Váš železničný portál
Registrovať sa

Aká bola Košická koľaj 2007?

Železničné modelárstvo 20.10.2007 14:20 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 2047

 Kto 13. októbra 2007 vstúpil do budovy Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach, tak sa stal svedkom jedinečnej modelárskej akcie, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Aká teda bola Košická koľaj 2007?

V priestoroch školy mohli návštevníci vidieť takmer všetko, čo ponúka súčasné železničné modelárstvo. Od modulového koľajiska po „klasické“ ovály, železničné stavby, funkčné modely digitálne aj s jednosmerným napájaním a výstavu súťažných modelov, síce v rôznych mierkach, ale všetky vysokej kvality. Samotná súťaž sa niesla v znamení deviatky, pretože sa konal už 29. ročník a usporiadateľom sa prihlásilo 29 modelárov s 59 modelmi. A že sa v jednotlivých kategóriách bolo na čo pozerať, posúďte aj Vy.


Počas konania tejto akcie bolo verejnosti sprístupnené aj koľajisko ŽMK pri SPŠD v Košiciach.

A majstrovská (hnacie vozidlá)

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí – takto by sa dalo charakterizovať hodnotenie modelov v tejto kategórii. Už pri letmom zhliadnutí modelov od majstrov železničného modelárstva P. Füleho a I. Šefčíka bolo jasné, že táto kategória bude veľmi vyrovnaná a rozhodcovia sa pri vynesení verdiktov riadne zapotia, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Pretože aj ostatné modely boli spracované na veľmi vysokej úrovni, adeptov na prvé miesto bolo hneď niekoľko. Prekvapivým, no zaslúženým víťazom sa stal I. Jandík s modelom „Papagája“ 477.047. Na druhom mieste skončil I. Šefčík s modelom „Peršinga“ 163 050-8 a tretie miesto obsadil P. Füle so 754 053-7. Smolu mal M. Sýkora s modelom 151 004-9, s ktorým skončil na 4. mieste, pričom od bronzovej priečky ho delil len jeden hlas verejnosti v hodnotení Model sympatia.


Víťazný model „Papagáj“ 477.047 I. Jandíka prvý zprava.

A amatérska (hnacie vozidlá)

Dalo by sa povedať, že táto kategória bola najväčším sklamaním akcie. Nie však kvalitou modelov, ale nezáujmom modelárov, pre ktorých bola vytvorená. Internetové diskusné chaty a fóra sú plné odborných rád a nekompromisnou kritikou od modelárov, ktorí sú viac známejší pod rôznymi nickmi ako osobne. Preto sa dalo očakávať, že aj oni ukážu svoje umenie a vďaka nim bude táto kategória „praskať vo švíkoch“. Nestalo sa a totálne fiasko tejto kategórie zažehnali modelári z domáceho klubu, ktorí si zároveň rozdelili víťazné ceny. Prvé miesto s prehľadom získal M. Horváth s modelom 754 054-5, na druhom skončil D. Štibel so svojou 721 a tretie miesto obsadil M. Jurík s rosničkou T334.

B majstrovská (vozne)

V tejto kategórii dominoval P. Füle, ktorý získal víťazné „double“. Jeho dva modely nákladných vozňov Eaos a Rges v mierke O boli neprehliadnuteľné, čo ocenili aj rozhodcovia najvyšším hodnotením. Podľa pravidiel súťaže však mohol získať len jednu vecnú cenu, a to za víťazný model Eaos. Druhé miesto preto pripadlo R. Andrášikovi za model služobného vozňa Dd 6-4242, tretie miesto získal R. Halfar s osobným vozňom Ci ČSD.


Modely P. Füleho Eaos a Rges, za ktoré získal víťazné „double“

B amatérska (vozne)

Ak si ktosi myslel, že táto kategória nebude zaujímavá, mýlil sa. Všetkým však „vypálil rybník“ F. Šováry, ktorý do súťaže nasadil model služobného vozňa D/u 840 v netradičnej mierke Im a, samozrejme, jednoznačne vyhral. Druhé miesto obsadil M. Michler s osobným vozňom Cl ČSD a tretie miesto patrilo P. Šoltýsovi za nákladný vozeň Vsa s nákladom koksu.


Víťazný model F. Šováryho D/u 840 z Detskej železnice v košickom Čermeli

C (stavby)

Kategória, v ktorej mohla verejnosť vidieť, že železničné modelárstvo nie sú len modely rušňov a vozňov ale aj rôzne budovy a krajinné výseky vo forme diorám. A s jednou takou zvíťazil aj A. Okša, ktorý v mierke N detailne spracoval ŽST Podbrezová. Druhé miesto zaujal L. Milkovič svojím výsekom krajiny s vlastnoručne zhotoveným svetelným vchodovým návestidlom, tretie miesto patrilo R. Linkovi za modul s rodinným domom pri trati.

A. Okša víťaznú diorámu ŽST Podbrezová prepracoval do detailov

E (makety hnacích vozidiel)

Ak by táto kategória nebola podľa pôvodného plánu vypísaná, neboli by ocenení za svoju námahu a zručnosť modelári, ktorí sa na svojich maketách riadne „vyhrali“. Prvé miesto získala domácim Košičanom dobre známa „Katka“ – model parného úzkorozchodného rušňa U36 003 v mierke Im, ktorý postavil F. Šováry. Tesne za ním skončila mašinka 744 728-7 dvojice modelárov P. Füle a B. Bílik a cenu za tretie miesto si odniesol V. Lattacher za motorový vozeň M131.1.


Malá Katka od F. Šováryho zaujala aj rozhodcov, preto získala 1. miesto v kategórii E (makety)

Model sympatia

Hodnotenie v tejto kategórii bolo veľmi špecifické a výnimočné. Zúčastnili sa jej všetky súťažné modely a o poradí rozhodovali výlučne hlasy návštevníkov akcie. Tí si nielen pasívne obzerali vystavené modely, ale sami sa na chvíľu stali rozhodcami a prostredníctvom hlasovacieho lístka si určili svoje „naj“ modely. Pretože hlasovacie lístky boli zlosovateľné, niektorí šťastlivci sa mohli potešiť aj z vylosovanej vecnej ceny v podobe propagačných a upomienkových predmetov. Hlasy sa potom jednoducho spočítali a model s najväčším počtom hlasov získal prestížnu cenu Model sympatia. Keďže názory sú rôzne a verejnosť sa nestotožnila s rozhodnutím porotcov, najkrajším modelom súťaže, podľa verejnosti, sa stal model vozňa na prepravu áut Lekgss v mierke HO, ktorý vytvoril I. Šefčík.


Najkrajší model podľa hlasovania verejnosti. Model vozňa Lekgss I. Šefčíka získal cenu Model sympatia.

…záverom

Či sa akcia vydarila, musia posúdiť návštevníci a účastníci akcie. Poďakovanie patrí všetkým osobám a firmám, ktorí túto akciu podporili. Veľká vďaka patrí modelárom, ktorí prišli na akciu až zo stredného a západného Slovenska a svojimi modelmi podporili organizátorov v propagácii železničného modelárstva. Váži sa aj ochota P. Füleho a I. Šefčíka, ktorí napriek hlasom neprajníkov o komerčnej výrobe modelov na biznis, doniesli na akciu niekoľko vysokokvalitných a prepracovaných modelov. Poďakovanie však patrí všetkým, ktorí na akciu došli a „pod pazuchou“ priniesli aspoň jeden model. Hoci nič nevyhrali, pochopili však, že keby sa na akciu prišli všetci „len“ pozrieť, tak by sa vlastne nebolo na čo pozerať. A možno nabudúce privítame aj modelárov, ktorí sa pri organizovaní vlastných modelárskych akcií už niekoľko rokov spoliehajú na účasť modelárov z východu republiky. No kedy bude ďalšie „nabudúce“, zatiaľ nikto nevie.
Po kliknutí na fotografiu sa Vám zobrazí FOTOGALÉRIA k článku.
Kompletné výsledky všetkých súťažných kategórií si môžete stiahnuť TU.

Súvisiace články:
ŽMK pri SPŠD v Košiciach
Pozvánka na Košickú koľaj 2007

Text: Ing. Martin BALKOVSKÝ
Foto: Michal REPKO, Peter ŠOLTÝS, Ladislav MILKOVIČ, Jaroslav PIETRIK
Spracoval: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Aká bola Košická koľaj 2007?

gorgy zo dňa 1.11.2007 22:21

Škoda že som nemohol prísť:-(

Reagovať

Mr.Kill zo dňa 3.12.2008 13:37

poviem vam to by som chcel mat doma

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *