Váš železničný portál
Registrovať sa

Rekonštrukcia železničného uzla Žilina – časť I. Varín

PrevádzkaReportáže 14.7.2021 7:37 Jorgen Zobrazené: 4823

Rekonštrukcia železničného uzla Žilina má trvať 3 roky a okrem rekonštrukcie žilinskej stanice zahŕňa aj rekonštrukciu žst. Varín ( ktorej sa bude venovať táto reportáž ), rekonštrukciu medzistaničných úsekov Varín – odbočka Váh – Žilina, výstavbu zastávky Žilina odbočka v lokalite žilinskej mestskej časti Strážov a vybudovanie iných pridružených stavieb ako sú podchody, priepusty a cestné mosty. Aktuálne je postup prác viditeľný najmä v lokalite Strážov, kde prebieha výstavba budúcej zastávky. V žst. Žilina sú zatiaľ viditeľné iba prípravy na budovanie cestného mostu, ktorý má spojiť ulicu 1. mája a ulicu Ľavobrežná. Najviditeľnejší postup prác je medzi zastávkou Nezbudská Lúčka – Strečno a ŽST Varín.

Za zastávkou Nezbudská Lúčka v smere na Varín sú osadené 4 výhybky tak, aby bolo možné prechádzať z 1. TK na 2. TK a naopak. Odtiaľto je znesená 2. TK spolu s jedným mostom cez rieku Varínka až po odbočku Potok. V tomto úseku prebieha výstavba nového priepustu, protihlukových stien a rekonštrukcia mostných základov pred osadením nového mostu. Práce potom pokračujú až na vrútockom zhlaví žst. Varín. Na mieste pôvodného priecestia prebieha výstavba podchodu a nového priepustu. V celej dĺžke stanice je znesená 2, 4 a 6 koľaj. Namiesto pôvodných 3 perónov je vybudovaný iba jeden dočasný medzi 3 a 5 staničnou koľajou. V celej stanici sú osadené nové stĺpy a brány trakčného vedenia.

Takto aktuálne vyzerá stav prác:

 

Autor: J. Lazúr

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Rekonštrukcia železničného uzla Žilina – časť I. Varín

tratovak zo dňa 14.7.2021 9:26

Chválim!
A ďakujem – bol som lenivý zájsť do Varína, takže aspoň takto to vidím 🙂

Dovolím si jednú korekciu – stavba má trvať až do roku 2024. Ale keďže dnes asi ani srnky netušia ako to dopadne s mostom ponad stanicu, tak kto vie, ako to napokon dopadne…

Reagovať

Pavol Prostinák zo dňa 14.7.2021 10:03

Krásne zábery. A mam otázku! Varín bude po modernizácii stále stanica alebo iba zastávka, ako som kde si čítal? Len či sa to medzičasom nezmenilo?

Reagovať

tratovak zo dňa 14.7.2021 10:36

Podľa júnového výkresu výstroja trate, rovnako ako podľa projektu zab. zar. (ale napr. podľa výkresu zvršku/spodku to mala byť odbočka a zastávka) bude Varín žst.
Usporiadanie nástupišť bude ale ako na zastávke (teda budú pri priebežných koľajách).

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 14.7.2021 14:29

Diky za peknu reportaz. Most pod stanicou byva obcasne zaplaveny. Som zvedavy ako tento problem vyriesia.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *