Taká normálna výluka, alebo Lázně Toušeň 2019
Lázně Toušeň sa nachádzajú približne uprostred medzistaničného úseku Čelákovice – Brandýs nad Labem. Táto voľakedy železničná stanica s pomerne čulou nákladnou dopravou (cukrovar, Prefa a Stavby mostov) je v súčasnosti nákladiskom so zastávkou. Z niekdajších troch staničných koľají ostali zachované iba dve, pričom manipulačná koľaj č. 3 sa prakticky nevyužíva, rovnako ako slepá koľaj č. 1a a vlečka, ktorá síce stále fyzicky existuje, ale je už takmer 10 rokov osirelá. Úsek Čelákovice – Lázně Toušeň prešiel obnovou v roku 1976, pričom boli použité koľajnice S49 a betónové podvaly SB 5. Z Lázní Toušeň do Brandýsa nad Labem prebehla obdobná obnova zvršku v roku 1982, v oboch úsekoch ostala stykovaná koľaj. V žst. Lázně Toušeň boli ponechané výhybky na oceľových podvaloch zo 60. rokov a v priľahlom úseku s pomerne náročnými smerovými (min. polomer 164 m) i sklonovými (cca 15‰) pomermi boli použité drevené podvaly.
Hoci zub času sa podpísal na celej trati, ako najnevyhovujúcejší bol vyhodnotený práve úsek v Lázních Toušeň, kde bola v rámci opravných prác naplánovaná obnova železničného zvršku v km cca 3,465 – 4,215. Pre výhybky a koľajový rošt bol určený užitý materiál, v koľajovom lôžku mala byť vymenená jeho vrchná časť. Zadanie ďalej určovalo rekonštrukcia troch priecestí a výstavba nového nástupiska dĺžky 45 m, s výškou nástupnej hrany 550 mm nad STKP. V nadväzujúcom úseku, v km cca 4,215 – 4,880 bolo v pláne doplnenie koľajového lôžka, úprava GPK, zriadenie bezstykovej koľaje, úprava svahov a rekonštrukcia jedného priecestia. Smerové pomery boli upravené tak, aby bolo v kritickom úseku možné zvýšenie traťovej rýchlosti na 30 km/h (min. polomer 175 m).

V osobnej doprave na trati kraľujú motorové vozne radu 809, nočné Mn vlaky sú doménou rušňov radu 742. Iné vlaky sú cez Lázně Toušeň výnimočné, jedným z nich bol 15. 11. 2017 vlak spoločnosti KDS s vozňami z výluky Brandýs nad Labem – Neratovice.
Výluka trvala 21 dní, od 3. do 23. októbra 2019. Koľajový rošt traťovej koľaje bol znesený v km cca 3,810 – 4,215 pokladačom PKP 25/20.1i, koľajový rošt v nákladisku-zastávke bol znesený dvojcestnými rýpadlami. Po odťažení vrchnej vrstvy koľajového lôžka nasledovala pokládka výhybiek a montáž priľahlých koľajových polí v osi. Koľajový rošt bol položený v koľajových poliach pokladačom PKP 25/20.1i. Po zaštrkovaní koľaje a výhybiek došlo k ich podbitiu (ASP 09-16/4S + SSP 2005 SW) a zriadeniu bezstykovej koľaje. V poslednej fáze bolo vybudované nástupisko a nové priecestia. Po dokončení prác došlo ku zrušeniu pomalej jazdy 20 km/h, traťová rýchlosť 40 km/h ale ostala nezmenená, rovnako ako jej lokálne zníženie na 10, resp. 15 km/h z dôvodu rozhľadových pomerov na priecestiach.
Pridajte sa do diskusie!