Váš železničný magazín
Registrovať sa

ZSSK si prenajíma Vectrony lacnejšie a výhodnejšie ako České dráhy

Tlačové správy 27.11.2017 18:00 administrator Zobrazené: 2431

Poslanci OĽaNO-NOVA sa opäť mýlia. Potom, ako nesprávne odhadli cenu obstarania lôžkových vozňov, veľmi zle spočítali aj náklady na obstaranie rušňov, ich údržbu a ďalšie náklady spojené s nevyhnutnými zálohami.

Podľa informácií OĽaNO-NOVA vyhlásila ZSSK súťaž na prenájom rušňov, ktorá je nevýhodná aj v porovnaní s Českou republikou. České dráhy však obstarávali prenájom 10 ks rušňov Vectron, s pôvodnou odhadovanou hodnotou zákazky 48 miliónov eur, no finálne bola zákazka ukončená s dodávateľom European Locomotive Leasing (ELL), za výslednú hodnotu 60 mil. eur.
(http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/drahy-podepsaly-smlouvu-na-vectrony-cena-oproti-ocekavanimvzrostla-1333701). Veľký rozdiel je však aj v zmluvných podmienkach, kde je česká strana viac limitovaná pri nájazde rušeň/deň, no ZSSK mala v podmienkach až 1 000 km/rušeň/deň. ZSSK má na svojej strane aj výluky z platieb, kedy napr. pri plánovanej údržbe, ktorá trvá viac ako 25 dní nemusí platiť žiadny nájom.

Dôležité je však porovnanie prenájmu s kúpou: naši dnešní kritici sa mýlia najviac v odhade ceny údržby, tá pri cene 0,80 eura na kilometer (konzervatívny interval odhadu ZSSK podložený reálnymi údajmi z účtovných systémov, v západnej Európe je to 1,2 eura) a predpokladanom priebehu rušňov 1000 km/deň môže tvoriť spolu za desať rokov až 29,2 milióna eura. Táto podstatná suma v ich výpočtoch chýba a zásadným spôsobom mení optiku veci: z vysúťaženej sumy 58,7 mil. môže tvoriť údržba až polovicu nákladov (!), tie samozrejme tým pádom patria do úspory ZSSK.

Prečo je v teda tomto prípade prenájom výhodnejší ako kúpa:

 1. Riziko nákladov na údržbu – tie bez zaškolenia opravárov a úprav opravovní (cca 0,5 mil. eura), môžu za desať rokov tvoriť až 29,2 milióna eura – ostáva na prenajímateľovi.
 2. Rušne nasadzované na medzinárodné a diaľkové trate nie je možné financovať z eurofondov, preto ZSSK musí spôsob financovania optimalizovať na jej možnosti a možnosti štátu.
 3. Bežná záruka pri novom rušni predstavuje 2 roky, no prenájom ZSSK umožňuje pri poruchách a nehodách s opravou dlhšou ako 25 dní neplatiť „nájomné“ vôbec, resp. je prenajímateľ musí okamžite ponúknuť náhradný rušeň.
 4. Ak by ZSSK rušne kupovala, musela by kúpiť, pre zabezpečenie rovnakých výkonov, 12 kusov, keďže dopravca musí vždy zabezpečiť dostatočnú zálohu vozidiel. Pri prenájme toto riziko prechádza na prenajímateľa. Započítanie dvoch ks navyše by celú logiku kalkulácie OĽaNO postavilo „ad absurdum“.

Prečo potrebuje ZSSK nové rušne:

 1. Technický park ZSSK je zastaraný a poruchy HKV tvoria, popri výlukách vyplývajúcich z rekonštrukcie a opráv infraštruktúry, tretí najčastejší dôvod popri mimoriadnych udalostiach (nehody) meškaní vlakov.
 2. Od decembra je zrekonštruovaná trať BA – ZA, aj vďaka novým rušňom budú rýchliky v Žiline o 15 minút skôr, navyše bude aj vďaka nim od nového GVD zahustený takt medzi Bratislavou a Žilinou.
 3. Priemerný vek HKV v ZSSK je 21 rokov (vrátane moderných dieselových a elektrických jednotiek, ktoré spadajú pod HKV).
 4. Zahraniční partneri ZSSK dlhodobo požadujú od ZSSK nasadzovanie modernejších rušňov.
 5. Príprava na frekventovanejšiu prepravu na rýchlych tratiach BA-ZA (už v tomto GVD), BA – Praha a po elektrifikácii aj BA – Viedeň.
 6. Nové Vectrony otvárajú možnosť jazdiť v zahraničí (Poľsko, Rakúsko) rýchlosťou 200 km/h, do troch – štyroch rokov by mala byť sprevádzkovaná „dvestovka“ aj na jednej z kľúčových tratí Bratislava – Praha

A ešte dva podstatné „omyly“/zavádzania poslancov OĽANO:

 1. Víťazom súťaže je spoločnosť vlastnená renomovanou skupinou Erste Group, založená bola súťažiacim ako „Special Purpose Vehicle“ – táto skutočnosť bola široko medializovaná, nie je možné, aby to poslanci nevedeli.
 2. České Cargo nekupovalo rovnaký rušeň – napríklad ich rušeň je stavaný len na 160 km/hodinu, Vectrony ZSSK budú môcť jazdiť 200 km/h.

Dodanie rušňov pri objednávke by bola 1,5 až 2 roky, čo narúša princípy nastavenej stratégie dopravnej obslužnosti, rastu počtu cestujúcich, rýchlosti a kvality cestovania, na ktorých je postavené celkové zlepšovanie efektivity ZSSK ako celku.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

8 komentárov k: ZSSK si prenajíma Vectrony lacnejšie a výhodnejšie ako České dráhy

Doris D. zo dňa 28.11.2017 18:42

Vectrony ZSSK budu moc jazdit az 200km/h, ale nebudu mat kde, teda aspon na SK.
A aj tak stale nepochopim, ze ci je ozaj tak vyohodne si tie rusne prenajat ako ich radsej 10 rokov splacat a potom by boli majetkom statu…..

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 29.11.2017 20:51

V dnešnej dobe veľa ľudí nechápe princíp operatívneho leasingu. Spočítaj si len-a je to aj v článku napísané, koľko by museli zaplatiť za údržbu tých mašín a podobne. Takto je celé ťažisko na prenajímateľovi. Po 10 rokoch ich buď odkúpia za zostatkovú hodnotu-stále tam máš mínus náklady na údržbu za 10 rokov alebo ich vrátia a objednajú nové. Prečo asi toľko spoločností v dnešnej dobe funguje pri služobných autách na operatívny leasing? Lebo je to výhodné, menej starostí a menšie náklady. A to si ešte pripočítaj, koľko by bol úrok pri takom úvere. Keď si dáme 60 mega a máš dajme tomu 5% ročne tak to vychádza 3mil. na rok, samozrejme sa to každým rokom znižuje o to, ako klesá istina, ale úrok by bol cca oko 10-12 milionov. Takže by bolo 60 mega za loko, 10-12 mega za úroky a 29 mega(uvádzajú vo svojom vyhlásení) za údržbu. Suma sumáru za loko by dali cca 90 miliónov. Samozrejme odhadom. A na záver. Cena jednoho Vectronu je cca okolo 4mil. €. Po 10 rokoch bude zostatková hodnota niekde okolo 1,5 miliona. 1,5×10=15 milionov. 60 milionov + 15 milionov=75 milionov. Úspora oproti nákupu v hodnote 90 milionov = 15 milionov.

Reagovať

Miloš zo dňa 30.11.2017 0:18

Ale problém je ten že ZSSK po desiatich rokoch tie rušne neodkúpi ale prenajme si tie isté rušne na ďalších 10 rokov za ďalších 60 mio ak nie uz 70 😉

Reagovať

Igor B zo dňa 30.11.2017 10:20

Čo bude o desať rokov nevie ani veštecká guľa. Ak je operatívny lízing nastavený dobre, je pre podnikateľa výhodnejší ako vlastníctvo (a nemusí ísť výlučne o finančnú stránku veci). Pre fyzické osoby je stále menej výhodný a navyše v našich hlavách je stále zafixované, že dobré je len to, čo vlastním. Všetko je o nastavených podmienkach.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 30.11.2017 10:49

Dovolím si tvrdiť, že aj pre bežného človeka je to výhodné. Napríklad aj u nás sa už rozmáha operatívny leasing pre fyzické osoby- Škoda bez starostí. Platíš si auto, po dvoch rokoch ho vrátiš a berieš nové. Žiadna akontácia, iba prenájom. Síce ti auto neostáva ale máš každé dva roky nové a meníš len olej, nemusíš riešiť servis. V krajinách ako UK a podobne je táto forma obstarávania vecí už dlhodobo rozšírená, len u nás stále ľudia si myslia, že keď to vlastnia sa im to oplatí. Ale nie vždy je to tak.

Mates Pleško zo dňa 30.11.2017 10:50

To určite nie. Nikto nie je taký hlúpy, aby si 10 ročné lokomotívy prenajal za to isté, ako si ich prenajal ako nové. Väčšinou po operatívnom leasingu idú veci do odpredaja, takže skôr to odkúpia, budú mať na to prednostné právo.

Reagovať

Miloš zo dňa 30.11.2017 23:15

No ono je to logické že by ich mali odkúpiť. Lenže to by sme nemohli byť na skorumpovanom slovensku kde si šéfovia železničných spoločností zabúdajú na pumpách ruksaky s 300 tisícami eur!

Peter zo dňa 1.12.2017 22:18

Presne tak. Keby sme tu nemali vlastnú zlodejskú korupciu, mali by sme sa práve tak, ako sa majú Nemci a Rakušania.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *