Váš železničný portál
Registrovať sa

Trať pri Uľanke má nové zabezpečovacie zariadenia

Tlačové správy 12.9.2019 10:09 Peter Dirga Zobrazené: 1545

Na konci augusta boli do predčasného užívania úspešne odovzdané nové zabezpečovacie zariadenia na úseku železničnej trate Banská Bystrica – Dolná Štubňa. ŽSR aktivovali staničné zabezpečovacie zariadenie v stanici Uľanka a Kostiviarska a tiež traťové zabezpečovacie zariadenie medzi týmito stanicami a v úseku Uľanka – Harmanec Jaskyňa.

Taktiež bolo úspešne aktivované diaľkové ovládanie zabezpečovacieho zariadenia v úseku Banská Bystrica – Uľanka, vrátane nákladiska Dolný Harmanec.

Zároveň došlo k úspešnej úprave traťového zabezpečovacieho zariadenia v stanici Banská Bystrica a medzi stanicami Banská Bystrica a Kostiviarska.

Momentálne finišujú posledné dokončovacie práce na stavbe tak, aby mohli byť zariadenia v najbližších týždňoch odovzdané do trvalého užívania. Súčasťou stavby je aj vybudovanie elektrického ohrevu výhybiek a vonkajšieho osvetlenia vrátane diaľkového ovládania. Novinky výrazne prispejú k bezpečnosti dopravy na daných úsekoch. Už na jar tohto roka pritom došlo zo strany manažéra infraštruktúry k obnove štyroch výhybiek v tejto oblasti.

Železničná stanica Uľanka leží na trati Banská Bystrica – Dolná Štubňa. Ide o náročnú horskú trať, ktorá prekonáva horský masív medzi Banskou Bystricou a Turčianskou kotlinou. Dĺžka trate je viac ako 40 km a z toho takmer 13 km vedie cez celkom 22 železničných tunelov. Železničný zvršok na trati bol obnovený v 90. rokoch minulého storočia, s výnimkou výhybiek v niektorých železničných staniciach. Najhoršia situácia v technickom stave výhybiek bola na vrútockom zhlaví v železničnej stanici Uľanka. Obnova výhybiek však bola podmienená aj komplexnou rekonštrukciou dožitého elektromechanického staničného zabezpečovacieho zariadenia. Nové zabezpečovacie zariadenie je navrhnuté a realizované tak, že zo stanice Uľanka je ovládaná aj železničná stanica Kostiviarska a v prípade potreby je možné obe tieto stanice ovládať aj zo stanice Banská Bystrica.

Okrem uvedenej stavby ŽSR v 36. týždni aktivovali aj traťové zabezpečovacie zariadenie medzi stanicami Veľké Kozmálovce – Levice (Automatické hradlo Hronské Kľačany). Aktivácia tejto stavby taktiež prinesie zvýšenie bezpečnosti dopravy.

 

Titulná fotografia je ilustračného charakteru

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Trať pri Uľanke má nové zabezpečovacie zariadenia

mato zo dňa 12.9.2019 10:55

naozaj?: „Zároveň došlo k úspešnej úprave traťového zabezpečovacieho zariadenia v stanici Banská Bystrica“

toto už bolí 🙁

Reagovať

E669 zo dňa 28.9.2019 18:42

Návštevník

Nakladisko D. Harmanec. Pana boha

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *