Váš železničný portál
Registrovať sa

Portál RAILPAGE.NET usporiadal jazdu nostalgickým vlakom do Katarínskej Huty

Najobľúbenejšie článkyRailpage.NET 26.9.2010 22:00 administrator Zobrazené: 3931

Malebnou traťou z Brezničky do Katarínskej Huty sa v sobotu, 25. septembra 2010, prehnal po takmer siedmych rokoch od zastavenia osobnej dopravy (30. januára 2003) nostalgický osobný vlak portálu railpage.net. V poradí už druhá jazda mimoriadnym vlakom pod taktovkou našej internetovej stránky dopadla nad očakávania dobre. Vo vlaku i mimo neho vládla skvelá nálada, prialo nám aj počasie. Z tejto veľkej akcie vám samozrejme prinášame sľúbenú reportáž. Doplnené video a fotografie.

 

Všetci účastníci akcie sa zišli okolo desiatej hodiny rannej v železničnej stanici Lučenec, kde už na prvej koľaji čakal pristavený motoráčik 810.453 s dvomi prívesnými vozňami zo strediska prevádzky Fiľakovo. Po krátkej prezentácií, pri ktorej cestujúci dostali špeciálne cestovné lístky, poukazy na občerstvenie brožúrku s potrebnými informácií z rúk našej vlakovej čaty sa vlak konečne pohol. Typický zvuk motora 810-tky dopĺňala hra heligonkára a tak nám cesta cez zastávky v Opatovej pri Lučenci, Veľkej Vsi a Kalinove, cez ktoré vlak iba prechádzal, prešla veľmi rýchlo. Nechýbali sprievodcovia v dobových uniformách cvakajúci cestovné lístky, ponuka občerstvenia či improvizovaný stánok so suvenírmi v motorovom vozni.


Mimoriadny vlak (na snímke úplne vľavo) vyčkáva v žst. Lučenec na odchod osobných vlakov dopoludňajšej skupiny,
ktoré sa križovali s protiidúcim nákladným vlakom vedeným dvojicou lokomotív rady 736.
Autor:
Michal Timko


Prvé metre zvláštneho vlaku idúceho zatiaľ ako posunujúci diel počas jazdy k prvému nástupišťu lučeneckej stanice.
Autor:
Pavel Chomjak


Mimoriadny vlak na čele s 810.453 na prvej koľaji s prvými cestujúcimi.
Autor:
Ľuboš Dirga


Nedalo mi aby som si neodfotil náš mimoriadny vlak spolu so 754 084 (R 1931 BODVA) a 756 005.
Autor:
Michal Timko


Príjemná atmosféra vládla aj napriek spánkovému deficitu a vyčerpania z dlhej cesty.
Autor:
Peťo Dirga

Krátko pred jedenástou hodinou už súprava brzdila na stanici v Brezničke. Tu sa naskytla prvá príležitosť pre fotografov zdokumentovať mimoriadny vlak a zároveň posun motorového vozňa na opačnú stranu súpravy. Taký ruch a počet fotoaparátov, ktorý by sa dal rátať v desiatkach, železničná stanica v Brezničke snáď ešte nezažila. V železničiarskej uniforme a s úsmevom na tvári sa k nám pridala aj pani starostka obce Cinobaňa – Ing. Mária Švikruhová. Po ceste z Brezničky do Mládzova sa pani starostka rozpamätala na časy, keď tu vlak jazdil pravidelne a spríjemnila nám čas krásnymi zážitkami z mladosti.

Hudobný sprievod počas cesty z Lučenca do Brezničky rozospieval nejedného účastníka jazdy.

Autor: Peťo Dirga

Po krátkej ceste sme sa ocitli v Mládzove. Tu sme sa prvýkrát stretli na malú chvíľu s fotografmi, ktorí „poľovali“ na náš vlak z okolia trate. Cinobaňa bola ďalšou zastávkou pre fotenia chtivých. Desaťminútový pobyt v zastávke sme využili aj na spoločnú fotku pred motorovým vozňom a niekoľko fotografií so staručkou budovou zastávky. Musíme poznamenať, že počas celej cesty nám kývali prekvapení občania, ktorých prítomnosť osobného vlaku na tejto trati po sedemročnej odmlke určite zaskočila.

Pokračovali sme ďalej lúkami aj poľami, motorový vozeň statočne ťahal oba prívesné vozne plné cestujúcich ďalej k osade Katarínska Huta. Aj napriek problémom v stúpaní sme sa do sklárskej osady, časti obce Cinobaňa úspešne dopravili. Motorový vozeň bol preposunovaný na druhý koniec vlaku, súprava odstavená a to bolo zelenou pre štart sprievodného programu.

Na priestranstve pod železničnou stanicou sme si vypočuli príhovor Bc. Michala Repka – jedného z hlavných organizátorov, po ňom sa slova ujala pani starostka Ing. Mária Švikruhová. Nezabudla spomenúť občanov obce, ktorí pracovali na trati a poďakovala organizátorom za usporiadanie tejto akcie. Zároveň vyslovila poľutovanie nad zrušením osobnej dopravy v tejto lokalite. Na pódiu sme ešte mali možnosť vidieť vystúpenie dievčat z folklórneho súboru, recitáciu básne Márie Miadokovej, rodáčky z Cinobane a miestnu hudobnú skupinu ktorá sprevádzala účastníkov akcie až do odchodu nášho vlaku.

Konečne v Brezničke. Čaká nás posunovanie, fotografi hľadajú najlepšie miesta. Autor: Peťo Dirga

Keby nemala škodovka európske poznávacie značky, povedali by ste, že je snímka z roku 2010? Autor: Gabriela Michalková

Atmosférou minulosti to na jazde dýchalo na každom kroku.
Autor:
Jožo Michalko


810.453 a kostolík v Brezničke v pozadí.
Autor:
Jožo Michalko


Náš vlak prišiel s výpravcom v Brezničke vypraviť aj štýlový železničný pes.
Autor:
Peťo Dirga


V oddieli pre VIP hostí sa podávala aj tatranská brzdová kvapalina,
ktorej degustáciu museli podstúpiť aj celoživotní železniční zanietenci Peter s Petrom.

Autor:
Peťo Dirga


Mládzovo – stanička so satelitom, studňou a sušiacimi sa kobercami.
Autor:
Peťo Dirga


Pri fotení vládla pokojná a najmä ústretová nálada fotografov, ktorá pri iných akciách nebýva vždy zvykom.
Autor:
Peťo Dirga


V Mládzove nás spočiatku nás zaskočili obyvatelia, ale nakoniec sa ukázalo,
že sú úplne priateľskí. Ak sa vám zdá, že fotograf vľavo uteká pred ďalším osadenstvom zastávky,
ste na omyle. Dobieha do už takmer odchádzajúceho vlaku.

Autor:
Peťo Dirga


Nádherná Octavia sprevádzala naše kroky po celý deň.
Autor:
Peťo Dirga


Zastávka Cinobaňa: „Už ideeeee … “
Autor:
PhDr. Marián Dujnič


V Cinobani nastal čas na spoločnú fotografiu takmer všetkých zúčastnených. (po kliknutí na fotografiu získate plné rozlíšenie)
Autor:
Peťo Dirga


Takýto cestovný ruch v zastávke Cinobaňa miestny občania už dlho nevideli.
Autor:
Róbert Žilka

 

Adhézne podmienky na nepoužívanej trati neboli práve najpriaznivejšie. Vlhkosť, hrdza, ale najmä všade prítomný trávnatý porast spôsoboval sklz hnacej nápravy motorového vozňa, čo vzhľadom na hmotnosť dvoch slušne obsadených prípojných vozňov fotografmi aj náhodnými cestujúcimi v konečnom dôsledku spôsobil uviaznutie vlaku neďaleko konečnej stanice Katarínska Huta. Hoci rušňovodič sa veľmi snažil dopraviť celý vlak naraz do cieľovej stanice, v tomto prípade však nemal šancu a nedostatočná adhézia rozhodla inak. Cestujúci tak na vlastnej koži zažili nie práve častý stav, kedy sa vlak do stanice dopravuje po častiach. Po uviaznutí bol posledný vozeň súpravy na trati zaistený proti zosunu, odpojený a po príchode prednej časti vlaku ( motorového a prívesného vozňa) do stanice sa motorový vozeň vrátil na trať aj pre tento „pívešák“. Všetky vozidlá boli potom v Katarínskej Hute zoradené pre spiatočnú cestu do Brezničky. Druhá jazda smer Breznička sa vzhľadom na počet záujemcov o zvezenie či fotografovanie už konala iba s jedným prívesným vozňom (kapacitne postačovalo) a prebehla bez problémov.


Smerová tabuľa ukazovala, že už nie sme ďaleko.
Autor:
Daniel Jordán.


Fotografia zachytáva situáciu ako za starých čias. Naša súprava už nie je v pohybe. Nastáva zaisťovanie posledného vozňa.
Autor:
Peťo Dirga.


Do Katarínskej Huty vytiahla 810-tka zatiaľ iba prvý prívesný vozeň. Autor: Peťo Dirga


810 pred bránou sklárne – ako za starých čias, keď tu bolo posunovanie samozrejmosťou.
Autor:
Michal Timko


453-ka pokračuje po uviaznutý prívesný vozeň.
Autor:
Peťo Dirga


Celú našu akciu sledoval miestny Bobi, ktorému sa taktiež určite páčila.
Autor:
Daniel Jordán.


Motorový vozeň 810 453 jazdou okolo lichobežníkovej tabuľky
(na vedľajších tratiach plní funkciu vchodového návestidla) opúšťa stanicu
a vracia sa po prípojný vozeň zanechaný na trati.

Autor:
Pavel Chomjak


Pri posune musel náš vlak zájsť až za brány sklárne.
Autor:
Róbert Žilka.


I keď vyhrávala hudba, vôkol sa rozliehal spev a rozvoniaval chutný guláš,
pohľad na koľajisko železničnej stanice Katarínska Huta nielen zo schodov bývalej staničnej budovy
po siedmich rokoch od zastavenia osobnej dopravy bol predsa len smutný.

Autor:
Pavel Chomjak


Práve prebieha recitácia básne pani Márie Miadokovej.
Autor:
Peťo Dirga


Ing. Mária Švikruhová a Bc. Michal Repko počas slávnostného príhovoru na pódiu pred železničnou stanicou.
Autor:
Peťo Dirga


Za nás organizátorov pripomenul Mišo Repko dôležité fakty, ako aj náročnosť prípravy takejto akcie.
Autor:
Michal Šmalo


Starostka obce Cinobaňa zaujala príhovorom aj najmenších.
Autor:
Michal Šmalo


Počas srdečného príhovoru spomenula Ing. Mária Švikruhová občanov, ktorí pracovali na železnici.
Autor:
Michal Šmalo


Dievčatá v krojoch sa podelili s účastníkmi akcie o kúsok miestneho folklóru.
Autor:
Peťo Dirga

Účastníci akcie si počas plánovanej prestávky pochutnali na chutných pagáčoch a horúcom guláši, miestni si neveriacky obzerali vlak v zastávke. Tí mladší si osobný vlak v Katarínskej Hute ani nemohli pamätať, a tak bola pre nich súprava odstavená v staničke veľkým zážitkom. Priamo vedľa pódia bol stánok, kde bolo možné kúpiť si suveníry z obce Cinobaňa a železničné pohľadnice či ďalšie predmety.


Cesta pred železničnou stanicou v Katarínskej Hute sa rýchlo zaplnila účastníkmi akcie aj miestnymi obyvateľmi.
Autor:
Michal Šmalo


Na podujatí nechýbala ani historická škodovka fanúšika PetraN.
Autor:
Dalibor Čikovský


Pohľad na návštevníkov sledujúcich bohatý kultúrny program, ktorý pripravili občania obce Cinobaňa.
Autor:
Bc. Miloš Chomjak


Pohoda, miestna kapela a dievčatá z folklórneho súboru počas príhovoru organizátorov.
Autor:
Michal Šmalo


Príjemná sobota. Kapela hrá a osadenstvo sa zabáva.
Autor:
Peťo Dirga


Účastníci akcie si pochutili na horúcom guláši s chlebom a slaných pagáčikoch.
Autor:
Gabriela Michalková


Priebeh celej akcie pozorne sledovala aj veľmi šarmantná redaktorka regionálnych novín MY, ktorá očarila nejedného zúčastneného.
(snáď sa kolegyňa nenahnevá)
Autor: Peťo Dirga


Miestni hudobníci rozprúdili náladu ako sa sluší a patrí.
Autor:
Michal Šmalo


Kronika obce si bude pamätať túto akciu snáď navždy.
Autor:
Michal Šmalo


Príjemný obed alebo porada ohľadom ďalšieho postupu, páni?
Autor:
Peťo Dirga


Miloš Chomjak si pochutnáva na guláši. Autor: Michal Šmalo

Čas pokročil a tak sme sa opäť pobrali do vlaku, čakala nás cesta do Brezničky a späť. Tú sme využili aj na niekoľko fotozastávok na trati, najmenších účastníkov jazdy potešila možnosť zatrúbiť si na vláčiku počas zastávok. Meškanie nám nedovoľovalo robiť zastávky na fotenie aj počas cesty späť, tlačil nás čas kvôli plánovanej exkurzií v sklárňach v Katarínskej Hute.

Na trati z Brezničky do Katarínskej Huty do 810-tke jednoducho „seklo“. Autor: Gabriela Michalková

 


Mimoriadny vlak pred lesíkom do Huty už len s jedným privešákom pre zlý stav infraštruktúry.
Autor:
Michal Timko.


Pre fotografov organizátori pripravili poobedňajšiu sólo jazdu motorového vozňa do blízkej zastávky Maša.
Na snímke je motorák 810.453 zdokumentovaný ako za čias pravidelnej prevádzky na vysokom násype odchádzajúc z Katarínskej Huty.

Autor:
Pavel Chomjak


Milé prekvapenie bolo, keď sa 810 vybrala sama k senníku pri bývalej zastávke Maša.
Autor:
Michal Timko

 

V závode Slovglass nás privítal pracovník spoločnosti, ktorý nám na prezentačnom videu ukázal proces ručnej výroby sklárskych výrobkoch. Fúkanie skla sme naživo vidieť nemohli, pretože ručná výroba prebieha iba počas pracovných dní. Po skončení videa sme sa vybrali priamo do výrobnej haly, kde sme si mohli pozrieť automatizovanú výrobu pohárov. Pracovníci nám ukázali aj nástroje na ručnú výrobu a proces výroby, ktorý zaujal mnohých návštevníkov.


Môžem sa dotknúť? Výrobky priamo z linky závodu v Katarínskej Hute.
Autor:
Michal Šmalo


A týmto sa fúkajú sklárske výrobky v ručnej výrobe.
Autor:
Michal Šmalo


Účastníci akcie kontrolujú, či práve dokončené výrobky prejdú skúškou akosti.
Autor:
Michal Šmalo


Pohľad na zarastenú trať.
Autor:
Róbrer Žilka

Ako to už na podobných akciách býva, časová tieseň nás nútila bežať opäť k vlaku, no niektorí účastníci akcie využili aj možnosť zakúpiť si nejaký výrobok zo sklární na pamiatku. Okolo 15-tej hodiny sa súprava začala spúšťať dole briežkom z Katarínskej Huty smerom do Brezničky. Vo vlaku sa niekoľkokrát objavila polemika o tom, kedy sa tento obraz zopakuje najbližšie. O päť rokov? O desať? A príde osobák do Huty ešte vôbec?


Naša jazda ohromila aj traktoristu, ktorý od úžasu zapadol traktorom so štýlovou RP farbou v miestnom poli.
Autor:
Peťo Dirga


Obyvateľka z 20 kilometrov vzdialenej obce Halíč zakývala nášmu osobáčiku na šťastnú cestu.

Autor:
Bc. Miloš Chomjak

 


Červené jabĺčka dotvárali atmosféru poslednej septembrovej soboty v Brezničke.
Autor:
Jožo Michalko


Aj posledné obiehanie dopadlo na výbornú a neostávalo nám nič iné , ako sa pobrať zo super akice, späť do Lučenca.
Autor:
Michal Timko


Jeden z hlavných partnerov – megafoto.sk, ktorému ďakujeme za tento krásne strávený deň.
Autor:
Peťo Dirga


Koniec akcie. Ideme domov…
Autor:
Peťo Dirga

V tomto duchu sa niesla celá cesta späť až do Lučenca. Občania Cinobane spomínali na časy mladosti, kedy tu chodil vlak aj deväťkrát denne. Dnes sa dá odviezť z Katarínskej Huty do Lučenca iba autobusom. Posledné prípitky, zážitky či scenérie z okna vlaku a onedlho sme boli v Lučenci. Krátko po 16-tej hodine sa akcia skončila, vlak z Katarínskej Huty dorazil do cieľovej stanice. Účastníci sa rozpŕchli do vlakov, ktoré ich odviezli domov a organizátori si vydýchli po úspešnej akcie, na ktorej, dúfame, zažili naši cestujúci iba príjemné chvíle.

Mesiace príprav a zhonu v redakcií nášho internetového portálu, ktorý fungoval naplno ďalej aj napriek vyťaženosti niektorých redaktorov prípravou jazdy sa zabrzdením v Lučenci skončili. Ostal v nás iba dobrý pocit v neskutočná únava po celom dni na nohách a výraznom deficite spánku. A otázka, prečo je železničná doprava neustále v útlme a prevádzka na mnohých krásnych tratiach je iba históriou.

Bodkou za akciou je okrem tejto reportáže aj veľké poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k tomu, že sme jazdu mohli usporiadať. Konkrétne partnerom – internetovému obchodu s digitálnymi fotoaparátmi megafoto.sk, Veterán klubu železníc z Popradu, Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., Železniciam Slovenskej republiky, a. s., spoločnosti Slovglass a v neposlednom rade spoluorganizátorovi – obci Cinobaňa. Ďakujeme aj mediálnym partnerom – portálu ŽelPage.cz a Vlaky.net, ktorí nám pomohli spropagovať celú akciu. Ďakujeme účastníkom za bezproblémový priebeh a príjemnú atmosféru, ktorá sa niesla ovzduším počas celej akcie. Ďakujeme!


Dá Boh, aby bola osobná železničná doprava do Katarínskej Huty raz obnovená?
Autor:
Michal Šmalo

Veríme, že sa niekedy opäť stretneme pri podobnej akcií, organizovanej našim portálom.

Máte aj vy nejaké fotografie či videá z tejto jazdy o ktoré by ste sa radi podelili? Pošlite nám ich na e-mail peto5o@railpage.net a my ich radi uverejníme!

 

Text: Michal Šmalo (mernose)
Snímky: 2010 © Daniel Jordán, Jožo Michalko, Gabriela Michalková, Róbert Žilka, Michal Timko, Pavel Chomjak, Bc. Miloš Chomjak, Dalibor Čikovský, Ľuboš Dirga, Peťo Dirga, Michal Šmalo a PhDr. Marián Dujnič.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Portál RAILPAGE.NET usporiadal jazdu nostalgickým vlakom do Katarínskej Huty

Juraj Streber zo dňa 27.9.2010 3:57

pekné a z fotografií naozaj cítiť tú dobrú atmosféru

Reagovať

festo zo dňa 27.9.2010 8:04

Skôr než sa tu zase rozbehne nezmyselná hádka, oceňujem, peknú reportáž a aj prácu organizátorov peknej akcie na ktorej som sa veľmi chcel zúčastniť, škoda že plány mi skrížila iná neželezničná udalosť, ktorej som sa musel zúčastniť a ktorá mi bola už pol roka dopredu oznámená, čo už snáď niekedy nabudúce 🙂

Reagovať

libas zo dňa 27.9.2010 10:22

Po uveřejnění reportáže mě dvakrát tolik mrzí, že mi pracovní záležitosti nedovolily, abych se jízdy zúčastnil. Proto alespoň touto cestou děkuji za pěknou reportáž a tešim se na další akci, kde už snad chybět nebudu :-).

Reagovať

Garin zo dňa 27.9.2010 11:57

Akcia urobená profesionálne a najmä so srdcom.

Preto tá dobrá atmosféra, radosť a spokojnosť na strane účastníkov.

Poďakovanie patrí aj obyvateľom Cinobane a Katarínskej Huty za vrelé priateľské prijatie.

🙂 🙂 🙂

Reagovať

362.005 zo dňa 27.9.2010 14:46

Pánom usporiadateľom hlboká poklona, 🙂
váženým účastníkom nezabudnuteľný zážitok, :-C
obyvateľom nádej na obnovenie osobnej dopravy. :slnko:

Reagovať

363.097.7 zo dňa 27.9.2010 15:51

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní tejto akcie, tým, ktorí ju prežili pracovne a starali sa o našu skvelú náladu / to zelenô na privítanie bolo fajnô/ :otocka: , ďakujeme skvelým spolucestovateľom, že občasné vblúdenie do hľadáčika :-C strávili s pevnými nervami a sme radi, že sme stretli úžasných ľudí a spolubojovníkov s „hrejivým pohladením“ :byebye: a už sa nevieme dočkat tretej jazdy RP,lebo sú pripravené vynikajúco. Takže dúfam,že o rok sa uvidíme opäť na nejakej krásnej trati. 🙂

Reagovať

napster zo dňa 27.9.2010 18:24

krasne, krasne, krasne, jednym slovo krasne, bol som prvykrat a fakt som si uzil tu skvelu atmosferu, mierne dojimava a dobre zorganizovana akcia tesim sa na dalsiu!

Reagovať

zeleznica zo dňa 27.9.2010 18:31

…niet čo dodať…. bolo výborne!!!!!!!!

Reagovať

Noris zo dňa 27.9.2010 19:32

naozaj velka vdaka za zorganizovanie akcie 🙂 🙂 🙂 skvela atmosfera, dobra nalada, proste vsetko co ma na takejto jazde byt 🙂 :byebye:

Reagovať

Palio zo dňa 27.9.2010 20:17

Pochvala organizátorom a poďakovanie obyvateľom za milé prijatie „na trati“! 🙂 :otocka:

Reagovať

Michal Timko zo dňa 3.10.2010 16:38

Bola to super akcia zo skvelými ľudmi. Som veľmi rád že som sa jej mohol zúčastniť
Mrzí ma že som sa nespoznal zo všetkými ale hádam nato bude ešte príležitosť
Ešte raz veľká vďaka
🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *