Váš železničný portál
Registrovať sa

Rekordný rok RS Lease. Dopravcom prenajme až 33 nových rušňov.

AktualityFotoreportážeReportážeSlovensko 30.1.2024 0:58 Mates Pleško Zobrazené: 1920

Slovenská spoločnosť RS Lease začala svoj rekordný rok 2024 z pohľadu dodávok nových rušňov v utorok 23. 1., kedy z Mníchova dorazili prvé 4 kusy Vectronov z až 28 objednaných pre tento rok. Spolu do flotily RS Lease však pribudne až 33 nových strojov. Už tradične sa jednalo o multisystémové Vectrony verzie A01 (D/A/SK/PL/CZ/H+(RO/BG)) ktoré sú určené pre dopravcu České dráhy. Okrem nich dodá ešte 6 Vectronov a 5 ďalších moderných elektrických rušňov skupine BUDAMAR. Český národný dopravca má na rok 2024 objednaných u RS Lease 22 Vectronov a po ich dodaní bude naplnený kontrakt na spolu 50 týchto moderných rušňov, 28 z nich už spoľahlivo jazdí v prevádzke.

Rušne 193.575, 579, 973 a 974 dorazili do Bratislavy v dvoch pároch. Najskôr to boli v nočných hodinách z pondelka na utorok stroje čísel 973+974 a v poobedných hodinách dorazila dvojica 575+579. Po spojení do jedného vlaku boli rušne dopravené do základne RS Lease v depe Bratislava východ.

Ako prvá dorazila z Mníchova dvojica 193.973+974 v nočných hodinách.

Poobede do Bratislavy dorazili aj 193.575+579.

Ihneď po príchode druhej dvojice prebehlo zostavenie vlaku smer Bratislava východ.

Rušňový vlak pohotový na odchod v žst. Bratislava Petržalka.

V depe na východnom sa tento krát mašiny dlho neohriali. Už v piatok 26. 1. ich čakal presun do Prahy, kde je určené zmluvné miesto dodania, konkrétne v depe Praha Vršovice. O dopravu rušňov či už z Petržalky na východné alebo následne aj Prahy sa stará dopravca Lokorail, ktorého si RS Lease na tieto presuny objednáva. Rušne pre České dráhy sa dopravujú do Prahy na vlakoch Lokorailu smerujúcich do Nemecka najčastejšie cez Ústí nad Labem, odkiaľ sú potom dopravené do Vršovic. Tento krát bol zavedený samostatný rušňový vlak v trase Bratislava východ. odch. sk. Juh – Praha Vršovice, ktorý pod číslom 1. násl. 44730 vyrazil zo „Sahary“ ako sa hovorí odchodovej skupine juh tesne po 13. hodine a pod Bohdalec dorazil po 22. hodine večer.

Štvorica Vectronov sa vyhrieva na zimnom slnku pred halou RS Lease v Bratislave.

Štyria „snehuliaci“ mieria do svojho nového pôsobiska.

Číslovanie Vectronov ukázalo, kam budú prvé tohtoročné Vectrony v rámci nemeckej registrácie zaradené. Od čísla 973 je už podľa dostupných údajov z Mníchova jasné, že Vectrony RSL budú pokračovať až po 980, číselná medzera je však voľná až po 193.987. Po tomto čísle nasledujú dva Vectrony RTI. Ďalšie voľné miesto sa ukazuje v rade 4xx, kde je k dispozícii ešte pomerne dosť miest, respektíve od 001 po 086 s výnimkou čísel 03x pre DB.

Ku dňu 28. 1. 2024 vlastní RS Lease spolu 67 Vectronov, na konci roka po naplnení dodávok pre ČD a BUDAMAR ich bude 91. Spolu s ďalšími 5 elektrickými rušňami, o ktorých si povieme neskôr sa spoločnosť RS Lease priblíži k hranici 100 rušňov. Na ďalšie plány sme sa spýtali konateľa Rolling Stock Lease s.r.o. p. Tibora Čunderlíka, ktorý nám uviedol: „Naša spoločnosť za posledné obdobie významne narástla, svoj rast nezastavila prakticky od dodania prvých rušňov v roku 2017. Po splnení si tohto ročných zmluvných povinností sa chceme sústrediť na stabilizáciu spoločnosti a pokračovať v poskytovaní kvalitných služieb v existujúcich kontraktoch. Pri ďalšom nákupe nových rušňov pozorne monitorujeme nové očakávania našich zákazníkov, ktoré sa budeme snažiť v krátkom čase aj zrealizovať.“

Príchody nových rušňov na našom webe budeme samozrejme sledovať aj naďalej. Ani tento rok nebude núdza o pekné polepy na rušňoch určených pre BUDAMAR z dielne Railcolor Design, čakajú nás aj ďalšie prekvapenia o ktorých budeme rovnako včas informovať.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *