Váš železničný portál
Registrovať sa

Pred sto rokmi tragicky zahynul M. R. Štefánik. ZSSK vypraví mimoriadny vlak do Brezovej pod Bradlom

Tip na výlet 29.4.2019 12:18 administrator Zobrazené: 1562

Písal sa 4. máj 1919, keď sa do polí neďaleko Ivanky pri Dunaji zrútilo lietadlo typu Caproni 450, trojmotorový dvojplošník talianskej výroby. Na jeho palube boli traja Taliani a Slovák. Milan Rastislav Štefánik, politik, diplomat, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska a minister vojny v novovzniknutej Československej republike, sa vracal do vlasti po dlhých rokoch v emigrácii. Tragická nehoda tesne pred pristátím vo Vajnoroch všetky jeho ďalšie kariérne i súkromné plány definitívne zmarila.

Štefánik je pochovaný v ikonickej mohyle nad Brezovou pod Bradlom. Práve miesto posledného odpočinku tohto významného štátnika a jeho rodné Košariská sa stanú miestami celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia generálovej tragickej smrti. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví v sobotu 4. mája 2019 do Brezovej pod Bradlom mimoriadny vlak. Ďalší pôjde v opačnom smere. Trasa povedie z Bratislavy cez Trnavu a Jablonicu a späť.

„Je dôležité pripomínať si zásluhy významných osobností a takou bol nepochybne aj Milan Rastislav Štefánik. Ako národný dopravca považujeme za samozrejmosť zapojiť sa do pietnej spomienky na tohto štátnika, ktorého politický a spoločenský rozmer presahuje hranice našej krajiny,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Oba vlaky budú radené zo šiestich veľkopriestorových vozňov a platiť v nich budú prepravné a tarifné podmienky ZSSK. V Jablonici sú zabezpečené prípoje v smere/zo smeru Kúty. V Brezovej pod Bradlom bude od železničnej stanice premávať bezplatná kyvadlová autobusová doprava. Cestovné doklady si možno kúpiť v predpredaji v pokladniciach ZSSK alebo pohodlne cez náš e-shop.

 

 

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

Titulná fotografia je ilustračná

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Pred sto rokmi tragicky zahynul M. R. Štefánik. ZSSK vypraví mimoriadny vlak do Brezovej pod Bradlom

Cermip zo dňa 7.5.2019 17:47

Pekne ilustracne foto….Turcek sa vobec nepodoba žiadnej obci z Jablonice na Brezovu 😉

Reagovať

Rudo ZH zo dňa 7.5.2019 19:40

Cermip

Už dobre? Uľavilo sa ti?

Reagovať

Cermip zo dňa 10.5.2019 18:46

Drahý Rudo ZH. Áno, uľavilo sa mi. Ale ja budem mať ešte väčšiu radosť, ked sa Tebe omnoho viac ulavi 😉

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *