Váš železničný portál
Registrovať sa

Vlak Slovenská strela je pro spojení Bratislavy a Prahy i po 80 letech pojmem

Česká republikaNajobľúbenejšie článkySlovensko 12.8.2016 15:12 administrator Zobrazené: 4999

Komfortní klimatizované soupravy, stokilometrová cestovní rychlost při maximu 160 km/h, po celý den pravidelný interval 2 hodiny, řada doplňkových služeb, to je současná podoba expresního spojení Bratislavy a Prahy provozovaného v kooperaci národních dopravců. Expresní spojení obou metropolí letos slaví 80 let. V roce 1936 je poprvé spojil právě velmi rychlý expresní vlak Slovenská strela. České dráhy a Železničná společnosť Slovensko si toto jubileum připomínají neobvyklým výročním designem expresní lokomotivy řady 380, kterou dnes slavnostně pokřtili.

380 013

„Slovenská strela je mezi železničáři legendou, ať již jde o unikátní technické dílo v podobě motorového vozu řady M 290.0 dodnes zachovaného v kopřivnickém muzeu, nebo expresní spojení Bratislavy a Prahy, které dnes slaví 80. výročí. Proto si určitě zaslouží důstojné připomenutí tohoto jubilea. Výroční polep naší v současnosti nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy, která navíc jezdí na trati mezi Bratislavou a Prahou, je určitě vhodnou formou oslavy kulatého výročí,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek.

380 013

„Slovenská strela je i přes své osmdesátileté jubileum pro železničáře na Slovensku i v Čechách stále velmi významný symbol rychlosti, komfortu a vyspělosti obou našich zemí. O jeho síle vypovídá i fakt, že vlak s tímto pojmenováním jezdí navzdory politickým, společenským nebo ekonomickým změnám tak dlouho a také dnes nabízí nejlepší spojení obou metropolí. Těší nás, že si ho můžeme touto netradiční formou, výročním polepem jedné z lokomotiv na této lince, připomenout s našimi českými kolegy,“ uvedl Filip Hlubocký, předseda představenstva a generální ředitel Železničnej spoločnosti Slovensko.

380 013-3

Současné expresní spojení mezi Bratislavou a Prahou provozují ve společné kooperaci oba národní dopravci – České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko. Vlaky, které pokračují do Maďarska a Německa pak mají další partnery v příslušné zemi ve společnostech MÁV-START a DB.

Všechny spoje dnes nabízejí klimatizované soupravy sestavené z nových nebo modernizovaných osobních vozů. Cestující v nich mají k dispozici elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky. Ve vlacích jsou zařazeny také restaurační vozy a v 1. třídě je zajištěna kompletní nabídka jídel a nápojů z restauračního vozu servírovaná přímo na místo cestujících. Vozy 2. třídy obsluhuje minibar s drobným občerstvením. Ve spojích jsou zařazeny také vagóny přizpůsobené pro vozíčkáře s bezbariérovým WC, vyhrazená místa pro cestující s dětmi nebo místa pro uložení jízdních kol. Postupně je do vlaků instalováno také Wi-Fi připojení k internetu a dojde k dalšímu zkvalitnění vozového parku.

Cestovní doba expresů mezi oběma metropolemi je v současnosti 3 hodiny a 58 minut a spoje jezdí v pravidelném dvouhodinovém intervalu. Cena jízdenek z Prahy do Bratislavy je od 414 Kč a z Brna do Bratislavy od 193 Kč.

Společné fotoSpolečné foto

„Všechny vlaky EuroCity mezi Bratislavou a Prahou nabízejí vysoký komfort a řadu doplňkových služeb. Ale Slovenská strela je mezi nimi i dnes výjimečná. Nasazujeme na ní modernizovanou soupravu vozů, kterou jinak využíváme na lince Praha – Berlín – Hamburk. Cestující v ní budou mít navíc k dispozici například vlakový portál s informacemi a zábavou. Připravujeme také modernizaci ostatních vlaků na této lince. Letos jsme na ně nasadili zmodernizované osobní vozy 2. třídy a vypsali jsme výběrové řízení na nákup 50 zbrusu nových komfortních expresních vozů na rychlost 200 km/h, které chceme v budoucnosti nasadit právě na spojení mezi Bratislavou a Prahou,“ uvedl člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

„Chtěli bychom také pokračovat ve zrychlování spojení obou metropolí,“ řekl Karol Martinček, člen představenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, který má v gesci řízení úseku obchodu, a připomněl diskutované projekty na koridorech: „Oba národní správci infrastruktury připravují modernizaci dalších úseků koridoru Bratislava – Praha. Češi chtějí zmodernizovat úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, u nás na Slovensku se hovoří o modernizaci tratě od česko-slovenské státní hranice do Bratislavy na 200 km/h. Po dokončení všech těchto projektů by se mohla cesta Bratislava – Praha zkrátit přibližně o dalšíc h 15 až 20 minut,“ doplnil ke společnému projektu Karol Martinček.

380 013-3

Skutečnou revoluci pro spojení Bratislavy a Prahy by pak představovala realizace vysokorychlostní tratě Brno – Praha, o které se v České republice začíná diskutovat. Cesta rychlovlakem mezi oběma metropolemi by pak trvala jen dvě hodiny.

 

Zdroj: ČD

Foto: Jiří Řechka

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *