Váš železničný portál
Registrovať sa

Elektrifikácia maďarskej trate č. 80 pri Slovenskom Novom Meste dokončená

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Tento týždeň začala elektrifikovaná prevádzka v úseku medzi stanicami Mezőzombor a Sátoraljaúlyhely (blízko Slovenského Nového Mesta / Újhely). Všetky vlaky sú už ťahané elektrickými rušňami, prevažne radu 431 "Szili".
na tarti č. 80 okrem inštalácie elektrického vedenie prebehla celková rekonštrukcia aj železničného zvršku , výmena koľají a modernizovali sa aj zabezpečovacie zariadenie a nástupištia. Jedná sa o 41 km dlhý úsek.

Trianonska zmluva, ktorá riešila hranice Maďarska, jedného z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-Uhorska, rozdelila hlavné mesto Zemplínskej župy Sátaraljaújhely. Východná časť mesta za potokom Roňava pripadla Československu.
Novovzniknutá slovenská dedinka dostala honosný názov Slovenské Nové Mesto. Po Mníchovskej dohode v roku 1938, keď značná časť južného Slovenska pripadla Maďarsku, sa Nové mesto pod Šiatrom opäť zjednotilo. Po 2. svetovej vojne sa maďarsko - slovenská hranica vrátila na potok Roňava a obec Slovenské Nové mesto vznikla druhýkrát. Dnes je to dedina s 1100 obyvateľmi a vďaka "Schengenu" prakticky predmestie maďarského mesta Sátoraljaújhely. Oddeľuje ich tento potôčik s hraničným mostom. ( Ján Serbák )

Za fotografie ďakujeme partnerskému webu Iho.hu

Informácie o fotke:

Dátum 10.07.2019
Miesto Sátoraljaújhely
Vlak
Autor iho.hu
Zobrazené 1372

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *