Váš železničný portál
Registrovať sa

Utajený prototyp jednotky Ant

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Exkluzívne! Pre portál Railpage.net sa podarilo vyfotografovať zatiaľ utajený prototyp, dlho očakávanú modernizáciu obľúbenej motorovej jednotky. Vznikla v spolupráci s nemenej obľúbeným Útvarom hodnoty bez peňazí (ÚHbP). Ako prezrádza fotografia, navonok sa prototyp líši len novým, bezpečnejším čelom, spĺňajúcim tvrdé kritériá TSI pre tvrdé nárazy. ÚHbP mal síce námietky proti neprimerane vysokej cene nového čela. Keď však prepočty dokázali, že investícia je rádovo nižšia než náklady na zabezpečenie priecestí, bolo rozhodnuté. Ostatné vylepšenia jednotky zostávajú laickému oku skryté. Ide však o zmeny doslova prevratné. Neprávom kritizovaný dvojnápravový podvozok sa ukázal byť skvelým východiskom k jeho prestavbe na systém Talgo. Rovnako ako originálne Talgo dokonca s meniteľným rozchodom. Vďaka tomu je nová jednotka schopná plynulej jazdy po všetkých európskych rozchodoch – od Čiernohronskej železnice až po Vladivostok. Najväčšie investície sa dotkli výzbroje prototypu (dalo by sa priam povedať jeho avioniky). Okrem systému ETSC, ktorý je samozrejmosťou, sa o pohodlie posádky i cestujúcich na dlhých cestách postarajú všetky možné výdobytky najvyspelejšej audiovizuálnej techniky. Táto citlivá technika je na fotografii skrytá, chránená roletou, nápisy na nej však prezrádzajú dosť... Prototyp dostal označenie ako rad 915/815. V internej súťaži návrhov na pomenovanie zvíťazil návrh, ktorý doterajší názov "mravec" preložil do angličtiny, jednotka preto nesie názov "Ant". Názov tak spája tradíciu s modernosťou, odkazuje na európsku ambíciu dráhového vozidla. Zároveň názov Ant tvorí počiatočné písmená dopravnej koncepcie nášho štátu, ktorou je antikoncepcia. Po ukončení technicko-bezpečnostných testov novej jednotky budú cestujúci podrobení klinickým testom. Pokiaľ všetko dopadne dobre, s novými jednotkami sa počíta v rýchlikovej doprave na trati Zvolen -Košice (po Moldavu nad Bodvou). Prvé skúšobné jazdy s cestujúcimi tam práve prebiehajú s podobnou jednotkou radu 910. Vďaka meniteľnému rozchodu sa predpokladá predĺženie trasy až do Mukačeva, neskôr do Helsínk. Samozrejme sa počíta aj s nasadením na všetky koridorové trate a TEŽ, dokonca ako s adhéznou zálohou či príprahom tzv. bradavíc na ozubnicovej železnici. Zostáva len držať našim železniciam palce, aby sa tieto smelé plány splnili, odvážne ciele naplnili a naši železničiari a cestujúca verejnosť dostali konečne k dispozícii vozidlá, ktoré ich dovezú do 22. storočia. Autor: © Peter Sládek

Foto. č.1: Utajený prototyp jednotky 815/915.001

Foto č. 2: Porovnanie s doterajšou jednotkou 813/913.114

Informácie o fotke:

Dátum 01.04.2022
Miesto Zvolen
Vlak Jednotka 815.001 Ant
Autor Altsohler
Zobrazené 2503

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Utajený prototyp jednotky Ant

tratovak zo dňa 1.4.2022 12:58

No konečne s tým vyšli na svetlo sveta, už som sa bál, že sa nedočkám…
Doplnil by som len pár upresnení:
1) Podvozky po úpravach umožňujú rýchlosť 160 km/h, na tomto prototype je táto ale umelo znížená na 120 km/h (zatiaľ nie je k dispozícií uvažovaný motor – v Martine na ňom stále ešte pracujú).
2) Na fotke to nie je jasne vidieť, ale vozidlo disponuje okrem klasickej šrobovky i spriahadlami SA 3 a Scharfenberg – tie sú umiestnené vnútri, v rotačnom „zásobníku“ a podľapotreby sa to správne vysunie.
3) V rámci klimatických testov by sa 31. 4. mala jednotka vydať na BAM.
4) Skúšky na OŽ potvrdili, že je nutné zabudovať taktiež elektromagnetickú koľajnicovú bzdu. S ohľadom na prevádzkové skúšky a naplánované PR akcie sa predpokladá, že táto brzda bude osadená až na sériové stroje.
5) Podľa kuloárnych informácií o tento typ vozidla už prejavili záujem i v zahraničí, predpokladá sa, že na Innotranse dostane zlatú medailu.
6) V rámci sériovej výroby má byť 321 ks vyrobených v ložkovej úprave pre transkontinentálne spoje.
7) Sériová výroba má začať ešte tento rok.

Raz darmo, človek sa právom može pyšniť umom naších inžinierov a šikovnosťou naších robotníkov. Zahraničné konštrukcie sa nám konečne podarilo prekonať a neostáva iné, ako „mravčekovi“ popriať mnoho šťastných kilometrov a masy spokojných cestujúcich.

Reagovať

Altsohler zo dňa 1.4.2022 14:16

Spolupracovník

Tratovak, ďakujem za doplnenie.Tých vychytávok je skutočne veľa, pre obmedzený rozsah sprievodného textu som v prípade záujmu nechal niečo na diskusiu. Takže:
ad 1.) Dokonca pre trať Zvolen – Kozárovce, kde bola robená skúška prechodnosti ostrých oblúkov, musel byť inštalovaný obmedzovač rýchlosti až na 30 km/h. Táto rýchlosť je tam totiž na dlhých úsekoch obvyklá a nemohlo sa riskovať zničenie stroja už na dúbravskom zhlaví zvolenskej stanice.
ad 2.) rotačný zásobník pre autoscepky trochu ubral z miesta pre nohy strojvodiča, ale predsa pokrok nezastavíme pre trocha nepohodlia…
ad 3.) Áno, o BAMe sa hovorilo. Dokiaľ tá trať nie je elektrizovaná, je priam stvorená pre službu nového mravca. Momentálne sú však trochu starosti s platbou v rubľoch za dopravnú cestu, ale na načaľnikovi už pracuje naša tajná služba.
ad 4.) El. mag. koľajová brzda na OŽ trochu trhala ozubnicu, ktorú bolo treba znova upevniť (to zapríčinilo ten termínový sklz jej reko). Aby sa to náhodu nezopakovalo počas PR akcií, bude montovaná až po nich, už naostro, tak ako píšeš.
ad 5.) Zlatá medaila je zatiaľ obchodným tajomstvom.
ad 6.) Lôžková úprava bude vybavená najmodernejším mutimediálnym hubom, schopným prehrávať v HiFi kvalite aj formáty LP, SP, VHS, SVHS, Betamax a Video 8. Zvažovalo sa aj WiFi, ale došlo by k prekročeniu rozpočtu projektu aj nápravového tlaku. Tiež pred Bluetooth dostalo prednosť AdBlue.
ad 7.) Sériová výroba určite začne určite, nakoľko nie je závislá od žiadneho dostatku čipov či podobných zbytočností.
Ak ešte niečo vie o novom projekte privítam každú informáciu.

Reagovať

Štatutár zo dňa 1.4.2022 15:01

Páni vďaka, pobavili ste

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 1.4.2022 18:13

Diky za pekny joke a pekny komentar 🙂

Reagovať

orlov zo dňa 1.4.2022 20:23

Návštevník

Ešte na doplnenie – testuje sa ešte jeden prototyp s označením 816/916 s elektrickým pohonom na batérie. Technológiu dodá SOR Libchavy, ktorý ju využíva vo svojich elektrobusoch. Podľa nezaručených informácií ma jedná takáto jednotka stáť približne toľko ako dve elektrické trojvozové jednotky Panther od ŠKODA Transportation.

Reagovať

Altsohler zo dňa 2.4.2022 7:27

Spolupracovník

orlov: Tvoj druhý prototyp sa mi zatiaľ nepodarilo vyfotiť, skúsim toho 31. apríla. Cena je úplne v poriadku, súprava totiž bude viacvozová – pridaná súprava bude slúžiť ako batériový vozeň a Samozrejme aj trakčné elektromotory niečo stoja, o komplikovanej zástavbe hrbu typického pre SOR Libchavy nehovoriac.
tratovak. Čítam po sebe v reakcii som v návale nadšenia namiesto koľajnicová brzda napísal koľajová za čo sa ospravedlňujem. O lôžkovej úprave som zistil, že bude najmenej v 2. triedach. V hromadnej triede plackartnyj ako aj v sólo triede Einzell Kabine. Kabíny dodá prevádzkovateľ peepshow z hamburskej Reeperbahn.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *