Váš železničný portál
Registrovať sa

Zbohom, Aristokratka!

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

ZBOHOM, ARISTOKRATKA! Elektrická dvojsystémová lokomotíva ES499.0001 sa "narodila" v decembri 1973 v plzeňskej Škodovke. Bez piatich mesiacov bola v prevádzke polstoročie, päťdesiat rokov. V čase vzniku patrili lokomotívy tohto radu k najmodernejším v Európe. I v súčasnosti ešte vozia prestížne medzištátne i vnútroštátne vlaky kategórie EuroCity a InterCity. Železničná spoločnosť Slovensko sa bez nich stále nezaobíde, aj keď nedávno pribudlo do jej flotily desať moderných Vectronov radu 383.
Aristokratka však včera, v pondelok 17. júla, dojazdila. Keď zastala v Trnave s Ex 612 (Košice - Bratislava, hl. st.) "zahorela"...
Vedeli sme, že dobieha posledné kilometre, sledovali sme každý jej pohyb a nejeden z nás v kútiku duše ju plánoval vyfotografovať na niektorom z obľúbených miest. Ostávalo jej necelých deväť tisíc kilometrov, pretože s hlavnou opravou (EH) sa nepočítalo. Keby nezahorela, jazdila by možno mesiac, alebo dva.
Počas svojho života vystriedala viacero farebných schém. Pri poslednej hlavnej oprave v ŽOS Vrútky jej prinavrátili pôvodný farebný dizajn v akom vyšla z materskej fabriky.
Dnes dostala Aristokratka stopku. Rozsah poškodenia je taký, že nemá zmysel ju na tých pár tisíc kilometrov opravovať. Hoci, fanúšikovia nestrácajú nádej. Hovorí sa, že o ňu prejavil záujem výrobca a rád by ju umiestnil v priestoroch podniku Škoda v Plzni ako pamätník
Naposledy som ju vyfotil v nedeľu s Modranským rybníkom Zadný Šúr.
Sprevádzala ma na cestách životom 50 rokov. Na vytvorení a propagácii jej prezývky som sa trochu podieľal. Dokonca som mal česť byť členom autorského kolektívu monografie "Lokomotivy řady ES499.0/350 z roku 2005. Bola jednou z dvadsiatky elitných strojov terajšieho radu 350 ZSSK. Bola však prvá. Preto Aristokratka.
Tvorcovia a obsluha jej vtisli dušu, nebol to iba stroj. Preto sa s Aristokratkou lúčime s láskou a vďakou. Každý priateľ železnice u nás si napísal s Aristokratkou svoj vlastný príbeh...
Foto: (c) PhDr. Marián Dujnič

Informácie o fotke:

Dátum 14.07.2023
Miesto Šenkvická estakáda
Vlak
Autor MarianDujnic
Zobrazené 4729

Pridajte sa do diskusie!

20 komentárov k: Zbohom, Aristokratka!

Peto zo dňa 18.7.2023 21:49

Vďaka za milý popis i dobrú ilustračnú fotografiu tejto vytrvalej československej mašinky 🙂

Reagovať

johny_pal zo dňa 19.7.2023 12:10

Návštevník

Ako zahorela? Vyleteli plamene, ci?

Reagovať

dodojozef zo dňa 19.7.2023 19:25

Dobrý deň ako že zahorela a kto sedel na stanovišti ? Ale hlavne nech sa tešia neprajníci .

Reagovať

Martin zo dňa 20.7.2023 8:01

Nechcem sa tu s autorom vadiť,ale na foto určite nieje Ex Tatran,ale R Považan.

Reagovať

Misa zo dňa 20.7.2023 8:08

ak uz nema jazdit, tak ma skoncit v MDC a mozno raz aj opravena pre muzealne. ucely.

Reagovať

nojapredsa zo dňa 20.7.2023 18:40

ešte sa zbaviť aj zvyšných šrotov!

Reagovať

Nexak zo dňa 20.7.2023 21:59

REX 1746

Reagovať

dodojozef zo dňa 21.7.2023 13:07

Ahoj Marian Tvoj záver v článku je spravodlivý a výstižný ďakujeme.

Reagovať

Nostalgik zo dňa 22.7.2023 10:12

Ak je skutočne pravda to čo sa „hovorí“, tak by ma teda zaujímalo, prečo o túto fakt už vylietanú kraksňu neprajavilo záujem NTM ale ten tzv. „výrobca“, u ktorého s ňou môžu byť zase len problémy…? To sú fakt takový pitomci, keďže aj tak revolučný stroj ako E 499.001 prenechali úplne že maximálne zodpovednej Slovači ?

Reagovať

RaVo zo dňa 23.7.2023 9:57

Nostalgiik stroj E499.001 ostal preto na Slovači, aby dá taký tupec jak ty mohol na tom čudovať .A kľud e píš po česky, mi ti budeme rozumieť . Nepochopím ako mohli nechať lokomotívy T426 , v Tanváde keď sa jednalo o loko dodané do Tisovca. To si tu budeme vyčítať komu čo ostalo??? Bože ty si fakt obmedzenec na mysli. Hold slnko svieti pre všetkých ma tomto svete.

Reagovať

RaVo zo dňa 23.7.2023 10:01

nojapredsa: mám pocit že etšte malo vieš o Československom lokomotivnom priemysle. Lebo takú blbosť čo si napísal , je hodná ešte nezreleho chlapca. Áno lokomotívy sú za zenitom, ale to čo si odmakali na najprestížnejších výkonoch, tak si zaslúži uvedený výrobok úctu a postaviť to na pomník. Začiatkom myslenia dosahovali 350tky km prebeh ako dnes robia Vectrony. Nové lokomotívy už nie sú konštruované na tak dlhu dobu aby vydržali . Dúfam že 001tka sa podarí zachrániť na nostalgické vlaky.

Reagovať

dodojozef zo dňa 23.7.2023 11:43

Ahoj Ravo máš pravdu, určite ten,, pán „ak ho tak môžem nazvať to svojím vyjadrením prehnal alebo naozaj nebol na svete a nemá prehľad aký denný km, prebeh mali tieto rušne.

Reagovať

Doktor zo dňa 23.7.2023 22:03

Návštevník

Ďakujem RaVo za tvoj komentár, podpisujem sa pod každé slovo. Nedá sa ináč reagovať, na buď nedozretého a neznalého pána, alebo nejakého chlapčeka, ktorý nemá ani páru o histórii Československého lokomotívneho priemyslu. Tiež dúfam, že sa 001tku podarí zachráníť pre nostalgické vlaky. Zaslúži si to.

Reagovať

Nostalgik zo dňa 24.7.2023 22:12

Čo to tu do riti meliete aj spolu s vašim mozgomrzáckym vzorom RaVkom, čo ešte k tomu píše nejakou mi horšie zrozumiteľnou horniackou Debilitčinou? Sa pozrite do K-áčka či tam takéto romantické/slaboduché kraviny niekto o nich vypisuje… Jasne triezvo priznávajú, že je načase tieto krámy, ktoré by aj Železného dědka strčili do vlastnej prdele 5x, poslať dole brehom ako uvádza nojapredsa, či už reinkarnáciou na munícia pre Voloďku alebo si s nimi Slovač za zaiste vélikých ovácii a zároveň plačkov vydláždi 120 & 180 príp. ešte 130 je už jedno… A čo do toho furt aj ťaháte ten CZ(S) lokopriemysel ? Čo má ako byť ? Raz bol, povymýšľal všetko možné, teraz už nie je čiže nič vymyslieť nemôže a to je asi tak všetko… Ako čo tým chcú pánkovia povedať? Trpíte nejakou obscesiou na tie 350 alebo ste aj vy mozgomrzáčikovia ako RaVko…?

Reagovať

Nostalgik zo dňa 24.7.2023 23:11

A ešte keby niečo RaVko, tak T 426 boli dodané pol na pol, takže láskavo si polepši nielen tú svoju Debilitčinu, ale aj tie svoje chytrákoviny o vláčikoch, jasné…?! Ale nebój, keby ich tí pošahaným a ozubnicovou obscesiou trpiacim Jiříčkom nasilu zgrupený šaškovia od ozubnicového gýču mali, tak Ti garantujem, že by im už nešlapala ani jedna, aj keby ich nafasovali pri tom svojom otvorení rovno od Čecháčků úplne bojaschopné a aj keby ich mali nielen obe, ale aj tie dve už dááávno reinkarnované z toho pôvodne ako to tak rozkošne uvádzaš „Tanvádu“…

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 25.7.2023 9:24

Redaktor

Mňa by len vážené osadenstvo zaujímalo, či je nutné používanie tých primitívnych výrazov. Nedalo by sa miesto toho komunikovať slušne? Len sa pýtam….

Reagovať

dodojozef zo dňa 25.7.2023 11:56

Ahoj Mates tie primitívne výrazy neprichádzajú od odborníkov ktorý prežili krásne roky Československých dráh ale od ,,odborníkov“ ako je Nostalgik ktorý nevie ako sa má správať . Je smutné že nie je v ňom kúsok inteligencie a ospravedlniť sa za ten výraz ktorý napísal. Ale aj tak mu prajeme všetci Slováci nech sa mu v živote darí.

Reagovať

Doktor zo dňa 25.7.2023 21:43

Návštevník

Ten Nostalgik musí byť nasrdený na celý svet. Samozrejme, že si môžeme vymeniť svoje názory, ale takým prejavom, je hanba, úbohosť a o človeku to už samo napovie ako vie a chce prijať iný názor. Pekný večer.

Reagovať

Nostalgik zo dňa 29.7.2023 18:43

Svätá pravda páni gentlemani. Treba to tu na konci skrátka trochu poumývať a hotovo! Ja by som to teda už spravil.

Mates: Jasné, že dalo, aj ma dosť mrzí, že sa to zvrhlo v porovnávanie si pinďúrov, ale ja som s tým tak úplne nezačal, len niekto asi ani nevie, koho si zastával alebo čo mi vôbec tak vohlasne kritizoval… Už som mu nad tým aj začal radšej mávať, ale keď sa pánovi začali podpisovať (aj keď nie presne na moje hodnotenie) páni gentlemani, tak ma to v tom momente ako som to uvidel už skutočne nadzdvihlo. No ako keby ju nojapredsa posielal do klepetka Fuchsíka… Akože čo je na tej jeho poznámke – okrem toho, že je evidentne letitému autorovi tejto fotografie asi ako nôž do srdca – také strašné ? To je tieto prekuchané (čiže by mali byť 351…) 350 skoro trestné označiť za ten tzv. „šrot“ ? Však majú nielenže ako tak ešte na šalinu normálnych 50 rokov, ale hlavne nabehané na tých ako to vohlasne všetci prizvukujú „najprestížnejších výkonoch“ (hlavne pálenia elektriny…) milióny kilákov a to nie práve niekde na obežnej dráhe… A Laminátky, tie okašľať, pretože ich nebolo vyrobených len 20 ? Ale vlastne to čo sa tejto prototypke stalo výstižne vystihuje jedno porekadlo s džbánom a vodou… Som fakt zvedavý, kto ju ešte kedy rozchodí (a minimálne jej otočí metly a dá dole tie príšerné čočky tak ako sa patrí)…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *