Váš železničný portál
Registrovať sa

Prebúdzanie Katky 2006

Reportáže 23.4.2006 13:30 Peter Dirga Zobrazené: 2362

Víkend 22. – 23. apríla sa niesol v znamení KATKY, malej úzkorozchodnej parnej mašinky, z košickej detskej železnice v Čermeli. Ako je už zvykom tak aj tento rok bolo prebúdzanie Katky v stredisku prevádzky depa Košice spojené s výstavou koľajových vozidiel a jazdou viacerých historických vlakov. Na tejto akcii ktorá bola pod záštitou Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. kde sme s naším railpage týmom samozrejme nemohli chýbať. Už v skorých ranných sobotňajších (22. 4. 2006) hodinách sa náš railpage tým v zložení peto5o a Mysxo_SN vybral do žst. Kysak, kde zachytil mimoriadny súpravový vlak 30066 v zložení E499 + 475 + Da + Rah smerujúci do Prešova, na zabezpečenie odvozu nostalgického vlaku na trati Prešov – Košice.

Následne sme sa presunuli do Košíc kde sme zvečnili M 131 pri svojom prvom odchode z 13. koľaje do rušňového depa o 8:00. Po odchode historického vozňa, sme sa pešo presunuli do rušňového depa, kde sme našli organizátorov, ktorí ešte dolaďovali prípravy na chystanú akciu. Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v dave ľudí, ktorí neváhali a taktiež sa prišli pozrieť na prebúdzanie Katky a výstavu koľajových vozidiel. Niečo pred desiatou hodinou sa k odstaveným exponátom koľajových vozidiel v rotunde pridali parné rušne ktoré prišli na historických vlakoch z Prešova a Trebišova. Krátko nato dorazil aj historický vlak z Maďarska. Nasledovalo slávnostné zapálenie ohňa pred kotlom parnej mašinky Katky a prezentácia rušňov na točni.

O tieto zábery sa náš tým ukrátil, pretože fotenie rušňov v takomto dave, sa dá prirovnať hľadaniu ihly v kope sena. V tomto čase keď v stredisku prevádzky depa Košice bolo asi najviac návštevníkov, sme sa rozhodli vyžiť krásne počasie a nafotiť nejaké fotografie v okolí zástavky Ružín, ktoré budú v najbližšej dobe pridané do našej fotogalérii , ako nové fotky. Ešte pred odchodom zo stanice sme natrafili na súkromný nákladný vlak BRKS, ktorý bol spojený z dvoch súprav. Po návrate do Košíc sme započuli, že podozrivo veľa vlakov zo smeru Poprad-Tatry mešká približne 120 min. a následne sme zistili že došlo k strhnutiu trolejového vedenia vlakom R 605 Dargov neďaleko žst. Poprad-Tatry, o čom sme Vám už priniesli aj reportáž. Keďže hodiny ukazovali niečo krátko po 16-tej hodine, tak sme sa vybrali naspäť do rušňového depa spraviť nejaké zábery, pri západe slnka, bez davu ľudí. V depe sa nachádzala už len hŕstka fanúšikov a organizátorov, ktorí nám už našťastie nestáli v zábere. Ani sme sa nenazdali a prišiel čas pobrať sa i domov.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

TEXT: Michal Repko
FOTO: Peťo Dirga , Michal Repko

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Prebúdzanie Katky 2006

Michal Repko zo dňa 23.4.2006 14:48

ad. peto5o
Pekne ste to dali s Djexpres-om do hromady 😆
Musime planovat buduci vikend… Isiel by som aj do Cierneho Balogu, 1.5.2006 tam ide mimoriadny vlak radu 840 na trase B.Bystrica – Hronec. Co ty nato..?? 😀
P.S.: Mozno natrafime aj na 754.055 😎

Reagovať

Martin Betak zo dňa 23.4.2006 19:29

Pekná akcia 🙂

Reagovať

okuliarnik zo dňa 11.7.2007 1:22

krásna mašinka

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *