Váš železničný portál
Registrovať sa

Rok 2011 objektívom Miloša Pjatka

Fotogalérie 5.1.2012 23:00 Miloš Pjatko Zobrazené: 2310

Rok 2011 sa skončil a keď si tak v mysli spätne pozriem, čo všetko som prežil za tento rok, tak ho hodnotím, že to bol v celku zaujímavý rok. Zaujímavý bol aj na železnici, veľa veci ma prekvapilo milo ako aj nemilo. V tejto reportáži vám priblížim môj pohľad na železnicu za rok 2011 a aby to nebolo len čisto o mašinkách ponúkam pár záberov aj z umeleckého pohľadu na železnicu, respektíve na železničnú techniku.


Koncom roka 2010 som sa vybral na koncoročnú fotografovačku na Štrbu kde počasie bohužiaľ neprialo, ale tesne pred mojím odchodom sa mi aspoň podarila táto snímka IC 10501 Kriváň na čele s “Gorilou” 350.011.


Po novom roku som zašiel k trati odhodlaný spraviť pekne novoročné zábery v zasneženej krajine, no bol som bohužiaľ sklamaný. V okolí Rožňavy po novom roku nebolo po snehu ani chýru, skôr to vyzeralo na skorú jar. Na snímke je zachytený R 1931 v čele s “Okuliarnikom” 754.035.


Počas zimy a jari som sa veľmi železničnému fotografovaniu nevenoval a aj keď tak snímky sa veľmi nepodarili alebo neprialo počasie. Koncom mája sa uskutočnila fotojazda s M240 do Levoče, ktorej som sa zúčastnil. Bola to jazda, na ktorú doteraz rád spomínam, so zábermi som bol spokojný a atmosféra jazdy bola vydarená.


Po fotojazde som si zašiel na párdňový výlet do Čiech – konkrétne do Chocňa. Počasie mi celkom vyšlo na rozdiel od záberov tak vám aspoň ukážem jednu nočnú rozmazovku dvoch rýchlikov v “Choceňskom tuneli”.


Hoci bolo v Čechách pekne musel som sa vrátiť na Slovensko a tešiť sa z ďalších záberov, lenže moja fototechnika ma začínala zrádzať čoraz viac, tak som svoj Nikon vymenil za novší model. Jeden z mojich prvých záberov bol parný vlak 477.013 “Papagáj” zachytený pri príležitosti 21.ročníka Európskych ľudových remesiel v Kežmarku.


Detailný záber na koleso “Papagája” .


V polovici prázdnin sa uskutočnila jazda zo Zvolena do Dobšinskej Ľadovej Jaskyňe, počasie v tej dobe nebolo práve ideálne, ale napriek tomu bola účasť celkom slušná.

Začiatkom augusta sa počasie trošku umúdrilo, konečne vhodná doba spraviť pekné snímky. Tak som to vyskúšal na juhovýchode našej krajiny. Nikdy som túto časť Slovenska nenavštívil a celkom sa mi tam páčilo. Nasledujúce tri snímky budú z okolia Slovenského Nového Mesta a Stredy nad Bodrogom.Po tejto návšteve sa mi naskytla ďalšia možnosť preveriť novú fototechniku ale teraz už úplne inde, konkrétne to bolo okolie Prahy. Návšteva Prahy nebola dlhá no oplatilo sa mi tam isť.Koncom leta som väčšinu času trávil doma, ale mal som veľa voľného času, ktorý som trávil pri trati. Okrem okolia Rožňavy som navštívil aj Jablonou nad Turňou a hraničný priechod s Maďarskom – Lenartovce-Banréve.Cez Rožňavu prechádzala mimoriadna súprava pápežského vlaku z Poľska na Grand Prix vo Zvolene na čele s 754.054 “Vašo”.


Mimoriadne dlhá súprava sa na R 931 vyskytla z dôvodu výluky medzi Gemerskou Hôrkou a Plešivcom. Bol to pre mňa veľký zážitok, keďže na mojej trati také dlhé súpravy vôbec nevidno.


Osobný vlak z Miskolca do Ozdu, ktorý opúšťa hraničnú staničku Banréve.

Koncom septembra sa pre mňa začala éra vysokoškolského života. Tak som svoj objektív premiestnil od dieselovej trate 160 na elektrifikovanú trať 180 a začal objavovať klasické fotofleky v okolí Žiliny.Jednou z veľmi príjemných noviniek bol pre mňa retro náter 263.005 “Princezná”, pri prevoze do Bratislavy mala táto mašinka pár dni pobyt v žilinskej stanici.

Ku koncu roka som nemal veľa možnosti fotiť počas akcie LIDL vlak som si zašiel pofotiť na Štrbu a odtiaľ vám ponukám pohľad na zubačku stúpajúcu na Štrbské Pleso


Zmena GVD priniesla na naše trate veľa zmien, jednou z nich bola aj súprava RegioJetu, ktorá jazdy z Prahy až po Žilinu.

K záveru tejto reportáže vám chcem zapriať všetko najlepšie do nového roku 2012, nech nás nový rok príjemné prekvapí vtom najlepšom zmysle, a veľa zdaru pri trati.

Autor: Miloš Pjatko

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Rok 2011 objektívom Miloša Pjatka

Michal Smalo zo dňa 6.1.2012 10:54

Super zábery, najmä tie umelecké nemajú chybu :pohoda: . Dúfam že sa stretneme pri trati aj v tomto roku :byebye:

Reagovať

mikojan29 zo dňa 6.1.2012 13:11

Super foto, mosty sú úžasné :-C .

Reagovať

eminem zo dňa 6.1.2012 14:50

rád som si pozrel opäť hlavne Tvoju dieselovú tvorbu

Reagovať

Michal Timko zo dňa 6.1.2012 15:00

Veľmi pekná všehochuť 🙂

Reagovať

Lubino zo dňa 7.1.2012 21:37

velmi pekna reportaz z kazdeho rozka troska :auto: . (len by som este jednu vec poopravil.nemalo byt do Chocňa ale do Chocne) vela zdaru v novom roku

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *