Váš železničný portál
Registrovať sa

Samovraždy, o ktorých sa nepísalo

Čierna kronika 17.7.2006 8:40 Andrej Ivanič Zobrazené: 6548

Dlho som sa rozhodoval, či mám vôbec napísať tento článok.
Osobné presvedčenie ma nakoniec donútilo napísať tieto slová, ktoré sú reálnym obrazom a zároveň varovaním pred nepremysleným konaním ľudí.

Aktualizácia: na článok reagoval denník SME V priebehu 3 dní sa vo vzdialenosti jedného kilometra neďaleko Šale udiali dve samovraždy, o ktorých médiá, tlač a ani rozhlas vôbec neinformovali.
Keďže tieto smutné udalosti sa udiali v mojom bezprostrednom okolí, ako fanúšik železnice som si samozrejme zisťoval podrobnosti týchto smutných udalostí a zároveň som sa rozhodol napísať tento článok, ktorý je istým varovaním pre tých, ktorí by chceli niečo podobné spáchať.
Osobne som presvedčený, že aj takýto spôsob, ktorým je tento článok môže priniesť vytriezvenie osobám, ktoré sa zamýšľajú nad takýmito činmi.

Prvá samovražda sa odohrala v sobotu 8.7.2006 večer o 22.02 hod v km 116, keď osobný vlak Os 4225 do Nových Zámkov, vezený rušňom radu 263 zrazil a usmrtil 35-ročného samovraha, ktorý na tento vlak čakal s hlavou položenou na koľajnici. Následkom devastačných poranení tela a oddelenia hlavy od tela došlo k okamžitému usmrteniu. Táto udalosť spôsobila 127 minútové meškanie vlaku do cieľovej stanice.
Tento človek mal dnes pohreb. Pravdepodobne jeho osobné problémy vyústili do takého nezodpovedného riešenia, ktoré skomplikovalo život mnohým ďalším ľuďom.

Od tejto udalosti neuplynulo ani 48 hodín, keď v pondelok v skorých ranných hodinách v km 117 asi 50 metrov od predzvesti vchodového návestidla do žst. Trnovec nad Váhom, približne 200 metrov od konca železničného mosta cez rieku Váh, rovnakým spôsobom spáchal ďalšiu samovraždu 28-ročný muž. Samovrah si položil hlavu na koľajnicu a prichádzajúci Rv vlak, ktorým bol motorový vozeň 810.638 z RD Nové Zámky tohto človeka usmrtil odrezaním hlavy od tela a amputáciou jednej hornej končatiny. Smrť nastala okamžite v dôsledku devastačných poranení tela, ktoré neboli zlúčiteľné so životom.
Tento motorový vozeň išiel z Nových Zámkov do Šale a ďalej Rv do Nededu, kde na trati č.134 začínal svoju turnusovú obsluhu osobných motorových vlakov, pričom začínal vlakom MOs 4702.
Aj táto nepremyslená udalosť spôsobila meškania a výmenu rušňovodiča vlaku.

Osobne som presvedčený, že aj keď život nie je občas ľahký, a prináša častokrát veľa problémov, ale to však neznamená, že sa musia riešiť takýmto extrémnym spôsobom.
Chladná myseľ a hlava častokrát dokážu nájsť východisko aj na prvý pohľad nevyriešiteľné situácie. Osobne odsudzujem takýto spôsob odchodu z tohto sveta, nehovoriac o následkoch a traumách pre ostatných ľudí, ktorí sa zúčastnili na takýchto nešťastiach.

Osud bol dnes ku mne ironický, pretože pri fotení vlakov na trati pri Šali som náhodou pred miestom druhej samovraždy odfotil spomenutý motorový vozeň 810.637, ktorý ako Rv vlak išiel do Šale a to navyše v blízkosti miesta tejto udalosti. Nešiel som dnes na trať hľadať miesto týchto samovrážd, to som našiel náhodne, práve po odfotení tejto vraždiacej 810.

Fotogaléria k článku

UPOZORŇUJEM ČITATEĽOV, ŽE ZÁBERY V GALÉRII NIE SÚ VHODNÉ PRE SLABŠIE POVAHY, SÚ VŠAK VAROVANÍM PRE TÝCH, KTORÍ TAKTO CHCÚ SKONČIŤ.

________________________________________________________________

Na juhu pribudlo samovrážd

Pre letné obdobie je vyšší počet samovrážd netypický, ale Nitriansky kraj v rebríčku depresií vedie

Za posledných 14 dní zomrelo pod kolesami vlaku na južnom Slovensku šesť mužov, z toho štyria v okolí Nových Zámkov a Šale.

Posledná zo série samovrážd sa odohrala na trati Šaľa – Trnovec nad Váhom. Rušňovodič spozoroval muža, ktorý si položil hlavu na koľajový pás. Muž na trati Veľký Kýr – Branč si zasa kľakol čelom k vlaku a rukami si zakryl tvár.

Ďalší v blízkosti Plaveckého Štvrtka sa otočil chrbtom k rušňu, rozpažil ruky a zostal stáť. Polícia prípady vyšetruje ako samovraždu.

Podľa Mareka Vereša zo Železničnej polície rušňovodič vždy použije zvukové výstražné znamenie a očakáva, že človek z trate odíde. Vzápätí zatiahne rýchlobrzdu, no väčšinou už nedokáže kolízii zabrániť. Podľa novej vyhlášky rušňovodič bezprostredne po tragickej udalosti nesmie riadiť rušeň.

„Vyšší počet samovrážd je netypický v letnom období,“ hovorí novozámocký psychológ Robert Mathé. Samovraždy súvisia s depresiami, ktoré sa prejavujú zvyčajne na jar a jeseň. V rebríčku depresií podľa štatistík vedie práve Nitriansky kraj.

Samovrážd býva veľa na juhu Slovenska i v susednom Maďarsku. Tam mali istý čas najvyšší počet samovrážd na svete. Psychológ považuje vplyv prírodných podmienok na samovraždy za málo pravdepodobný.

Skok pod vlak je razantný spôsob samovraždy, ktorého sa dopúšťajú zväčša muži, oproti ženám je agresívnejší voči okoliu i sebe.

Usmrtenia vlakom za posledné dva týždne
-na trati Trnava-výhybňa – Nemčanka vošiel chodec na priecestie, ktoré je chránené svetelnou signalizáciou. Pri kolízii mužovi amputovalo hlavu.
-na trati Plavecký Štvrtok – Zohor vlak zrazil a usmrtil 28-ročného muža
-na trati Nové Zámky – Bajč vlak zrazil a usmrtil 48-ročného muža
-na trati Veľký Kýr – Branč vlak zrazil a usmrtil 50-ročného muža
-na trati Šaľa – Trnovec nad Váhom vlak zrazil a usmrtil muža nezistenej totožnosti
-na trati Šaľa – Trnovec nad Váhom zrazil a usmrtil vlak muža vo veku asi 30 rokov

Zdroj: SME (Jana Beňová)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Samovraždy, o ktorých sa nepísalo

swingo zo dňa 13.7.2006 11:32

Je to najhoršia smrť aká kedy existuje. Andy to veľmi dobre spracoval. Klobúk dole, že to vôbec niekto dokáže uverejniť. Snáď to odradí dalšieho samovraha?! 😕 😮 🙁

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 22.7.2006 5:31

Kde je napisane ze clanok sme reaguje na clanok Andyho? 😕

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *