Váš železničný portál
Registrovať sa

Ženská revolúcia na železnici

Tlačové správy 19.1.2007 11:50 Peter Zobrazené: 1157

 Genderovou revolúciou na ruských železniciach sa nazýva nové opatrenie, ktoré má zabrániť častým incidentom vo vlakoch, predovšetkým obťažovaniu žien.

Od pondelka si môžu cestujúci vybrať, či pôjdu do často niekoľko dní vzdialeného cieľa v spoločnosti osôb opačného alebo výhradne rovnakého pohlavia.

Konečne sa v ruských vla­koch objavilo kupé len pre ženy alebo len pre mužov. Zmiešané kupé zrušené nie sú, a tak milovníkom dobrodružstiev i naďalej poskytuje možnosť zoznámenia či aspoň vášnivej noci. Tí, ktorí o podobné dobrodružstvá nestoja, si teraz môžu vydýchnuť.

Počas bývalého režimu v Sovietskom zväze by sa nikto ani neodvážil uvažovať o niečom takom imperialisticky noblesnom, ako je oddelenie mužov a žien vo vlakoch. Kupé obvykle so štyrmi lôžkami sa zaplňovali bez ohľadu na pohlavie či dokonca želanie klienta, ale tak, ako sa predajcom zachcelo. A tak s často stávalo, že žena musela prežiť noc v uličke či sa zložito a dramaticky menili miesta, niekedy i za nemalý úplatok. Na cestách trvajúcich až niekoľko dní bola konzumácia alkoholu takmer zákonom a vzhľadom na nedo­statok inej zábavy sa „víno, ženy a spev“ stávali jediným možným rozptýlením.

Až 15 rokov po páde totality sa monopolní prepravcovia ruskej železnice rozhodli tradíciu narušiť. Zatiaľ si ženy môžu od mužov odpočinúť len na vybraných tratiach, ako je Moskva – Petro­hrad, Moskva – Rostov na Done či Moskva – Brjansk a niekoľko ďalších spojov. Svoj úmysel stráviť cestu len v spoločnosti dám musia pri okienku, kde si kupujú lístok, zreteľne nahlásiť. Ak dostanú lístok s veľkým ruským písmenom Ž, majú vyhrané. Nijaký doplatok za komfort od nich nikto nežiada. Muži budú mať na lístku písmeno M a tí, ktorí sa chcú pobaviť, si kúpia lístok s písmenom S a rovnako ako za starých časov prídu najskôr do cieľa unavení, s hlavou ťažkou, ale najskôr bohatší o niekoľko zážitkov.

Zdroj : Sme

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Ženská revolúcia na železnici

swingo zo dňa 20.1.2007 15:02

Zaujímavé riešenie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *