Váš železničný portál
Registrovať sa

Vlaky mezi Ostružnou a Opolí jezdí poloprázdné

Česká republika 16.1.2008 12:20 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 740

 Jen o něco déle než rok jezdí turistické česko-polské spěšné vlaky mezi Ostružnou na Jesenicku a polskou Opolí, uvažuje se ale o jejich zrušení. Lidé z obou stran hranice totiž o ně nemají zájem. Téměř nikdo vlaky necestuje. Euforie z prosince 2006, kdy byla po téměř šedesáti letech otevřena hranice pro vlakovou dopravu, je tak pryč nečekaně brzy.

České dráhy a starostové z Jesenicka jednali s polskou železnicí a tamními starosty, jak situaci řešit. „Vlaky měly povzbudit cestovní ruch, ale bohužel se to nepodařilo. Bavili jsme se i o případném zrušení těchto vlaků a možnostech, jak tento stav zlepšit,“ uvedl po jednání starosta Jeseníku Petr Procházka.

Starostové z Jesenicka vidí jednu z příčin nezájmu v tom, že pro polské dráhy jsou spěšné vlaky Opole-Ostružná nechtěným dítětem. „Když tento vlak jede sto třicet kilometrů čtyři hodiny, odradí už předem každého,“ řekl starosta Mikulovic na Jesenicku Ivan Dost. Vlak zastavuje mnohokrát zbytečně na polském území, v Glucholazech se musí měnit lokomotiva. „Polské dráhy dávají před těmito spěšnými vlaky přednost i tomu nejméně důležitému osobnímu vlaku. Potom celý projekt ztrácí smysl,“ míní Dost.

Lidé tak do Jeseníků jezdí jen z Glucholaz, kde už nemusí čekat na výměnu lokomotivy. I tak jich jezdí málo, protože nádraží je několik kilometrů od centra. „Vlaky mají kapacitu 160 míst k sezení, ale cestuje jimi v průměru jen deset lidí na jeden spoj, což je velmi málo,“ přiznal náměstek Českých drah Olomouc Petr Holánek, který se jednání s Poláky rovněž zúčastnil.

I tak o zrušení turistických vlaků podle něj samy České dráhy zatím neuvažují. Nevyužité železniční spoje ale vadí Olomouckému kraji, který je dotuje čtyřmi miliony korun stejně jako Opolské vojvodství na druhé straně. „Mysleli jsme, že se to zlepší, ale zájem se nezvyšuje. Nabízí se otázka, zda pokračovat, když lidé vlaky nevyužívají. Dotovat takovou dopravu nemá smysl,“ řekl krajský radní Petr Polášek, který zodpovídá za dopravu.

Nejvíc se účastníci jednání bavili o možnosti zrušit vlaky a nahradit je pomocí českých vlaků jezdících mezi Jeseníkem a Krnovem, které dráhy vypravují šestkrát denně. Vlaky na základě česko-polské dohody mohou projíždět přes Glucholazy. „Když k některým z těchto vlaků polské železnice zajistí přípoj mezi Nysou a Glucholazy, mohly by sloužit i pro turisty,“ vysvětlil Holánek. Dodal, že zájem lidí z Glucholaz zvýší také obnova zrušené zastávky nedaleko městského centra. „Polská strana je připravena zastávku zprovoznit. Lidé potom nebudou muset jezdit nebo chodit až daleko za město a jejich zájem o vlak se může zvýšit,“ je přesvědčený Holánek. Kraj s navrhovanou variantou souhlasí. „Ušetřili bychom čtyři miliony korun a v podstatě by nedošlo ke zhoršení vlakové dopravy přes hranici,“ uvedl krajský radní Polášek. Podobně vidí navrhovanou změnu i starostové. „Tohle je řešení. Nemá valný smysl pokračovat v něčem, co se neosvědčilo,“ míní jesenický starosta Petr Procházka. „Ten návrh je rozumný a myslím si, že i schůdný,“ přidal starosta Glucholaz Edward Szupryczyňski. Zatím není jasné, kdy budou nevyužívané vlaky zrušeny. Pravděpodobně ale až se změnou jízdního řádu v prosinci.

Zdroj: MF Dnes

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Vlaky mezi Ostružnou a Opolí jezdí poloprázdné

sallynko zo dňa 16.1.2008 17:40

To je skoda lebo je to velmi pekna trat 🙁

Reagovať

strnda zo dňa 16.1.2008 19:16

Ano, trať je to pěkná, ale proč to platit, když to nevynáší….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *