Váš železničný magazín
Registrovať sa

AKO SA LOKOMOTÍVA U 47.002 NIELEN PO DEPE VOZILA… – II. časť

Reportáže 12.2.2008 23:00 Pavel Chomjak Zobrazené: 929

 V tejto druhej časti sa budem venovať presunu „macka“, čiže prešovskej U 47.002, na svoj nový pomník a jeho samotné osadenie… Neodmysliteľnou súčasťou tejto reportáže je aj bohatá fotogaléria.

30. januára ráno sa „Ú-čko“ znova dostalo pod holé nebo. Počas niekoľkodňového pobytu v opravovni bol na celom rušni vrátane pojazdu prevedený nový vonkajší náter, pod ktorým ale zmizli všetky nápisy a farebné doplnky. Tie budú neskôr doplnené na príslušné miesta priamo na pomníku. Chránené pred čiernou farbou ostali len tabuľky s číselným označením lokomotívy a rukoväť zámku dýmničných dverí. Manipulácia s vozňom prebehla na dve etapy, pretože v už takmer prázdnom depe sa nenachádzali žiadne záložné rušne. Na prestavenie vozňa z opravovne pred halu prevádzkového ošetrenia bola použitá lokomotíva 751 074, ktorá po doplnení paliva urýchlene odišla na manipulačný vlak.


Para U 47.002 v novom (akoby smútočnom) kabáte vyčkáva na príchod rušňa, ktorý ju dopraví z depa do železničnej stanice

Čakalo sa na lokomotívu 750 366, ktorá po príchode od vlaku ako jediná voľná mohla byť v tom čase použitá na prevoz „Ú-čka“ na stanicu. Mašiňak a FavoritPO túto vynútenú prestávku využili na zaistenie okien a dverí, aby sa zabránilo nežiadúcemu vstupu prípadným „nenechavcom“ na stanovište rušňovodiča. Po doplnení paliva pred ďalšou službou aj do „366-ky“ a jej spojení s vozňom sa bez zbytočných prieťahov začal presun na stanicu a ďalej do priestorov starého depa na tzv. zbrojnú koľaj, kde parnú mašinku privítala partia „silných mužov“ s pripraveným koľajovým žeriavom.


Prvý raz a zároveň aj naposledy: symbolická jazda pre U47.002 na hranicu prešovského depa


Posledné okamžiky pred odchodom z depa


Prvé metre pozoruhodného posunujúceho dielu po staničných koľajach


Žeriav s obsluhou sú už pripravení, ale pred začatím prác nezaškodí zdokumentovať prichádzajúcu lokomotívu na video

Po skúsenostiach so zdvíhaním „Ú-čka“ v depe šla robota pekne od ruky. Po upevnení lokomotívy na laná nasledovalo jej zdvihnutie a odtiahnutie plošinového vozňa z pracovného priestoru. Po čiastočnom spustení rušňa nižšie prebehlo jeho otočenie o 180 stupňov tak, aby komín smeroval na juh, ku Košiciam. Železniční fotografi tento čin dozaista ocenia, pretože po dlhom čase bude lokomotíva v priebehu dňa osvietená zo strany dýmnice postupne z oboch strán, čiže ako mnohí hovoria – v správnom postavení.


Východisková pozícia vozidiel pri novozriadenom podstavci pomníka


Inštalácia oceľových lán


Odsúvanie plošinového vozňa spod parničky a posledné okamžiky, keď bola orientovaná komínom na sever


Otočenie rušňa nebol žiadny problém


Usadenie na koľaj prebehlo hladko na prvý raz


Lokomotíva opäť usadená na koľaji, ale je ešte istená lanami žeriava


Aby mašinka z podstavca „náhodou neušla“, priložili sa ku krajným kolesám kovové kliny a privarili ku koľaji

Po dokončení všetkých činností spojených s presunom U 47.002 na nové miesto sa bolo potrebné postarať aj o techniku: odložiť laná a použité prípravky na svoje miesto a žeriav pripraviť na cestu domov do areálu Mechanizačného strediska v Spišskej Novej Vsi. Tak isto aj plošinový vozeň bol pred ďalším naložením uvedený do predpísaného stavu. Na záver akcie, ešte skôr, než sa prítomní rozišli za ďalšími povinnosťami, bola na pamiatku zhotovená spoločná fotografia.

Železničná stanica v Prešove má po dokončení peronizácie nástupíšť od 30. januára 2008 staronovú dominantu v podobe lokomotívneho pomníka. Staronovú preto, lebo rušeň U 47.002 je opäť situovaný pri koľajach starého depa a to iba niekoľko metrov od miesta, z ktorého bol v roku 1979 prevezený pri sťahovaní prevádzky do objektov v tom čase novopostaveného depa.


Vyberanie lán po definitívnom zaistení rušňa


Mašiňak a FavoritPO dávajú klanice a bočnice do správnej polohy


Úprava žeriavu do stavu umožňujúceho jeho prepravu


Spoločná fotografia pri lokomotíve U 47.002 po ukončení akcie


Osamotená na novom stanovišti v novom kabáte. Aký bude ďalší osud tejto parnej krásavice?

Súvisiaci článok:
AKO SA LOKOMOTÍVA U 47.002 NIE LEN PO DEPE VOZILA… – I. časť

Autor: Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: AKO SA LOKOMOTÍVA U 47.002 NIELEN PO DEPE VOZILA… – II. časť

palino8 zo dňa 13.2.2008 22:05

nevyznám sa tam: bude, resp. je ju vidieť zo stanice?

Reagovať

Palio zo dňa 14.2.2008 6:46

U 47.002 je umiestnená na plavečskom zhlaví a od nástupíšť je vzdialená približne 40 metrov. Nedá sa prehliadnúť, nič ju nezakrýva. :byebye:

Reagovať

Garin zo dňa 14.2.2008 8:21

Palio 😆 Krásna fotoreportáž. Blahoželám! 🙂 Vďaka patrí všetkým, ktorí sa o jej záchranu a premiestnenie zaslúžili.

Mašinka je odteraz ozdobou prešovskej stanice. Je fajn, že ste ju otočili smerom na juh, k slnku. Návštevníci, hlavne fotografi, zblízka i zďaleka to ocenia. :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *