Váš železničný portál
Registrovať sa

Pri Michalovciach sa zrazil vlak s nákladným autom

Najobľúbenejšie článkyReportážeŽelezničné nehody 16.12.2015 18:13 dirga Zobrazené: 3870

Včera, 03.11.2015 došlo vo večerných hodinách neďaleko Michaloviec k zrážke vlaku R 422 vedeného rušňom 757.004 s nákladným autom, ktoré prevážalo kombajn. K stretu došlo krátko po 20-tej hodine na chránenom železničnom priecestí, ktoré bolo vybavené svetelnou signalizáciou aj závorami. Priecestie, ktoré vykazovalo správnu činnosť sa nachádza na ceste smerom k obci Suché neďaleko obce Petrovce nad Laborcom. Rušeň po náraze vykoľajil. Táto tragédia si žiaľ vyžiadala život rušňovodiča. Z cestujúcich nebol nikto zranený. Podľa prvotných neoverených informácií vodič poľského nákladného auta vchádzal na priecestie v čase, keď bol prejazd dovolený, no na priecestí sa návesom zasekol. Aj napriek kontaktovaniu linky 112, sa zabrániť zrážke nepodarilo. Aktualizované o 16:20

„Momentálne je doprava v úseku úplne ochromená. Okrem iného sa tam vykoľajil rušeň a jeden z podvozkov je dokonca odtrhnutý a mimo koľaje,“ ozrejmila Pavliková a dodala, že na miesto povolali ŽSR nehodové pomocné prostriedky. Ide konkrétne o špeciálny koľajový žeriav.

„Pre cestujúcich bola zabezpečená náhradná autobusová doprava s tým, že rýchlik 614, ktorý ide do Bratislavy, bude vedený odklonom cez Prešov a Kysak a cestujúci budú prevážaní do Kysaku, aby sa obišiel úsek, kadiaľ vlaky nepremávajú,“ vysvetlila Pavliková.

Dodala, že príčiny nehody zatiaľ nie sú známe a budú predmetom ďalšieho vyšetrovania. Železničné priecestie, kde ku kolízii došlo, bolo vybavené závorami a funkčnou svetelnou i zvukovou signalizáciou. V úseku však bola vzhľadom na hustú hmlu večer slabšia viditeľnosť.

Osobná vlaková doprava bude prerušená v priebehu celého dnešného dňa (streda, 4. november).

pre osobné vlaky a regionálne expresy (REX) prechádzajúce úsekom Humenné – Strážske – Michalovce je zabezpečená náhradná autobusová doprava,
osobné vlaky na linke Humenné – Strážske – Prešov premávajú,
rýchliky 614 a 615 Zemplín jazdiace na linke Humenné – Bratislava a späť išli odklonom cez Prešov,
v dôsledku mimoriadnej udalosti vznikajú meškania vlakov a môže dôjsť k strate prípojov. Cestujúcich prosíme o pochopenie.

Stanovisko ZSSK k tragickej nehode z 3. novembra 2015 pri Michalovciach
Na úseku Strážske – Michalovce sa v utorok 3. novembra večer o 20.05 h zrazil rýchlik R 442 Bohemia s nákladným autom. Pri zrážke bol vážne zranený rušňovodič, ktorý po prevoze do nemocnice zraneniam podľahol. Cestujúci vo vlaku sa nezranili.

Vinníkom nehody nebol rušňovodič ani personál ZSSK. K tragickým následkom prispela veľmi nízka viditeľnosť – hmla a tma. Rušňovodič v danej situácii zachoval duchaprítomnosť, aby zabrzdil súpravu, v ktorej sa nachádzalo približne 50 cestujúcich. Vzdialenosť od prekážky na priecestí však bola kriticky malá.

Rušňovodič Pavol (51) patril k špičkovým zamestnancom, na železnici pracoval 32 rokov, z toho 28 rokov ako rušňovodič. Za ten čas bezpečne doviedol do cieľa tisícky vlakov a státisíce ľudí za prácou či rodinami. Službu, v rámci ktorej mal odviezť rýchlik Bohemia na úseku od Humenného do Košíc, dostal ako doplnkovú. Vystriedal kolegu, ktorý nastúpil na dovolenku. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyjadruje úprimnú ľútosť a sústrasť manželke a dvom synom.

Od vzniku samostatnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v roku 2005 je to druhá nehoda, ktorá sa skončila stratou života rušňovodiča. Obe sa stali na železničnom priecestí.

Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
Rožňavská 1
832 72 Bratislava 3

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *