Váš železničný portál
Registrovať sa

Autovlak do Splitu odklonom cez Maďarsko

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Keď sa v piatok 4. augusta 2023 vrátil medzištátny autovlak EN 1152 zo Splitu s niekoľkohodinovým meškaním, ostávalo nielen málo času na jeho prípravu na ďalšiu cestu. Dispečeri ZSSK riešili aj problém s trasou, pretože Rakúske spolkové železnice odriekli vlaky do Slovinska kvôli poškodenej infraštruktúre medzi stanicami Celje a Zidani Most. Slovinsko zasiahli v ostatných dňoch po výdatných lejakoch ničivé záplavy a veľa obcí ostalo odrezaných od sveta a od energií. Slovinská vláda vyčíslila v sobotu výšku škôd na pol milardy eur.
V hodine dvanástej sa podarilo vybaviť odklonovú trasu cez Maďarsko. A tak sa krátko pred sedemnástou hodinou vydal z Bratislavy do Splitu vlak pod náhradným číslom EN 12131 s "maďarizovaným" rýchlym esom 362.011 ZSSK.
Keď som vychádzal z domu, lialo ako z krhly a len inštinkt ostrieľaného fotografa ma povzbudzoval vydať sa na cestu do Rajky. Skrátka, zavetril som, že vyfotím niečo pekné a mimoriadne.
V pohraničnej stanici Rajka, kde vlak stál vyše hodiny sa počasie umúdrilo. Prekvapilo ma, že vo vlaku bol minimum cestujúcich, na dvoch autovozňoch prenajatých od Českých dráh iba dva motocykle a žiadne auto. Mal som dojem, že cestujúcich odradila nepriaznivá prognóza počasia na víkend v Slovinsku a Chorvátsku. A možno ZSSK odriekla v časovej tiesni "nalodenie" automobilov. Nepodarilo sa mi zistiť, ako to vlastne bolo. Nikde ani na webe žiadnu zmienku o zmene trasy som nenašiel. Tak či onak, bolo múdre vlak vypraviť, pretože v sobotu na spiatočnej ceste mal zobrať zo Splitu veľa dovolenkárov s autami.

Do Rajky prišla na pomoc stará dobrá Szili 430.334 spoločnosti GySEV. Potiahla Split expres až po Szombathely, kde ju na úseku do chorvátskej Koprivnice vystriedal Ragulin 232.704. To musel byť veru pre fajnšmekrov zážitok. Keď vlak prechádzal cez môj fotospot medzi zastávkou Bezenye a stanicou Hegyeshalom za mostom diaľnice M15 svietilo Slnko a s tmavomodrými mračnami studeného frontu pôsobila scenéria veľmi dynamicky. Fotograficky inštinkt ma teda nesklamal. Už pri vjazde "Euronightu" do Rajky mi počasie prialo. Cvakol som ho z diaľničného privádzača. Takmer som sa nechal oklamať vchodovým návestidlom, zelená vystriedala červenú len pár sekúnd pred prechodom vlaku... Čakal som naň mimo vozovky a výhľad mi clonilo stromoradie.
Urobil som na pamiatku fotografiu esa a Szili. Personál stanice patriacej pod spoločnosť GySEV bol k môjmu foteniu priateľsky naklonený, čo ma nesmierne potešilo.
Fanúšikov a iste aj cestujúcich bude zaujímať, kadiaľ sa vlak zo Splitu vráti a ako bude jazdiť v najbližších dňoch. Podľa informácie zo soboty rána, Split expres sa mal vrátiť v nedeľu po rovnakej odklonovej trase s tým, že z Hegyeshalomu zamieri najprv do Viedne a napokon do Bratislavy.
Slovenske železnice (slovná hračka), lebo taký je názov správcu slovinskej železničnej infraštruktúry vydali v sobotu správu, že o 11:50 sa spojazdnil poškodený úsek medzi Celje a Zidanim Mostom. Či to platí aj pre medzištátne vlaky neuviedli. Dozvieme sa až v nedeľu, keď vlak vstúpi ráno buď do Rakúska alebo Maďarska.

Foto: (c) PhDr. Marián Dujnič

Informácie o fotke:

Dátum 04.08.2023
Miesto Rusovce - Rajka - Hegyeshalom
Vlak EN 12131
Autor MarianDujnic
Zobrazené 1847

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Autovlak do Splitu odklonom cez Maďarsko

Marián Dujnič zo dňa 6.8.2023 11:33

EN 1152 sa vracia cez Rakúsko. Má vyše 90 minútové meškanie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *