Váš železničný portál
Registrovať sa

Semmeringská železnica

Tip na výlet 11.10.2007 22:00 Pavel Pětioký Zobrazené: 1306

 V predposledný prázdninový víkend som neodolal ponuke ZSSK a ÖBB navštíviť svetoznámu horskú železnicu v oblasti rakúskeho Semmeringu prostredníctvom spoja „Wiener Alpen“, ktorý premáva každú sobotu a nedeľu medzi stanicami Bratislava-Petržalka a Mürzzuschlag. Tento vlak odchádza z Bratislavy-Petržalky v uvedené dni o 6.51 hod., návrat do Bratislavy je o 19.53 hod. Jedna cesta trvá necelé tri hodiny.

Podrobnejšie informácie nájdete napríklad na stránke www.slovakrail.sk. Semmeringská železnica, vedúca vysokými horami, bola postavená v rokoch 1848 až 1854 za účelom prístupu z hlavného mesta R-U monarchie k moru. Jej najatraktívnejší úsek je medzi stanicami Payerbach-Reichenau a Mürzzuschlag a prekonáva v stanici Semmering nadmorskú výšku takmer 900 m. Na trati je 14 tunelov, 16 viaduktov a vyše stovka menších kamenných a železných mostov. Najväčší sklon trate je 28 promile, 60% dĺžky trate má stúpanie alebo klesanie väčšie ako 20 promile. Trať je v celej dĺžke dvojkoľajná s ľavostrannou prevádzkou, v roku 1959 bola elektrifikovaná.

9.38 hod., zrýchlený vlak EZ 1953 „Wiener Alpen“ po príchode do stanice Semmering
O niekoľko minút po príchode EZ 1953 stanicou Semmering prechádza IC 532 KELAG Energie Express z Villachu do Viedne v čele s taurusom OBB Railjet.
Vlak EZ 1955 smer Mürzzuschlag opúšťa stanicu Semmering a vchádza do tunela
Súčasťou ponuky ZSSK-OBB je aj možnosť výjazdu lanovkou na vrch Hirschenkogel, odkiaľ sú krásne pohľady na Alpy so železnicou na úbočí hôr.
Po návrate z vrchu Hirschenkogel je možné pokračovať regionálnym vlakom do stanice Spital am Semmering, kde pozdĺž trate sa nachádzajú označené turistické trasy a vytypované miesta pre fotografovanie.
Nostalgický vlak vedený parným rušňom prechádza cez oblasť Spital am Semmering.
Vlak EZ 1974 opúšťa stanicu Spital am Semmering.
Pri spiatočnej ceste vlakom EZ 1838 „Wiener Alpen“ je možné si vychutnať jazdu nádhernou krajinou s množstvom tunelov a viaduktov.

Autor: PavelP.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Semmeringská železnica

piroska zo dňa 12.10.2007 13:10

🙂 🙂 🙂

Vlak premava okrem soboty a nedele aj počas štátnych sviatkov v Rakúsku.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *