Váš železničný portál
Registrovať sa

Projekt 121.065 IDSC

AktualityFotoreportážeNajobľúbenejšie článkyReportáže 17.6.2020 9:52 Mates Pleško Zobrazené: 6685

Dňa 29. apríla prišla spoločnosť IDS Cargo na svojej facebookovej stránke so zaujímavým príspevkom. Táto spoločnosť so svojimi fanúšikmi a priaznivcami železnice pravidelne komunikuje a poodhaluje zaujímavosti zo svojej kuchyne. A nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Uverejnili príspevok, ktorý prostredníctvom obrázka mal napovedať svojim sledovateľom a priaznivcom, čo sa u nich pripravuje. A začalo sa veľké pátranie po tom, čo chystajú. Prvý dojem z obrázka vďaka trom fúzikom pre mnohých napovedal, že sa bude jednať o polep niektorého z Vectronov, ktoré spoločnosť používa na vozbu svojich vlakov, opak však bol pravdou. K ich slávnemu Jumbo Jetu 193.747 však momentálne žiadny iný Vectron v korporátnom polepe nepribudne.

O deň neskôr svojim fanúšikom trošku napovedali a obrázok trošku poupravili čo sa farebnej schémy týka, aby svojich priaznivcom priviedli na správnejšiu cestu.

Aj po tejto nápovede prevažovali typy na Vectrona, dokonca sa objavili úvahy aj o Brejlovcovi, ale medzi typujúcimi sa objavili už aj prvé správne typy na lokomotívu rady 121.

Ešte 2. mája prišla posledná vizuálna nápoveda, ktorá už poodhalila viac a aj množstvo správnych typov bol podstatne väčší. Už nebolo pochyby o tom, že to bude práve lokomotíva radu 121 prezývaná Kostitras alebo Skúter a to konkrétne vo veletržnom sfarbení, v ktorom bola predstavená E469.117 na veletrhu v Brne v roku 1960.

Až prišiel dátum 7. mája a IDS Cargo zverejnilo príspevok, v ktorom potvrdilo správnosť typov na radu 121 vo veletržnom nátere, čo sa podľa komentárov diskutujúcich stretlo s obrovským úspechom a nadšením. Mnoho z nich ju označilo za najzaujímavejšiu GO za posledné roky, s čím nemôžeme ani my v redakcii nesúhlasiť. A pravdepodobne sa jedná aj o poslednú takúto veľkú GO tejto rady lokomotív, vzhľadom na to, že sa v Českej republike pomaly ale isto schyľuje k prepnutiu napájacej sústavy na celej sieti z jednosmerného prúdu na striedavý a zavádzanie zabezpečovacieho systému ETCS.

Prostredníctvom nasledujúcich fotografií si poďme spoločne pozrieť, ako sa začali a pokračovali práce na lokomotíve až do dnešného stavu.

121.065 po pristavení do dieľne a na začiatku obnovy laku. 28.5.2020

Podľa fotografie z 2. júna 2020 moc práce nepokročili, ale v skútočnosti sú na lokomotíve odpracované poctivé hodiny tvrdej práce.

Už o 2 dni sa povrchové úpravy skončili a mohla byť nanesená prvá základná vrstva laku

Dňa 10.6. už bola dokončená základná vrstva laku a začali sa rysovať prvé náznaky veletržného laku

Po nanesení čiernej farby pokračoval krásny modrý lak. 10.6.2020

Na druhý deň bolo vymalované. Lakérnici odviedli rýchlu a kvalitnú prácu a na druhý deň sme mohli uzrieť takýto výsledok. 11.6.2020

A takto vyzerá výsledok tesne pred dokončením. Už len dokončiť detaily ktorých je však ešte mnoho a dielo je hotové. 11.6.2020

Ako sme už spomenuli, táto rekonštrukcia do tejto konkrétnej podoby vyvolala v radách nadšencov železnice obrovský pozitívny ohlas a nadšenie a my sa musíme pridať. Nie je to koniec koncov prvá takáto rekonštrukcia lokomotívy do retro farieb u IDS Cargo a je skvelé vidieť, že aj nadšenie pre železnicu sa dá spojiť s reálnym využitím v prevádzke a môžu vďaka súkromným spoločnostiam vznikať projekty, na ktoré u národných dopravcov nie je či už vôľa, alebo financie.

Za našu redakciu prajeme Skútru mnoho šťastných a bezproblémových kilometrov v prevádzke, fotografom šťastie na perfektné zábery a spoločnosti IDS Cargo mnoho úspechov. Zároveň sa chceme poďakovať za poskytnutie fotografií a tým pádom možnosť sprostredkovať našim čitateľom postup tejto krásnej akcie.

 

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Projekt 121.065 IDSC

Cement zo dňa 17.6.2020 16:51

Že to mnohým připomínalo Vectrona, to jako vážně. Minimálně k zamyšlení nad kindršotouši.

Reagovať

julio zo dňa 18.6.2020 9:04

Veľmi záslužný počin, teším sa, keď mi prebehne popred objektív. Dúfam, že tam bude aj tá hviezda.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 19.6.2020 10:06

Redaktor

Vôbec tam nešlo o ,,kindršotouše´´ Mnoho aj dospelých ľudí podľa tých troch fúzikov typovalo práve Vectrona.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *