Váš železničný portál
Registrovať sa

Správa železnic zakázala prevádzku ozubnicových rušňov na Tanvalde

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dňa 8. novembra 2023 zakázala Správa železnic prevádzku ozubnicových rušňov T426.0 v úseku Tanvald - Kořenov. Zákaz má platiť až do ukončenia rekonštrukcie trate, ktorá je v súčasnosti plánovaná na rok 2025.

Rušne T426.0 (715) jazdili na úseku Tanvald - Kořenov na základe výnimky z prechodnosti. Dňa 8. novembra Správa železnic rozhodla, že ďalšie výnimky už neudelí a fakticky zakázala prevádzku ozubnicových rušňov T426.0 v úseku Tanvald - Kořenov až do ukončenia komplexnej rekonštrukcie trate. Tá je teraz naplánovaná na rok 2025, ale dátum nie je definitívne potvrdený. O rekonštrukcii jedinej ozubnicovej železnice v Českej republike sa hovorí už niekoľko rokov. Podľa prvých plánov mala byť rekonštrukcia trate už dokončená.

V rozhodnutí Železničného správneho orgánu sa okrem iného uvádza: "Celkový stav úseku zodpovedá jeho veku, ale zároveň v dôsledku priečnych účinkov jazdných vozidiel dochádza k extrémnemu namáhaniu upevňovacieho uzla, najmä v oblúkoch s veľmi malým polomerom, a to vedie k hrubým poruchám parametrov rozchodu. Traťový úsek Tanvald - Harrachov st. hr. je zaradený do traťovej triedy zaťaženia A s priečnymi účinkami skupiny 1. Ozubnicový rušeň radu 715 je zaradená do triedy traťového zaťaženia B s priečnymi účinkami úseku 3. Priečne účinky rušňov radu 715 majú veľmi negatívny vplyv na stav starnúceho zvršku. Vzhľadom na uvedené skutočnosti v záujme zabezpečenia bezpečnej prevádzky adhézneho spôsobu železničnej dopravy s okamžitou platnosťou zakazujeme všetky jazdy ozubnicových rušňov radu 715 (okrem mimoriadnych situácií, stiahnutia vlaku z trate a pod.), vrátane ostatných nepriechodných rušňov."

Zlý stav úseku Tanvald - Kořenov je známy už dlhší čas. Posledná väčšia rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 1958 - 1962, odvtedy sa na trati okrem krátkeho úseku medzi vilou Desna-Riedl a Dolným Polubným žiadne väčšie práce nevykonali.

Zákaz prevádzky ozubnicových lokomotív T426.0 v podstate znamená koniec nostalgických jázd na Zubačke, pričom pravidelná doprava je stále zachovaná.

Paradoxom je, že spolok Železniční společnost Tanvald o.p.s. len pred dvoma rokmi dokončil nákladnú opravu Rakúšanky T426.003, ktorá stála takmer 5 miliónov Kč. Teraz to vyzerá tak, že zrekonštruovaný rušeň nebude môcť jazdiť a zarábať tak na svoju prevádzku a splátku opravy.

Informácie o fotke:

Dátum
Miesto
Vlak
Autor zubacka.cz
Zobrazené 844

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Správa železnic zakázala prevádzku ozubnicových rušňov na Tanvalde

emil zo dňa 15.11.2023 20:42

Tak sa bude jazdiť Kořenov-Harrachov, síce adhezne ale hlavne že sa bude jazdiť….. Depo je v Kořenove takže mašina nemá problém vyjsť na tento úsek trate…..

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *