati 120, medzi Užst. Žilina a Púchov. V stanici Považská Bystrica zastavuje veľká väčšina rýchlikov ako aj vlaky EC Fatra a EC Hradčany. Všetky vlaky IC a EC zastavujú v Žst. Žilina. Trať je tu elektrifikovaná systémom 3kV js a zabezpečená autoblokom. Veľmi zaujímavá je poloha na veľkom vážskom meandri. Je tu tak možné vyfotiť skoro čokoľvek idúce za svetla. PB je tiež vstupnou bránou k ďalšej zaujímavej oblasti, okoliu Milochova a piehrady mládeže, ktorej však budeme venovať špeciálny diel tohoto seriálu.

Pehľadná mapka úseku. Zdroj: www.mapy.sk
Aké vlaky tu možno fotiť?

Považská Bystrica leží na hlavnom ťahu medzi Bratislavou a Žilinou. Je tu teda možné odfotiť veľké množstvo vlakov a pestrú škálu rušňov i súprav. Pestrosť ešte umocňuje v neďalekom Púchove odbočujúca trať do ČR s prevádzkou 3kV. Prevádzka teda nie je obmedzená len na dvojprúdové vozidlá. Základom sú nepochybne 362, 363 a 350 na taktových rýchlikoch a vlakoch IC z Bratislavy do Košíc. Pri rýchlikoch uveďme zaujímavosť, že tu dochádza k stretaniu párov rýchlikov s rovnakými názvami (pri troche šťastia tu možno dostať na jednu fotku oba Ružíny, Čingovy, Dargovy, Liptovy, Spišany či Považany). Ja som síce zatiaľ to šťastie nemal ale veľakrát chýbal len malý kúsok.

R 608 zo strechy parkovacieho domu na Okružnej ul. Foto: Djexpres

Elitu jednosmernej trakcie predstavujú 3 páry vlakov EC do ČR. Ťahávajú ich „banány 151 (150) ČD, ktoré sa tu vyskytujú aj v reklamných náteroch. Pri dvoch z nich opäť dochádza k zaujímavému javu v podobe stretania sa oboch Košičanov a Fatier. Regionálnu dopravu zastupujú osobné vlaky v jednosmernej i dvojprúdovej vozbe radami 16x a 36x. Vďaka aktivite lakovne RD Žilina je však už návšteva rušňa 16x v pôvodnej schéme skôr vzácnosťou, takmer všetky čo tu jazdia už obsahjujú „nové“ farby ZSSK.

131 s nákladným vlakom v zákrute pred vchodovými návestidlami od Púchova. Foto: Johnz

V nákladnej doprave dominuje rad 363 VP Bratislava východ, ktorý dopĺňa rad 131 na vlakoch z PPS Horní Lideč. Občas vyrazí na výpomoc rušeň 183 (štandardne sa tu objavuje 183.031). Zaujímavé sú aj manipulačné vlaky, keďže sú spravidla vedené žilinskou „zamračenou“ a to buď 751.079 alebo 751.202. Veľmi zriedkavá je jazda rušňa 742 na manipuláku. Zostavu dopĺňajú súkromníci v podobe 181.114 LokoRail, rušňov 182 v prenájme BRKS (tie tu už ale možno patria minulosti) a napokon sa tu vyskytuje SŽDS s rušňom 121 + mohol by tu jazdiť aj ich najnovší prírastok – 140.076. Prípadní záujemcovia o fotografovanie vlakov nákladnej dopravy by sa mali vyvarovať návštevy PB v nedeľu. Vtedy nepracuje žilinská zriaďovacia stanica a nákladná doprava sa obmedzuje iba na pár dovozových vlakov z PPS Horní Lideč a občasný Nex z alebo do Bratislavy.

Vlak EC127 Fatra možno, ak mešká aspoň 30 min., vyfotiť v Považskej Teplej. Foto: Djexpres
Ako sa sem dopraviť?

Základnou výhodou Považskej Bystrice je jej skvelá dopravná dostupnosť. Je možné sa sem dopraviť rýchlikom z Bratislavy aj Košíc a relatívne dobre dostupná je aj z ČR (hoc priame vlaky EC prichádzajú až neskoro popoludní resp. večer, je možná doprava zo Vsetína osobným vlakom s prestupom v Púchove). Pre cestu z Košíc a Bratislavy možno odporučiť pár rýchlikov Ružín (oba príchod krátko po ôsmej hodine).

Takisto je dostupná aj autobusom z končín SR odkiaľ by cesta vlakom nebola najlepším riešením ako aj autom (pričom zjazd z diaľnice jednoducho NEmožno prehliadnuť … ).

Fotomiesta sú potom vzhľadom k blízkosti mesta veľmi dobre prístupné pešo, bicyklom i autom. Väčšinou je blízko nejaká tá spevnená cesta. Spolu s relatívne dobrou hustotou dopravy to robí tieto miesta vhodné aj pre začínajúcich fotografov, ktorí si tu môžu trošku vycibriť vkus ohľadom traťových i staničných fotiek. Z tohoto dôvodu budeme v texte aj trochu podrobnejší.

R610 Považan vychádza z Považskej Bystrice.
Odporúčané fotomiesta
1. Posledná zákruta od Milochova

Je to taký „odovzdávkový bod medzi týmito oblasťami“ (ostatne, kúsok odtiaľ je na ceste ceduľa označujúca koniec Považskej Bystrice a začiatok Horného Milochova). Náročným odporúčame pribaliť aj nejaké to náčinie na úpravu vegetácie. Nasvietené je okolo obeda a je možné odfotiť tam aj napr. R605 Dargov. Keďže v fotke budete mať minimum oblohy, ak vôbec (fotí sa zo svahu nad traťou) obzvlášť sa toto miesto hodí na fotografovanie unifikovaných súprav ZSSK, ktoré tu pekne vyniknú. Ďalšia možnosť fotenia je pri výjazde zo zákruty ku strojárňam, kde je do kompozície možné najmä pri jazde vlaku proti správnemu smeru do PB zahrnúť prírodnú zaujímavosť – bradlovú skalu „Klapy“, ktorá sa týči na opačnej strane Váhu.

BRKS s prázdnymi cibuľami vychádza zo zákruty. Foto: Johnz
2. Rovinka pri areáli Považských strojární

Tu je možné do cca. pol štvrtej poobede (tento aj všetky ostatné časové údaje sú použité v letnom čase) fotiť vlaky od Bratislavy (námatkou IC405, ak nemešká aj IC511, ďalej EC121), neskôr je tu možné vyfotiť napr R610 a niekoľko nedeľných posilových rýchlikov. Taktiež je do fotografie možné zakomponovať spomenutý skalný útvar Klapy. Prístup je opäť jednoduchý hneď vedľa trate je cesta. Peši je to asi 20min zo stanice (keď prídete k vjazdu do Považských Strojární musíte sa dať po takej asfaltke čo ide okolo plota, možno využiť aj linku MHD 8, ktorá však (tak ako väčšina MHD v PB) jazdí skôr ako taký humoristicko-satirický občasník. Inak je MHD v PB na tom dobre, okrem dvoch záložných B732 sú všetko nové B952, B961 a 1ks Citybus. Cestovné je neprestupné. Celé cestovné je 11,- ak máte čipovú kartu akéhokoľvek dopravcu tak len 9,-. Kreatívni fotografi môžu vytvoriť zaujímavé kompozície aj v zákrute medzi touto rovinkou a stanicou, nevýhoda spočíva v tom, že ju vlaky prechádzajú so stiahnutými zberačmi.

2x 751.202 – prvýkrát za strojárňami pri vjazde do PB, na druhej fotke pri obsluhe ústrednej vlečky priemyselného areálu. Foto: Djexpres
3. Stanica Považská Bystrica

Akokoľvek sú denné staničné fotografie považované veľkou časťou fotografov za „menejcenné“, majú svoje čaro. V Považskej Bystrici je možné v stanici fotografovať od rána do cca. 14:00 vlaky od Bratislavy potom asi od 15:30 vlaky od Žiliny. V stanici pozor na príslušníkov ŽP, ktorí sa tam vyskytujú nepravidelne a jednu aktívnu paní výpravkyňu. Fotí sa najlepšie v časti smerom na Púchov, kde už nie sú nástupištia. Za zmienku stojí, že štatisticky je toto miesto s najväčším počtom stretnutí sa vlakov. Ak teda túžite po vyfotení dvoch vlakov na jednej fotke, skúste šťastie práve tu. S trochou šťastia sa dá vyfotiť aj vlečkový teplárenský čmeliak pri posunovaní súpravy s uhlím (skôr v zime). Inak vlečku považských strojární obsluhuje rueň z Mn vlaku a zamračená na vlečke tiež nie je obrázkom na zahodenie.

Nákladný vlak čakajúci na uvoľnenie trate predchádzajúcim vlakom. Foto: Johnz

Osobný vlak do Púchova krátko pred zastavením v stanici. Foto: Johnz
4. Vchodové návestidlá do PB od Žiliny

V týchto miestach trať podchádza orlovský most a stáča sa do železničnej stanice. Na most vedie z cesty popri trati schodisko s plošinou, z ktorej je možné fotografovať vlaky zo zaujímavej perspektívy. Pri fotografovaní si treba ľahnúť alebo sa aspoň zohnúť, aby záber priveľmi nerušilo pomocné vedenie. Komu prekáža, musí si pár rôčkov počkať, potom možno bude v týchto miestach sústava 25000V, 50Hz. Ďalšie informácie sú zhodné s nasledujúcim fotomiestom.

IC404 ešte v starom zložení fotený z plošiny na moste. Foto: Johnz

Jesenná nálada pri vchodových návestidlách. Foto: Djexpres
5. šíra trať, km 171.4 až 172.4

Dve dlhé rovinky rozdelené menšou zákrutou. Začiatok prvej je hneď pri vchodových návestidlách do stanice. Neďaleko trate je tu cesta, zaparkovať je možné pod mostom na nevyužívanej zastávke pre MHD poprípade pri parkovacom dome vedľa priecestia. Prvá možnosť fotenia je pri moste cez Mošteník (len pre fanúšikov brodenia žihľavou). Ďalej smerom na Žilinu je za priecestím je „ideálne“ fotomiesto, k dispozícii je indikátor blížiaceho sa vlaku (priecestie), indikátor smeru idúceho vlaku (vchodové návestidlá), miestočko v tieni (vjazd do spodného podlažia parkovacieho domu) ako aj dosť priestoru na drobné korekcie v kompozícii. Športovo založení sa môžu vyštverať na strechu parkovacieho domu (ktorý niekomu v kompozícii môže trochu zavadzať, ale dá sa z nej v pohode vynechať).

Traťováci krátko po prejazde oblúka rozdelujúceho obe rovinky. Foto: Johnz

Umytá CocaCola s R607 Liptov v druhej rovinke. Foto: Johnz

Miesto je nasvietené cca. zhruba do jednej hodiny pre vlaky od Bratislavy, potom hodinu nasvietené zboku a potom je k dispozícii pre vlaky od ZA do cca. 16:30. Za zákrutou (zručnejší fotografovia, ktorí sa nespoliehajú v ničom na automatiku môžu urobiť pekné zábery aj priamo v nej) je ďalšia rovinka, ktorá je vhodná na fotenie medzi jednou až treťou hodinou poobede. Je medzi stromami avšak je tam miesto, kde stromov niet a kade preniká na trať slnečné svetlo. Fanúšikovia chodenia v žihľave ju tiež môžu využiť na vyfotenie vlaku R610 a následného Os vlaku z opačnej strany trate.

Ešte čistá 363.140 s vyrovnávkou pri priecestí v km 171.6. Foto: Johnz
6. zákruta pri benzínovej pumpe OMV

Je ideálna na vyfotenie vlaku EC120. Nasvietná je do zhruba 11:00 pre vlaky od Bratislavy a potom od 12:30 pre vlaky od Žiliny s tým, že od 15:30 po 17:00 je násvit relatívne spredu. Keďže je to však pomerne prudká zákruta, je na nej možné nájsť lepšie nasvietené miesto. Toto miesto je ideálne aj na fotozastávku počas nejakej cesty autom, keďže je hneď vedľa cestného ťahu pri pumpe OMW, kde možno dočerpať sily do auta, do seba a ešte aj niečo vyfotiť. K dispozícii sú tu opäť „indikátory“ blížiaceho sa vlaku a jeho smeru, tentokrát v podobe priecestia bez závor a posledného oddielového návestidla.

EC120 s reklamnoým strojom ČEZ v spomínanom úseku. Foto: Johnz

ESo s ucelenkou rudy pri perspektíve s Malým Manínom v pozadí. Foto: Johnz
7. stanica Považská Teplá

Toto miesto je zaujímavé tým, že sa tu trať stáča defakto na východ, teda je celý deň nasvietená presne naopak ako trať v širokom okolí. Možno tu tak fotiť nasvietené niektoré vlaky, ktoré sú inde relatívne nefotiteľné, napr. R600 poprípade R611, ktorý vyfotiť nasvietený naozaj nie je možné len tak niekde (napadá ma iba Milochov a snáď niekde pri Púchove). Stanica je od rána do cca. 16:00 nasvietená na vlaky od Žiliny s tým, že okolo cca. 09:00-10:00 je nasvietenie priamo zpredu. Vtedy možno využiť zákruty za stanicou ako smer Žilina tak PB. Stanica je potom nasvietená zboku a od cca. 17:30 je nasvietená pre vlaky od Bratislavy. Pri fotení treba zvoliť miesto s ohľadom na tiene.

Spomínaný R611 v Považskej Teplej. Foto: Djexpres

Stanica je veľmi fotogenická s krásnymi kopcami na pozadí, koľaje sú dlhé a rovné a vytvárajú skoro až traťový dojem. Okolo nie sú takmer žiadne budovy. Z Považskej Bystrice je možné prejsť cestičkou od miesta 5, potom okolo 6 a ďalej pozdĺž trate okolo rybníkov (tu je možné sa občerstviť v stánku) a priemyselného areálu prídete aj k budove. Ďalej je možnosť samozrejme využiť osobný vlak, linku MHD 5 (pozor, zastavuje pomerne ďaleko od stanice, treba vystúpiť na prvej zastávke potom, čo opustí hlavnú cestu a zaleze do dediny) a pri stanici zastavujú tiež nejaké diaľkové linky autobusov + je aj miesto na parkovanie. V stanici nie sú prítomní príslušníci ŽP.

Relatívne pravidelná ranná ucelenka Čadca – Komárno pod Považským hradom. Foto: Pilkus

Večerný vlak z Valašského Meziříčí s tradičnou 183.031 v čele. Foto: Johnz

Fotografi, ktorí radi bádajú po zaujímavých fotomiestach môžu nájsť zaujímavé miesta aj v cca. 2 kilometre dlhom úseku medzi bodmi 6 a 7. Prístup je možný chodníčkom pozdĺž trate od pumpy, po cca. 500m však odbočuje do lesa a ďalej vzhľadom k neprehľadnému terénu a rýchlosti vlakov 90km/h odporúčame naozaj vysokú opatrnosť.

EC128 Fatra v tomto úseku. Foto: Djexpres

Fototipy banner

Už sme Vám predstavili:
I. časť: Strečno
II. časť: Ružín
III. časť: Trať Banská Bystrica – Dolná Štubňa
IV. časť: Krpeľany
V. časť: Z Lovinobane do Kriváňa
VI. časť: Oravská železnica
VII. časť: Trenčianska elektrická železnica
VIII. časť: Devínska Nová Ves – Marchegg
IX. časť: Štrba
X. časť: TEŽky

Text: Johnz
Snímky: Johnz, Djexpres, Pilkus

P.S.: Ak aj Vy máte vo svojom okolí kus peknej trate (a ako vidíte, nemusia to byť len „národné“ fotofleky), neváhajte a prispejte do seriálu fototipov na RAILPAGE.NET. Najkrajšie fotky totiž vznikajú na tých najmenej známych miestach.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fototipy: XI. časť – Považská Bystrica

swingo zo dňa 13.8.2007 9:27

Pekná reportáž z môjho rodného mesta. Teším sa na ďaľšie pokračovanie. :byebye:

Reagovať

favoritPO zo dňa 13.8.2007 9:57

Perfektná reportáz ! Serial reportov o fotoflekoch sleduem od zaciatku! Je to super nápad. Tesím sa na dalsie pokracovania. 🙂

Reagovať

Venca zo dňa 13.8.2007 11:08

I já pravidelně sleduju tuto rubriku a vypadá velmi pěkně. 🙂

Reagovať

Sari zo dňa 13.8.2007 13:35

Moc pěkné to tam máte 🙂
Jak říkám už hodne dlouho, na Slovensku se dá fotit skoro všude, at si kdekoliv 🙂 🙂

Reagovať

Boris33 zo dňa 20.8.2007 15:20

NADHERNE FOTEČKY!Dobra reportaž! 😆 Krasne GORILKY!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *