Váš železničný portál
Registrovať sa

Žehličkou na Noc múzeí zo Zvolena do Banskej Bystrice

AktualityFotoreportážeHistóriaReportáže 16.5.2022 8:50 Altsohler Zobrazené: 1788

V sobotu, 14. mája 2022 prebiehalo na Slovensku podujatie „Noc múzeí a galérií“. Vo Zvolenskej kotline sú jeho tradičnou súčasťou jazdy zvláštneho vlaku medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Vlak s historickými vozňami zabezpečujú členovia Klubu historickej techniky pri RD Zvolen, stručne KHT. Viac o akcii sa dočítate na ich webovej stránke.

Tohto roku boli vypravené dva páry vlakov, označené ako Os 30536, 30537, 30538 a 30539 MDC. Vlaky vychádzali zo žst. Zvolen os. stanica s obratmi v Banskej Bystrici. Na čele vlaku sa objavil novší prírastok KHT, elektrický rušeň 210.007, tzv. „žehlička“. Súpravu tvorilo 5 dvojosých vozňov – 3 osobné Ci, jeden služobný Dd6 a jeden krytý nákladný Z na prepravu bicyklov. Všetky vozne sa podarilo v priebehu rokov postupne obliecť do slušivých náterov, niektoré aj precízne zrekonštruovať. Storočné vozne v zelenej alpskej a červenohnedej farbe vytvorili so žiarivo modrou žehličkou súpravu síce historicky neautentickú, ale veľmi fotogenickú. Nakoniec, veď aj žehličke už ťahá na päťdesiatku…

Jazdy vlakov som sledoval a niekoľkými fotkami ich priblížim aj čitateľom Railpage.

Sunutie súpravy k 1. nástupišťu

Zvolen: Súprava historických vozňov je tlačená rušňom 210.007 k 1. nástupišťu zvolenskej stanice, na 12. koľaj.

Pristavený Os 30536 MDC

Vlak Os 30536 MDC je pripravený k odchodu zo Zvolena do Banskej Bystrice

 Os 30536 vchádza do žst. B. Bystrica

Vlak je v cieli svojej prvej cesty, práve prešiel po moste cez Hron a vchádza do bystrickej stanice.

Vlak Os 30537 v B. Bystrici

Banská Bystrica: Po obehnutí súpravy je vlak so žehličkou 210.007 v čele pripravený na spiatočnú cestu do Zvolena už ako Os 30537.

Návrat Os 30537 do žst. Zvolen os. st.

Zvolen: Os 30537 pri návrate z Banskej Bystrice vchádza do zvolenskej stanice.

Čelo rušňa 210.007

Detail čelníka rušňa 210.007

Výrobný štítok HKV

Výrobný štítok rušňa prezrádza, že o rok oslávi okrúhle jubileum. Dúfajme, že bez poruchy…

Vozeň Ci 4-2093

Historický vagón Ci. V týchto vozňoch som cestoval ako chlapec ku starej mame a dokázal som na otvorenej plošine prestáť celú dvojhodinovú cestu…

Označenie vlaku

Obnovený náter vozňa Ci aj s dobovými nápismi a označením vlaku.

210.007 obieha súpravu

Hneď po výstupe cestujúcich elektrický rušeň svižne obehol súpravu, čím sa konečne vystavil správnemu násvitu… Dojem z fotky kazí tabuľa ZVOLEN na peróne, nepodarene osadená tesne za stožiar svietidla. Niekedy akoby pravá ruka nevedela, čo robí ľavá.

Žehlička na zhlaví žst. Zvolen os. st.

Žehlička sa zastavila na východnom zhlaví stanice a pomaly sa rozbieha, aby pristúpila k svojej súprave. Vďaka teleobjektívu sa mi naskytol zaujímavý čelný pohľad.

Rušeň po prestavení

Vlak je kompletný a správne otočený pre opakovanú jazdu, odstavený za  nástupište pred starú poštu – a vlaková čata sa môže konečne pokojne naobedovať.

Žehlička a retro Ťapka

Spoločná fotografia žehličky a ťapky – staničnej zálohy T 458.1060 je trochu symbolická. Žehlička 210.007 slúžila pre odchodom do Carga práve na zvolenskej stanici ako 7. záloha. O retro tabuľke ťapky (hektora) s Kryšpínovým značením som písal v zime.

Os 30538 prichádza k z. Zvolen mesto

Na večernú cestu do B. Bystrice šiel vlak už ako Os 30538. Na fotografii práve prichádza k zastávke Zvolen mesto.

Odchod zo z. Zvolen mesto

Na zastávke mesto nastúpilo najviac cestujúcich, veľa detí. Záujem ma samotného dosť prekvapil, príchod do Bystrice bol až o siedmej večer, s návratom až po deviatej večer… Okrem pekného počasia zohrala iste úlohu aj tradícia a dobrá propagácia.

 

Dokonca aj táboriaci bezdomovci pri trati vedeli, že je noc múzeí… Takže dovidenia nabudúce!

Na záver patrí poďakovanie všetkým,  ktorí sa o túto nevšednú jazdu pričinili a venovali nám všetkým nezabudnuteľný zážitok.

Fotografie: © Peter Sládek

 

 

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *