Váš železničný portál
Registrovať sa

V Tisovci začne opäť premávať vláčik

Slovensko 26.4.2006 9:20 Juraj Streber Zobrazené: 1053

Primátor Tisovca Peter Mináč: Vláčik na ojedinelej ozubnicovej železnici medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou začne opäť premávať 9. júna v rámci osláv Dní mesta. „Vláčik bude potom jazdiť na základe objednávok od júna do septembra,“ uviedol primátor. K dispozícii bude najmä pre školské zájazdy a turistov, so zastávkou na Zbojskej a s výletom do prírody.

Prvú historickú jazdu pre priaznivcov obnovy prevádzky tejto ojedinelej železnice zorganizovalo mesto Tisovec a OZ Zubačka vlani v novembri. Trať z Tisovca do Pohronskej Polhory je dlhá 12 kilometrov, má prevýšenie 51 promile a prvé vlaky na nej jazdili už koncom 19. storočia.

Jej ozubnicový systém sa už v takejto podobe nikde inde nenachádza. Parným lokomotívam pomáhal na ceste ešte v 60. rokoch uplynulého storočia, keď tadiaľto prevážali rudu do železiarne v Podbrezovej. Uplynulé desaťročia však znamenali postupný úpadok a následne i zrušenie trate.

Ozubnicový systém železníc, vybudovaný ešte za monarchie, existuje len na štyroch miestach Európy. Prvú postavili v Rakúsku, druhú o niečo neskôr v Tisovci. Treťou v poradí bola ozubnica v českom Tanvalde a posledná v Subcetate. Niektoré z nich sú už ale technicky neobnoviteľné.

Zdroj: Pravda

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *