Váš železničný portál
Registrovať sa

CHABÓWKA – PAROWOZJADA 2012

Fotoreportáže 9.9.2012 22:00 Pavel Chomjak Zobrazené: 1988

V železničnom skanzene v Chabówke, sídliacom v objekte bývalého rušňového depa, sa počas posledného augustového víkendu v dňoch 25. a 26. augusta uskutočnila vydarená akcia s názvom Parowozjada 2012, ktorej tradícia sa datuje od roku 2005. Tohtoročná Veľká prehliadka parných lokomotív sa niesla v znamení storočnice najstaršej činnej parnej lokomotívy v Poľsku.

S prívlastkom „narodeninová“ sa prehliadka začala polhodinu popoludní, kedy pred zrakmi zvedavých návštevníkov zastavila na určenom mieste pred tribúnou oslávenkyňa – parná lokomotíva Ol 12 – 7. Prezentácia jubilantky bola pútavo moderovaná z javiska s hudobným doprovodom. Okrem iných zaznela aj melódia oslavnej skladby známej ako Živijó, tento raz však želajúc dvesto rokov. Na rušni sa priviezli herci v dobových kostýmoch, ktorí zahrali v koľajisku pri rušni divadelnú scénku. Krátko na to bolo k oblohe vypustených sto modrých balónikov.

Záujem publika o jubilujúcu lokomotívu bol obrovský. A nie len o túto.

Pôvabná grófka.

Nechýbala ani „Jeho urodzenosť“.

Publikum sleduje odchádzajúcu lokoOl 12 -7 zo scény.

Úzkorozchodné lokomotívy a oproti nim stojace vozidlá normálneho rozchodu na opačnej strane koľajiska poslúžili divákom ako dobrá pozorovateľňa.

Nasledujúca paradaparowozów, čiže rušňoparáda, bola taktiež veľkým lákadlom. Pripravené boli parné rušne PKP TKt 48 – 191, Ty 2 – 911, Ol 49 – 65 a TKh 49 – 1, z Čiech prišiel „kremák“ 534.0432 a zo Slovenska zavítala do Chabówky prievidzská „ušatá“ 464.001. Pohľad na zakúrené parné fešandy bol naozaj očarujúci.

Zoradené rušne pred paradouparowozów. Vľavo čaká na svoju príležitosť poľskálokoTKt 48 – 191, vpravo je pripravený český „kremák“ 534.0432.

Lokomotívu TKh 49 – 1 sme si mali možnosť prezrieť v košickom depe počas akcie Prebúdzanie Katky.

Rušeň Ol 49 – 65.

Majestátna lokomotíva Ty 2 – 911 je v Chabówke doma od roku 1947.

„Kremák“ v zajatí zelene a reklamy bol neprehliadnuteľný.

Veľkú pozornosť budil aj čerstvo opravený päťkolák Ty 51 – 133.

Aký bude jeho ďalší osud?

Parowozjade 2012 venovala veľkú pozornosť aj Poľská televízia, ktorá významné časti programu vysielala z Chabówky v priamom prenose. Vďaka prítomnosti viacerých statických, ale aj pohyblivých kamier s napojením na prenosové vozy, bolo možné priamo v areáli skanzenu sledovať aktuálne dianie na veľkoplošných či menších televíznych obrazovkách.

V prestávkach medzi hlavným programom bežala na veľkoplošných obrazovkách nápaditá reklama organizátora akcie PKP Cargo s.a.

Chvíľa oddychu počas čakania na prechod historických vlakov.

Kameramani v akcii a železničný „oficiál“ dozerajúci na bezproblémový chod vlakov.

Vyššie spomínaný prechod historických vlakovv takejto podobe bolo čosi, čo som ešte na žiadnej akcii konanej v obvode depa nevidel. Parné rušne s úctyhodným počtom vozňov vychádzali z haly, v ktorej sa za normálnych okolností deponujú a opravujú jednotlivé vozidlá. Podarená simulácia situácie, ako keby vlaky vychádzali z haly zakrytej stanice, len v trocha menších rozmeroch. Veľmi pekné to bolo sledovať i na veľkoplošnej obrazovke, dojem naozaj obrovský. Z tejto parády sa mi niekoľko fotografií, s ktorými som aspoň trocha spokojný, nasnímať nakoniec podarilo, ale tlačenica na peróne, z ktorého bolo možné odchody sledovať, veľa šancí na kompozične kvalitné snímky nedávala. Viacerých návštevníkov, ktorí sa v snahe urobiť aspoň trocha vydarený záber na mobil nevhodne a nečakane postavili rovno pred objektív, chápem. No všadeprítomní páni v čiernych maskáčoch so zelenými či inými výstražnými vestami si mohli uvedomiť, pre koho sa celá akcia koná a nechodiť či dokonca zámerne postávať v koľajisku pred idúcimi, či stojacimi parnými krásavicami.

TKt 48 – 191 s osobným vlakom …

… a poštový vozeň na konci súpravy.

Ostražitá ochrana, resp. takýto komparz sa asi mnohým nepáčil…

Ty 2 -911 s historickým nákladným vlakom zostaveným z deviatich nákladných vagónov.

Pohľad na celý nákladný vlak zozadu.

Impozantnú súpravu zostavenú z rôznych rýchlikových historických vozňov s rušňom Ol 49 – 65 som si radšej pozrel „na vlastné oči“, ako cez často atakovaný objektív kamery.

Po odchode historických súprav do stanice v Chabówke som sa ešte raz poprechádzal po areáli, kde stále bolo čo obzerať: buď železničnú techniku v skanzene alebo dianie na stanici sprostredkované veľkoplošnými obrazovkami, zaujímavé boli tiež vystúpenia hudobných skupín, zabávačov či umelcov na javisku.

Prievidzská „ušatá“ 464.001 s „kremákom“ 534.0432 vyčkávajú na dovolenie k posunu do železničnej stanice.

Um a zručnosť slovenských železničných modelárov svojím vydareným koľajiskom inštalovanom vo vzorne udržiavanom vozni úspešne prezentovali členovia Klubu železničných modelárov a priateľov železníc Komárno.

Krátka porada televízneho štábu pred ďalším nakrúcaním na stanovišti jubilujúcej loko Ol 12 -7 …

… a za chvíľu sa už celkom slušne parilo, trocha dymilo, ale hlavne jazdilo. Storočná oslávenkyňa slovenským fanúšikom železníc určite nie je lokomotívou neznámou, pretože na koľajách ŽSR sa predstavila napríklad v rokoch 2009 a 2010 v Košiciach.

Pohľad na hlavné pódium.

Odstavené rušne Ol 49 – 65 a Ty 2 – 911. Dym v okolí lokomotív však užnepochádzal z ich mohutných kotlov, ale z neďalekého grilu, kde kuchári nepretržite pripravovali kulinárske špeciality. A mali čo obracať, apetít hostí bol značný.

Všetko sa raz skončí a tak aj náš viac ako päťhodinový pobyt v centre osláv Parowozjady 2012 v skanzenev Chabówkesa chýlil k záveru. Cestou k autu som s veľkou dávkou šťastia – bol som v správnu chvíľu na správnom mieste – zhotovil posledné zábery historického osobného vlaku s lokomotívou TKt 48-191 vychádzajúceho z depa do stanice.

Výjazd z depa na snímke pripomína vchádzajúci vlak z lokálky do prípojnej stanice. V skutočnosti sa však jedná o posun medzi skanzenom a železničnou stanicou.

Šťastnú cestu!

Zhodou okolností patrilo prvé a tiež aj posledné stlačenie spúšte parnej lokomotíve Ol 12-7. Na tomto zábere je zdokumentovaná počas posunu medzi jednotlivými časťami skanzenu. Po koľaji v ľavej časti snímky premávajú vlaky do Zakopaného.

Organizátorom gratulujeme, ďakujeme za príjemné chvíle strávené v Chabówke a prajeme veľa dobrých nápadov a zdaru pri organizovaní nasledujúcich ročníkov! Jubilantke Ol 12-7 želáme do ďalšej storočnice stále priaznivo naklonenú hviezdu osudu, mnoho šťastných kilometrov a veľa spokojných cestujúcich pri doprave nostalgických vlakov!

Text a foto: 2012 © Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: CHABÓWKA – PAROWOZJADA 2012

Michal Timko zo dňa 11.9.2012 10:31

Veľmi dobrá reportáž.Vďaka za ukážku diania v Chabówke 🙂
Na OL 12-7 si pamatám veľmi dobre no netušil som že už ťahá na kilečko.Asi som moderátora na Katke veľmi nepočúval
Škoda tých „komparzistov“ mohli byť ústretovejší .
:byebye:

Reagovať

362.005 zo dňa 11.9.2012 16:53

Pekné, len ma zaskočila grafická úprava reportáže, páni redaktori!

Reagovať

Garin zo dňa 13.9.2012 12:58

Profesionálne spracovaná fotoreportáž po každej stránke, aj graficky. Vidno, že autor má dlhoročné skúsenosti zo spolupráce s odbornými železničnými časopismi. 🙂 Najviac si cením atmosféru, autorovi sa ju podarilo zachytiť vynikajúco.

Okrem toho ma potešilo Pali, naše, hoci krátke stretnutie v Chabówke.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *